Podróże

Girona - miasto z antyczną przeszłością

Podróże

Autor:
Adrian
Adamski
Ramon Roura/Getty ImagesGirona

Girona znajduje się w Katalonii, regionie geograficznym i historycznym położonym w północno-wschodniej Hiszpanii. Jest to miasto z bardzo starą tradycją, zostało bowiem założone około 79 r. p.n.e przez Pompejusza, rzymskiego polityka i dowódcę wojskowego.

Co warto zwiedzić w Gironie? Jest to miasto, w którym zachwycają budynki, architektura obronna i architektura sakralna, ulice oraz parki. Girona ma klimat, który oczarowuje i przyciąga turystów.

Girona - krótka historia miasta

Założycielem miasta był Pompejusz (Gnejusz Pompejusz Wielki). Girona początkowo nie była dużą osadą i liczyła kilka tysięcy mieszkańców. Zadbano o to, aby miasto otoczone było murami obronnymi - część z nich wraz z wieżą Torre Gironella przetrwała do dzisiaj, chociaż nie można mówić o ich dobrym stanie. Miasto było wielokrotnie zdobywane. W roku 476, kiedy Cesarstwo Rzymskie upadło, Girona została przejęta przez Wizygotów, którzy władali miastem ponad 200 lat, zanim w 714 roku podbili je Arabowie.

Wkrótce potem Girona weszła w skład Imperium Karolińskiego, a następnie stała się częścią Królestwa Aragonii. Dopiero w XV wieku, kiedy Aragonia połączyła się z Królestwem Kastylii, Girona stała się miastem hiszpańskim, trzecim co do wielkości w Katalonii. Okres od XVII do XIX wieku przyniósł miastu wiele zniszczeń spowodowanych przez wojny. Toczyły się wówczas wojny Hiszpanii z Francją, później wojny o hiszpańską sukcesję, wojny na Półwyspie Iberyjskim.

Girona - hiszpańskie miasto na trasie do Barcelony

Girona to miasto, w którym bardzo wyraźnie czuć klimat Hiszpanii. Zachwyca magicznymi uliczkami, uśmiechniętymi mieszkańcami, przepiękną architekturą i pysznym jedzeniem. Girona znajduje się około 100 km od Barcelony, a ponieważ jest znacznie od niej mniejsza, często jest wyłącznie przystankiem w podróży do stolicy Katalonii. Wielu turystów spędza w Gironie jeden lub dwa dni, które często nie wystarczają, aby zobaczyć wszystkie zabytki tego miasta. Takiej sytuacji sprzyja również lotnisko Girona Costa Brava, obsługiwane przez tanie linie lotnicze. Wielu turystów z lotniska udaje się do oddalonej o 13 km Girony, a następnie albo od razu szuka transportu do Barcelony, albo spędza w Gironie noc i rusza w dalszą podróż. Tymczasem w mieście tym jest wiele interesujących miejsc!

Girona - co warto zobaczyć?

Co zwiedzić w Gironie? Na szczególną uwagę zasługują domy znajdujące się wzdłuż rzeki Onyar i to od nich warto zacząć zwiedzanie Girony. Domy są kolorowe i wyglądają, jakby unosiły się nad rzeką. Jednym z najsłynniejszych domów nad rzeką jest dom słynnego katalońskiego architekta Rafaela Maso, który można zwiedzić. Kolorowe mosty nad rzeką Onyar również zasługują na chwilę uwagi. Jest ich pięć, a w kolejności od starówki są to: Pont de Pedra, Pont de les Peixateries Velles, Pont de Sant Agustí, Pont d'en Gomez i Pont de Sant Feliu.

Będąc w Gironie, koniecznie należy zobaczyć katedrę Najświętszej Maryi Panny (Catedral de Santa Maria de Girona). Warto wiedzieć, że katedra w Gironie ma najszerszą na świecie nawę w stylu gotyckim, mierzącą 22,80 m. Ciekawostką, zwłaszcza dla miłośników serialu "Gra o tron", jest fakt, że w tej świątyni kręcono sceny jednego z odcinków szóstego sezonu serialu.

Kolejnym przepięknym miejscem w Gironie jest bazylika Sant Feliu, która do X wieku była siedzibą biskupa. Znajduje się w niej wiele ciekawych dzieł, m.in. relikwiarz św. Narcyza.

W Gironie znajdują się wspomniane już mury miejskie, wzniesione jeszcze w czasach rzymskich. Warto pójść na 2-kilometrowy spacer wokół starówki, nie tylko po to, aby zobaczyć mury, ale także piękny widok na miasto.

Co warto zobaczyć w Gironie oprócz wymienionych już miejsc? Na pewno łaźnie arabskie, które działały do XV wieku, klasztor Sant Daniel, kościół Najświętszego Serca oraz kaplicę Sant Nicolau. Ciekawe są także muzea, np. Muzeum Historii Girony, mieszczące się w budynku dawnego klasztoru kapucynów, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Sztuki, a także Muzeum Historii Żydów. Wielu turystów odwiedzających to miasto chce zobaczyć również Muzeum Salvadora Dali. Z Girony do miejscowości Figueres, gdzie znajduje się to muzeum, nie jest daleko - ok. 40 km.

Wąskie uliczki, mnogość schodów, całe mnóstwo starych budynków z ciekawą historią, klasztory i katedry, główny deptak Rambla de la Libertad - wszystko to może zachwycić turystę, który bez wątpienia zakocha się w tym mieście! Hiszpańskie miasta mają w sobie pewną magię. Są kolorowe i ciepłe, a ludzie - uśmiechnięci i bardzo żywiołowi. Z pewnością warto odwiedzić zarówno Gironę, jak i Barcelonę, a jeśli starczy czasu, warto udać się również w głąb kraju do Saragossy, Madrytu czy Sewilli.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Adrian Stojewski i tajniki kuchni hiszpańskiej

Adrian Stojewski i tajniki kuchni hiszpańskiej
Adrian Stojewski i tajniki kuchni hiszpańskiej

Autor:Adrian Adamski

Źródło zdjęcia głównego: Ramon Roura/Getty Images

Pozostałe wiadomości