Podróże

Jakie są największe atrakcje Kaliakry? Miejsca warte zobaczenia

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kalikara, Bułgaria, podróże

Kaliakra znajduje się na północy bułgarskiego wybrzeża i jest najdalej wysuniętą w stronę morza częścią Bułgarii. Od granicy z Rumunią przylądek dzieli zaledwie 50 kilometrów. Jakie są największe atrakcje Kaliakry?

Kaliakra jest mniej popularna niż Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg, jednak warto się tam wybrać, bo to nieodkryta perła czarnomorskiego wybrzeża. To przylądek o długości dwóch kilometrów, którego szerokość w końcowym odcinku nie przekracza kilkudziesięciu metrów. Są tu piękna przyroda i historyczne budowle. Kaliakra to klify, podwodne skały, jaskinie, błękitne laguny, jak i pozostałości po trackiej fortecy.

Kaliakra – położenie

Kaliakra jest położona w południowej Dobrudży. Najbliższym miastem jest Kawarna, leżąca w odległości 12 kilometrów. Do miejscowości prowadzi asfaltowa droga w dosyć dobrym stanie. W Kawarnie z łatwością znajdziemy nocleg w jednym z licznych ośrodków. Z kolei odległość pomiędzy Kaliakrą a popularną Warną wynosi ok. 75 kilometrów. Niedaleko znajdują się też Bałczik, Topola czy Albena. Do samej Kaliakry została poprowadzona droga, dlatego też, jeśli wybieramy się tam własnym samochodem, możemy dojechać prawie na sam koniec przylądka.

Atrakcje Kaliakry

Nazwa Kaliakra oznacza "piękny przylądek" i bez wątpienia oddaje charakter tego miejsca. Klify Kaliakry są zbudowane z rzadkiego wielowarstwowego piaskowca. Miejscami mają one wysokość do 70 metrów i wyróżnia je charakterystyczny, czerwonawy kolor.

Dzięki niedostępności przylądka już od czasów starożytnych powstawały tu warownie i twierdze. W IV wieku p.n.e. Trakowie zbudowali tam fortecę Tiris, która miała za zadanie chronić pobliskie miasto Tirizis. W kolejnych tysiącleciach przylądek był przejmowany przez Rzymian, Bizantyjczyków i Bułgarów. Obecnie znajdują się tam już jedynie pozostałości po dawnych warowniach. Najlepiej zachowanym elementem dawnej budowli są mury wraz z bramą hakową.

W pobliskim niewielkim muzeum znajdziemy wyczerpujące informacje o dawnych budowlach i ludach, które je stawiały. Możemy też podziwiać makietę prezentującą Kaliakrę z wioską i cytadelą, jak i antyczną biżuterię i zastawy. Niedaleko muzeum znajduje się też restauracja z tarasem, z którego rozciąga się piękny widok na Morze Czarne i czerwone klify Kaliakry. Żeby dostać się do restauracji, należy zejść w dół klifu kamiennymi schodami. Kolacja o zachodzie słońca w tak urokliwym otoczeniu z pewnością pozostanie na długo w pamięci.

Legendy związane z Kaliakrą

Przy drodze prowadzącej do Kaliakry znajduje się biały obelisk. Powstał, by przypominać legendę o 40 bułgarskich dziewicach. Podczas najazdu Turków osmańskich kobiety wolały zginąć, niż być pojmane przez wrogów, dlatego skoczyły w morze ze skalistego brzegu, splatając wcześniej swoje włosy. Żeby upamiętnić bohaterstwo Bułgarek, postawiono na ich cześć pomnik. Ludowe porzekadła mówią też, że czerwonawy kolor skał na Kaliakrze symbolizuje krew bułgarskich dziewic.

Inną legendą związaną z Kaliakrą jest przypowieść o św. Mikołaju, patronie żeglarzy. Gdy Mikołaj uciekał przed wojskami Turków osmańskich, Bóg przedłużył ziemię pod jego stopami, żeby go uratować. Tak powstała Kaliakra. Niestety, późniejszy święty został ostatecznie schwytany i stracony przez wroga. W miejscu, gdzie podobno znajdują się kości świętego Mikołaja, zbudowano niewielką prawosławną kapliczkę, która mieści się w skalnej wnęce.

Jakie zwierzęta spotkamy w Kaliakrze?

Odwiedzając Kaliakrę, mamy duże szanse na zobaczenie w wodach Morza Czarnego delfinów, które często podpływają pod skały. Kaliakra leży na trasie szlaku migracyjnego ptaków Via Pontica, dlatego też od sierpnia do października możemy stąd obserwować wiele gatunków migrujących ptaków, m.in. bociany, pelikany czy żurawie. W tych okolicach żyją też kormorany, kosy, dzierzby i sokoły. Wiele gatunków zakłada gniazda w niszach skalnych. Kaliakra i jej okolice są obszarem chronionym, na terytorium o powierzchni ok. 690 ha żyje ponad 300 gatunków ptaków.

Okolice Kaliakry

Zaledwie 3 kilometry od Kaliakry znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż Bułgarii zlokalizowana nad Zatoką Bolata. Turystów wita tu złocisty piasek i błękit Morza Czarnego. Rozciąga się stąd niesamowity widok na skalisty brzeg.

Odwiedzając Kaliakrę, warto też przy okazji zajrzeć do miejscowości Bałczik, która została założona w VI wieku p.n.e. Największą atrakcją w Bałcziku jest piękny pałacyk zbudowany w orientalnym stylu, nazywany Cichym Gniazdem. Był własnością rumuńskiej królowej Marii Koburg. Budowla znajduje się na skarpie i jest otoczona malowniczym parkiem. W miejscowości znajduje się też ogród botaniczny, w którym można podziwiać wiele gatunków rzadkich, egzotycznych roślin.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak tanio podróżować? Radzi Hanna Zborowska-Neves

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Evgeni Dinev Photography/GettyImages

Pozostałe wiadomości