Podróże

Wodospady Iguazú. Kiedy jechać, co zobaczyć, którą stronę wybrać?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Wodospady Iguazú

Wodospady Iguazú to największy kompleks wodospadów na świecie. Kaskady rozciągają się na ponad 2,5 km szerokości i spływają z wysokości nawet 80 m. Nazwa "Iguazú" pochodzi z języka guarani lub tupi i oznacza "wielką wodę". I rzeczywiście, słynna Niagara wygląda przy Iguazú dość skromnie.

Wodospady Iguazú jest jednym z najpiękniejszych miejsc Ameryki Południowej. Zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Wodospady Iguazú – informacje podstawowe

Wodospady Iguazú w Ameryce Południowej leżą na granicy dwóch państw: Argentyny i Brazylii. Większość (80 proc.) ich obszaru leży w Argentynie. Do wodospadów można się zbliżyć także od strony Paragwaju.

Kompleks wodospadów Iguazú ma ok. 2,7 km szerokości i obejmuje 275 (a dokładniej 150–300 w zależności od opadów) oddzielnych progów skalnych. Ściana, po której spływa woda ma półkolisty kształt i wysokość przekraczającą 80 m. Szum spadającej wody słychać w odległości 20 km.

Pogoda i klimat w okolicach wodospadów Iguazú

Wodospady Iguazú leżą w strefie klimatu subtropikalnego. Rekordowe upały odnotowuje się między grudniem a marcem, kiedy temperatura może sięgać nawet 40℃ (średnio wynosi 25–26℃). Średnia temperatura w najchłodniejszych miesiącach – czerwcu i lipcu – wynosi ok. 16℃.

Wodospady Iguazú – kiedy jechać?

Wodospady Iguazú w Ameryce Południowej najlepiej wyglądają w porze deszczowej. Dzięki obfitości wody, liczba małych kaskad może sięgać nawet 300. Nie ma też ryzyka wyschnięcia lub osłabienia nurtu. Pora deszczowa w tym rejonie trwa od listopada do marca.

W miesiącach suchych wraz z ilością wody zmniejsza się też liczba małych kaskad. Z kolei to w słoneczne dni można podziwiać na wodospadach tęcze.

Wodospady Iguazú – najciekawsze miejsca

Diabelska Gardziel ma 82 m wysokości i jest największą kaskadą całego kompleksu wodospadów Iguazú. Drugą najbardziej efektowną kaskadą jest kaskada Dwóch Braci nazywana także od nazwiska swojego odkrywcy kaskadą Álvara Núñeza Cabeza de Vaca, konkwistadora.

Wodospady Iguazú, przyroda i parki narodowe

Zarówno w części argentyńskiej wodospadów Iguazú, jak i brazylijskiej ustanowione są parki narodowe:

  • Park Narodowy Iguaçu w Brazylii – znajduje się w okolicy miasta Foz do Iguaçu;
  • Park Narodowy Iguazú w Argentynie – znajduje się w okolicy miasta Puerto Iguazú.

Na terenie parków występują lasy deszczowe strefy subtropikalnej z 2 tys. gatunków roślin – w tym drzewiastymi paprociami, lianami, bambusami, begoniami. W parkach otaczających wodospady Iguazú mieszka również wiele gatunków zwierząt, m.in.:

  • jaguary;
  • pumy;
  • oceloty;
  • tapiry;
  • pekari;
  • mrówkojady;
  • kajmany.

Okolice wodospadów Iguazú są także domem dla 400 gatunków ptaków, w tym kolorowych papug czy tukanów. Oba parki narodowe wodospadów Iguazú zostały wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Atrakcje na terenach wodospadów Iguazú po stronie argentyńskiej i brazylijskiej

Wejście na tereny obu parków narodowych Iguazú jest płatne. Przy wodospadach Iguazú została wybudowana specjalna kładka o długości 80, która pozwala podejść blisko Diabelskiej Gardzieli. Nad rzeką znajduje się też wąski podest, który pozwala dojść aż po kraniec wodospadu. Należy pamiętać, by zabezpieczyć sprzęty elektroniczne przed pryskającą wodą.

Po argentyńskiej stronie kursuje ekologiczna kolejka wąskotorowa. Rozpoczyna trasę w Centrum Informacji Turystycznej, a kończy przy Diabelskiej Gardzieli. Można też wysiąść na środkowej stacji i przejść szlakiem ok 1 km do Diabelskiej Gardzieli. Po stronie argentyńskiej można także podpłynąć blisko wodospadów podczas organizowanych spływów. Po stronie brazylijskiej kursują piętrowe autobusy w różne miejsca parku. Jest tam jednak tylko jedna trasa turystyczna.

Wodospady Iguazú w Brazylii i Argentynie

W okolicach wodospadów Iguazú są dwa lotniska, jedno z Argentynie (Cataratas del Iguazú International Airport ), drugie w Brazylii (Foz do Iguaçu International Airport ). Mimo że po brazylijskiej stronie leży zaledwie 20 proc. wodospadów, to tam są najlepsze miejsca do robienia panoramicznych zdjęć całego kompleksu. Brazylia oferuje jeden szlak turystyczny dla piechurów. Argentyna z kolei oferuje dwa szlaki turystyczne, górny i dolny.

Obie strony łączy trasa autobusowa. Można przy okazji jednej wycieczki porównać obie strony wodospadów.

Wodospady Iguazú – ciekawostki

Legenda powstania wodospadów Iguazú mówi, że bóstwo chciało poślubić piękną kobietę o imieniu Naipi. Kobieta jednak pokochała człowieka i z nim uciekła. Płynęli kanu po rzece Iguazú, kiedy wściekły bóg przeciął rzekę, tworząc wodospady, i skazał kochanków na wieczne spadanie.

Diabelska Gardziel wodospadów Iguazú jest wyższa niż wodospad Niagara. Skały tworzące wodospady Iguazú zostały utworzone w prawdopodobnie największej erupcji wulkanu w ostatnich kilkuset milionów lat, 132 mln lat temu. W pogodne dni na pryskającej z wodospadu wodzie tworzą się tęcze.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Vitor Marigo/Aurora Photos/Getty Images

Pozostałe wiadomości