Podróże

Co warto zobaczyć na Litwie? Ciekawe miejsca i atrakcje, których nie można pominąć

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Litwa

Litwa, choć jest jednym z naszych sąsiadów i krajem bliskim Polakom kulturowo, rzadko bywa celem urlopowych wyjazdów. Tymczasem Litwa jest krajem pełnym atrakcji i ciekawych miejsc – zarówno perełek architektury, jak i nieodkrytych przez turystów zakątków przyrody. Podpowiadamy, co warto zobaczyć na Litwie, jaką zabrać ze sobą walutę i czym skusi litewska kuchnia.

Zachwycające starówki Wilna i Kowna, zamek położony na środku jeziora oraz gęste lasy, do których możemy uciec przed zgiełkiem cywilizacji – to tylko niewielka część atrakcji, jakie może zaproponować nam Litwa. Stolica kraju – Wilno – to nie tylko perełka architektury, ale również miasto, w którym możemy znaleźć wiele polskich śladów. Planując urlop na Litwie, warto jednak zobaczyć również wnętrze kraju, które kryje wiele atrakcji nieodkrytych jeszcze przez turystów.

Kiedy najlepiej jechać na Litwę? Informacje praktyczne o kraju

Pogoda na Litwie nie różni się znacznie od polskiej aury – kraj znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego, jest jednak bardziej niż Polska wysunięty na wschód i północ. Oznacza to, że szczególnie wewnątrz lądu, gdzie panuje klimat kontynentalny, możemy spodziewać się mroźnych zim. Dotyczy to szczególnie Wilna, które znajduje się na wschodzie kraju. Jeśli więc nie jesteśmy miłośnikami mrozu i śniegu, powinniśmy wybrać się na Litwę w miesiącach wiosennych lub letnich, najlepiej zaś w porze wakacji. Co prawda latem możemy się również spodziewać najczęstszych opadów deszczu – jednak jest to zdecydowanie najlepsza pora, aby zwiedzić stolicę Litwy i w pełni docenić walory litewskiej przyrody. Nie musimy również obawiać się wzmożonego ruchu turystycznego – Litwa wciąż pozostaje krajem stosunkowo rzadko odwiedzanym przez turystów.

Jak dojechać na Litwę? Mamy kilka możliwości dojazdu – możemy zdecydować się na podróż samolotem, autobusem, autem lub pociągiem. Istnieją bezpośrednie loty z Warszawy do Wilna, jednak ich ceny są zazwyczaj wysokie. Również podróż pociągiem może być kosztowna, oprócz tego zajmuje ona stosunkowo dużo czasu. Najlepiej więc wybrać połączenie autokarowe, lub – jeśli mamy taką możliwość – wybrać się na Litwę własnym samochodem. Oprócz wygody i szybkości zaletą takiego rozwiązania będzie możliwość zobaczenia większej liczby atrakcji.

Oficjalną walutą litewską do 2015 roku był lit, jednak w 2015 roku Litwa przystąpiła do strefy euro. Warto więc przed podróżą zaopatrzyć się w tę walutę, istnieje również możliwość wymiany złotówek na miejscu lub wybrania gotówki z bankomatu.

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Atrakcje architektury Litwy – nie tylko stolica

Podczas wycieczki na Litwę nie sposób ominąć Wilna – to nie tylko stolica kraju, ale także perła architektury i wizytówka Litwy. Na przestrzeni wieków miasto często zmieniało właścicieli, mieszały się w nim również różne narodowości, co ma swoje odzwierciedlenie w architekturze. W stolicy Litwy znajdziemy więc zarówno polskie ślady, jak i pozostałości po 50-letniej przynależności do ZSRR oraz nowoczesne budynki będące świadectwem odrodzenia państwa litewskiego.

Zwiedzanie Wilna warto zacząć od Ostrej Bramy, będącej pozostałością po murach obronnych miasta. Warto również przespacerować się po starym mieście, poszukać śladów Mickiewicza i wejść do którejś z niewielkich knajpek oferujących tradycyjną litewską kuchnię. Możemy tam spróbować chłodnika lub cepelinów, które warto popić kwasem chlebowym lub ciemnym piwem. Uważajmy na znajomo brzmiące nazwy „kopytka” i „uszka”, możemy bowiem otrzymać gotowane lub wędzone uszy i kopyta świni. Zwiedzając Wilno, warto również odwiedzić cmentarz na Rossie – znajdziemy tam między innymi groby rodziny Juliusza Słowackiego oraz matki Marszałka Piłsudskiego.

Gdy nacieszymy się urokliwymi uliczkami Wilna, możemy wybrać się do XIV-wiecznego zamku w Trokach. Zbudowano go na wyspie usytuowanej na jeziorze Galwe. Zamek wzniesiony został przez księcia litewskiego Kiejstuta i jego syna Witolda. Budowla jest co prawda XX-wieczną rekonstrukcją, wciąż robi jednak duże wrażenie.

Jakie jeszcze zabytki architektury oferuje turystom Litwa? Ciekawe miejsca znajdziemy również w Kownie – drugim co do wielkości mieście w kraju. Warto zwiedzić przepiękną starówkę z największym na Litwie ratuszem oraz Dom Perkuna. W Kownie znajduje się również najstarsza na Litwie kolej linowa, zbudowana w 1931 roku.

Zielona Litwa – baseny, lasy i uzdrowiska

Aby odpocząć nieco od zgiełku dużych miast, warto wybrać się do uzdrowiska w Druskienikach nad Niemnem. To największe i najnowocześniejsze uzdrowisko na Litwie, oddalone jedynie o dwie godziny drogi od stolicy. Druskieniki to uzdrowisko klimatyczne i balneologiczne – znajdziemy tam liczne sanatoria, baseny i hotele spa, w których możemy zatrzymać się na kilka dni i odpocząć przed dalszą podróżą.

Jeśli podróżujemy własnym autem, warto zobaczyć również mniejsze i nietypowe atrakcje, które na pewno urozmaicą nasz pobyt na Litwie. Które z nich warte są odwiedzenia?

  • Żmudzki Park Narodowy,
  • Góra Krzyży,
  • Park Regionalny Delty Niemna,
  • Mierzeja Kurońska,
  • Skansen Rumszyszki.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Andrius Aleksandravicius/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości