Podróże

Jezioro Tarnobrzeskie – doskonały pomysł na aktywny wypoczynek

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Zalew Machowski w Tarnobrzegu

Nie bez powodu jezioro w Tarnobrzegu nazywane jest "cudem ekologii" – na niemal 500 hektarach, które dawniej zajmowała kopalnia siarki, powstał sztuczny akwen wodny przeznaczony jedynie do celów rekreacyjnych. To istna gratka dla każdego, kto ceni sobie aktywny wypoczynek. Przejrzysta woda zachęca do nurkowania, a silny wiatr i delikatne fale jeziora przyciągają zapalonych surferów. Co jeszcze oferuje turystom Jezioro Tarnobrzeskie? Sprawdź!

W sezonie letnim plaże nad Jeziorem Tarnobrzeskim oblegane są przez tłumy turystów. Absolutny rekord to aż 40000 plażowiczów jednego dnia! Skąd takie zainteresowanie? Cały obszar Pojezierza Tarnobrzeskiego to niezwykle malownicze tereny cechujące się dobrą jakością powietrza i krystalicznie czystą wodą. To chyba jedyne miejsce w Polsce oferujące tak wiele możliwości rekreacyjnych. Zapaleni sportowcy mogą do woli nurkować, żeglować, surfować, uprawiać nordic walking i odkrywać uroki tutejszych malowniczych tras rowerowych. Piękne szlaki to raj dla spacerowiczów, a wszechobecna zieleń ukoi spragnionych spokoju mieszkańców wielkich aglomeracji.

Jak powstało Jezioro Tarnobrzeskie?

Do 1994 roku na terenie, który dziś zajmuje wspaniały akwen wodny, funkcjonowała głęboka na 110 m kopalnia siarki. Złoża tego pierwiastka na ziemi tarnobrzeskiej wydobywano przez 22 lata, zanim kopalnia została ostatecznie zamknięta. Na początku lat 90. w miejscu obecnego Jeziora Tarnobrzeskiego widniała ogromna dziura. Po likwidacji kopalni teren uznano za jeden z najbardziej zdegradowanych obszarów w Polsce. Działalność wydobywcza siarki poczyniła też ogromne szkody ekologiczne – teren byłej kopalni zagrożony był skażeniem siarkowodoru. Na skutek niebezpieczeństwa ekologicznego podjęto dość nietypową decyzję – z ogromnej wyrwy miało powstać sztuczne jezioro w Tarnobrzegu, największa tego typu inwestycja ekologiczna w kraju.

W ciągu kilkunastu lat stworzono od podstaw zupełnie nową krainę geograficzną, zwaną Pojezierzem Tarnobrzeskim. Na niegdyś zanieczyszczonym i całkowicie zdegradowanym terenie powstało wspaniałe Jezioro Tarnobrzeskie z przylegającymi do niego dwiema piaszczystymi plażami, a także otaczające je niewielkie kanały, pola uprawne i lasy obfitujące w liczne gatunki dzikich zwierząt.

Jezioro w Tarnobrzegu i otaczające je tereny to fenomen na skalę światową, nazywany "cudem ekologii" – nikt wcześniej nie zrealizował tak innowacyjnego projektu. Jezioro Tarnobrzeskie to także najdłuższa i najkosztowniejsza inwestycja przyrodnicza w Polsce. Kwota, jaką przeznaczono na realizację tego przedsięwzięcia, wyniosła ponad 1,5 miliarda złotych. Polscy naukowcy i inżynierowie dokonali rzeczy niemożliwej – przywrócili przyrodzie jej zdegradowany i zanieczyszczony działalnością obszar. Ziemia tarnobrzeska nie tylko została uratowana przed katastrofą ekologiczną, ale stała się także niezwykle popularnym miejscem turystycznym.

Jezioro Tarnobrzeskie – dlaczego warto spędzić tam urlop?

Atrakcje nad Jeziorem Tarnobrzeskim co roku w sezonie letnim przyciągają rzesze turystów. To doskonałe miejsce zarówno dla miłośników aktywnego wypoczynku, jak i dla osób spragnionych relaksu na łonie natury. Amatorów sportów wodnych z pewnością ucieszy fakt, że Pojezierze Tarnobrzeskie do doskonałe miejsce dla nurkowania, żeglarstwa, windsurfingu, kitesurfingu i szaleństw na deskach wakeboardowych. Ponadto od 2017 roku funkcjonuje tam także Wodny Park Rozrywki "WaterFun" z licznymi atrakcjami w postaci trampolin, zjeżdżalni, huśtawek i poduszek wodnych.

Wędkarstwo nad Jeziorem Tarnobrzeskim z każdym kolejnym sezonem staje się coraz bardziej popularną rozrywką. Trudno się dziwić – amatorzy wędkowania na pewno nie mogą narzekać na marny połów. Ryby w Jeziorze Tarnobrzeskim biorą chętnie, a spośród wielu gatunków najliczniej występują szczupaki, okonie i karpie.

Nurkowanie w Jeziorze Tarnobrzeskim to bez wątpienia jedna z największych atrakcji na tym obszarze. Krystalicznie czysta woda zapewnia doskonałą widoczność – nawet na 40 metrach głębokości nie trzeba używać latarki! Dodatkową gratką dla nurków są zatopione wraki statków, które można oglądać po zejściu na samo dno. Brzmi jak obietnica wspaniałej przygody, prawda?

Pole namiotowe nad Jeziorem Tarnobrzeskim to najprostszy i najtańszy sposób na nocleg, jednak turyści preferujący bardziej komfortowe warunki także nie będą zawiedzeni – niedaleko plaż znajdują się liczne hotele i pensjonaty otwarte dla gości o każdej porze roku.

Dojazd nad Jezioro Tarnobrzeskie nie jest kłopotliwy, a miejsc parkingowych starczy dla każdego amatora wodnych rozrywek. Wstęp na plażę jest bezpłatny, ale za wjazd samochodem trzeba zapłacić.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Antoni Macierewicz przez 7 godzin odpowiadał na pytania w Prokuraturze Okręgowej w Tarnobrzegu

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Sabina Zięba

Pozostałe wiadomości