Podróże

Golden Gate Bridge – dlaczego to najsłynniejszy most na świecie?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Golden Gate Bridge to most z bardzo ciekawą historią i równie upiorną sławą. Nazywa się go czasami nawet Mostem Samobójców. Co najbardziej wpłynęło na historię Golden Gate Bridge?

Golden Gate nie jest jedynie nazwą mostu. Pierwotnie Złotymi Wrotami nazwano cieśninę pomiędzy półwyspami San Francisco i San Marin. Przyjrzyj się zatem krótkiemu opisowi historii Golden Gate.

Cieśnina Golden Gate – historia

Nazwa Golden Gate nawiązuje do bizantyjskiego Złotego Rogu. Wymyślił ją dla cieśniny oficer armii USA John C. Fremont, przez historyków określany mianem awanturnika, odkrywcy i poszukiwacza skarbów, który sam mianował się gubernatorem Kalifornii w 1846 roku.

Cieśnina odkryta została zresztą dość późno, ponieważ dopiero w roku 1769. Przyczyną tego była mgła, która również i dziś często przesłania większość widoków z obu stron cieśniny. Występująca w tym rejonie mgła bywa często pokazywana w filmach w taki sposób, że most sprawia wrażenie zawieszonego wysoko w powietrzu, jakby nie miał kontaktu z ziemią. Widok ten uznawany jest zarówno przez turystów, jak i mieszkańców San Francisco za niezwykle romantyczny.

Golden Gate Bridge

Dla mieszkańców San Francisco Golden Gate jest niewątpliwie nie tylko kanałem komunikacyjnym, ale również miejscem reprezentacyjnym, ze względu na sławny na całym świecie Golden Gate Bridge. Jednak nie zawsze tak było. Przed powstaniem mostu cieśnina kojarzyła się z mozolnym pokonywaniem zamglonych wód za pomocą bardzo licznych promów, które i tak nie były w stanie nadążyć z przewożeniem ciżby na drugi brzeg.

Podobno po raz pierwszy z propozycją budowy mostu wystąpił główny inżynier miasta Michael O'Shaughnessy. Jednak pomysł ten nie został przyjęty pozytywnie i zebrał wiele negatywnych opinii ze strony konsultantów powołanych w sprawie ocenienia tej inicjatywy. Zgłoszono przede wszystkim obawę przed powstaniem zbyt wielu komplikacji natury technicznej, nieprzewidzianych przez twórcę pomysłu.

Porażka inżyniera O'Shaughnessy'ego nie zraziła w żaden sposób do pomysłu doświadczonego projektanta mostów na całym świecie, który miał ich już na koncie blisko 400 – zarówno w Europie, Ameryce, jak i Azji. Architekt i przy okazji poeta Joseph Strauss koszt budowy Golden Gate Bridge wycenił na 17 mln dolarów. Aby doprowadzić swój plan do realizacji, potrzebował aż 8 lat intensywnych zmagań z miejskimi radnymi i stanową legislaturą. Pojawiły się również opory ze strony Departamentu Wojny. Obawiano się, że most będzie stanowił problem w przypadku konieczności obrony zatoki podczas ewentualnej wojny i utrudni marynarce manewry. Jednak pomysł najbardziej był zwalczany przez firmy oferujące usługi przewoźnicze przez Golden Gate przy użyciu promów, co jest całkowicie zrozumiałe, ale w żaden sposób nie powstrzymało to budowy.

Zmieniono w międzyczasie projekt przy pomocy Irvinga Morrowa i Leona Moisseiffa, tak aby nadać Golden Gate Bridge bardziej estetyczny wygląd i styl art deco i po hucznej inauguracji 5 stycznia 1933 roku przystąpiono do budowy. Mimo zabezpieczenia miejsca i zainstalowania siatki ochronnej podczas budowy zginęło aż jedenastu robotników, a 18 uległo wypadkowi, który nie stał się śmiertelnym tylko ze względu na obecność siatki.

Przez blisko 27 lat od ukończenia budowy, która miała miejsce 27 maja 1937 roku, Golden Gate Bridge był najdłuższym mostem na świecie, aż do roku 1964, kiedy otwarty został nowojorski most Verrazano. Impreza inauguracyjna trwała niemalże tydzień i była niesamowicie huczna i wesoła. Koszty budowy mostu, które ostatecznie wyniosły 27 milionów dolarów, zwróciły się dopiero po niemal 40 latach, z trudem zresztą i tylko ze względu na opłaty pobierane za przekroczenie mostu od podróżnych jadących w kierunku San Francisco.

Golden Gate – ponure przeznaczenie mostu

Znana doskonale zarówno mieszkańcom, jak i turystom jest ponura część historii Golden Gate Bridge, która jasno plasuje most jako numer jeden, jeśli chodzi o miejsca najbardziej popularne wśród przyszłych samobójców. Most Golden Gate już od pierwszego roku swojego istnienia zbierał krwawe żniwo. Pierwszym samobójcą był sternik barki Harold B. Wobber, który rzucił się z mostu podczas przechadzki z wykładowcą uniwersyteckim Louisem Naylorem.

Podobno od 1937 roku z Golden Gate Bridge skoczyło w oddaloną o 75 metrów wodę około dwóch tysięcy osób. Jedynie 34 z nich przeżyło próbę samobójczą. Większość z nich, nawet jeśli nie odniosła śmierci w wyniku uderzenia o powierzchnię wody, to zginęła z powodu zimna lub utonięcia.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki

Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki Źródło: Dzień Dobry TVN
W swoich książkach dużo pisze o kulturze Indian Ameryki Południowe. W jednej z nich pada zdanie, że "indiańskość jest synonimem smutku”

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Vicki Jauron, Babylon and Beyond Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości