Podróże

Lyon – atrakcje francuskiej aglomeracji

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Lyon to miasto w środkowo-wschodniej Francji, przez które płyną dwie rzeki. Szerszą z nich jest Rodan – przecina miasto na dwie części. Druga rzeka, która płynie przez Lyon (w północnej jego części), to Soana.

Lyon to jedno z miast Francji, które dzięki połączeniom lotniczym z Polski jest atrakcyjnym kierunkiem na kilkudniowy lub chociaż weekendowy wypad. Mieszkańcy centralnej części kraju i stolicy mają do dyspozycji bezpośrednie loty Warszawa-Lyon. Popularne jest również połączenie lotnicze Gdańsk-Lyon. "Lotnisko w Lyonie" nie do końca zlokalizowane jest w samym mieście, ponieważ znajduje się w odległości około 20 km od niego, ale fakt ten rekompensuje długość lotu, która nie przekracza 2,5 h (przy locie z Warszawy). Warto dodać, że średnia temperatura w Lyonie to latem 23 C, a zimą 5 C.

Historia Lyonu

Miasto Lyon to trzecia po Paryżu i Marsylii aglomeracja we Francji. Początki miasta sięgają aż 43 r. p.n.e., a jego dumnymi założycielami byli sami Rzymianie. Ponad pół tysiąca lat później miasto trafiło pod władanie Franków. Jeszcze wcześniej rządzili tu także Burgundowie, którzy odzyskali je zresztą pod koniec IX w. W X w. Lyon był częścią Świętego Cesarstwa Rzymskiego, by od początku XIV w. stać się ostatecznie miastem francuskim. Z jego burzliwych dziejów warto wspomnieć jeszcze powstania żyrondystów i rojalistów przeciwko jakobinom, a także tzw. powstania tkaczy. Chwalebny w historii miasta jest również fakt, że podczas II wojny światowej Lyon był główną siedzibą francuskiego ruchu oporu.

Lyon – zabytki i atrakcje miasta

Co warto zobaczyć w Lyonie? Ciekawym miejscem jest na pewno Stary Lyon (Vieux Lyon). To historyczna dzielnica miasta wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Jest miejscem wręcz uwielbianym przez turystów i obowiązkowym punktem każdej wycieczki. Zachowały się tu budynki ze średniowiecza, choć historia Starego Lyonu sięga samych początków miasta i wspomnianego 43 r. p.n.e. Na przestrzeni wieków przybywało też katedr czy zwykłych kościołów. Urok tej dzielnicy tworzą wąskie, malownicze uliczki. 

Warto również odwiedzić bazylikę Notre-Dame de la Fourvière, z której rozpościera się piękny widok na Stary Lyon. Z samego wzgórza Fourvière można podziwiać też panoramę całego miasta. Kilkaset metrów od niego znajduje się stary rzymski amfiteatr. Jest on zresztą częścią większego parku archeologicznego, czyli ruin liczących ponad 2 tys. lat, które odkryto tu dopiero na początku XIX w.

Obowiązkowym punktem na trasie wszystkich wycieczek jest ulica Republiki, ciągnąca się wzdłuż obu przepływających przez Lyon rzek, od placu Bellecour do budynków ratusza i tutejszej opery. Ulica Republiki wieczorami tętni życiem. Wyjątkowego klimatu nadają jej liczne kawiarenki i knajpki. Długi odcinek ulicy stanowi pieszy deptak, którym można wybrać się na odprężający spacer.

Murale w Lyonie 

Wrocław ma swoje krasnale, Lyon ma swoje murale. Przechadzając się po mieście, można wypatrywać tych dzieł sztuki przyozdabiających fasady wybranych kamienic. Niektóre z nich są wykonane tak realistycznie, że aż trudno uwierzyć, że to jedynie malowidła na ścianach.

Wybrzeże rzeki Rodan

Fajnym pomysłem podczas spaceru po Lyonie jest zejście na wybrzeże rzeki Rodan . Czeka tu dużo atrakcji – place zabaw dla dzieci, skatepark. Bardziej aktywni turyści mogą również przejechać się rowerami wzdłuż wybrzeża, a w razie zmęczenia odpocząć na trawie, podziwiając widok na rzekę.

Dla szukających w mieście zieleni atrakcję będzie stanowił Parc de la Tête d'Or, obecnie największy park miejski w całej Francji. Znajduje się tu zoo, ogród botaniczny, a nawet sztuczne jezioro. To miejsce wyjątkowe, gdyż oprócz turystów licznie zaglądają tu też mieszkańcy miasta.

Lyon: dzielnica Confluence

W mieście posiadającym tak wiele zabytków oraz mającym tak długą i barwną historię wyróżnia się, zdecydowanie kontrastująca z całą resztą, dzielnica Confluence. Znajdują się tu nowoczesne biurowce, tereny rekreacyjne oraz wręcz porażające awangardowym wyglądem i odważnymi kolorami budynki mieszkalne. Jest to dzielnica, w której mieszkańcy chętnie spędzają czas i to nie tylko na zakupach w mieszczącym się tu centrum handlowym, ale też na odpoczynku i aktywności w 15-hektarowym parku nad Saoną.

Polacy w Lyonie

Lyon zamieszkuje licząca kilka tysięcy naszych rodaków Polonia. Ma ona nawet swoją rzymskokatolicką parafię (parafia Świętej Trójcy). Co ciekawe, na kolejny polski wątek można natknąć się w bazylice Notre-Dame de Fourvière. To tu znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W Lyonie Polacy mogą skorzystać z usług Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej. Mają również swoje miejsce w historii miasta. Podczas II wojny światowej na lotnisku Lyon-Bron swoją bazę miał trzeci polski dywizjon, dowodził nim mjr Józef Kępiński. Od 1940 roku jego zadaniem była obrona powietrzna Lyonu.

Zobacz też:

Zobacz wideo: 12 lat płyną po morzach i oceanach

12 lat płyną po morzach i oceanach
12 lat płyną po morzach i oceanach Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Gabriel Zimmerli/Getty Images

Pozostałe wiadomości