Podróże

Perito Moreno – najpiękniejszy lodowiec świata

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Lodowiec Perito Moreno

Perito Moreno przez wielu uznawany jest za najpiękniejszy lodowiec świata. Turyści potrafią patrzeć na niego godzinami, a niektórzy decydują się nawet na trekking z przewodnikiem po lodzie. Lodowiec Perito Moreno to 3. pod względem wielkości rezerwa wody pitnej. Ci, którzy chcą go zobaczyć z bliska, muszą udać się w daleką podróż do argentyńskiej części Patagonii, właściwie na sam skraj kontynentu.

Perito Moreno w Argentynie niewątpliwie należy do jednych z największych i najbardziej imponujących lodowców na świecie. Ma aż 258 km kw. powierzchni i 30 km długości, choć dane te, ze względu na zmiany klimatu, ulegają stopniowej zmianie.

Perito Moreno w Argentynie

Lodowiec Perito Moreno znajduje się w argentyńskiej części Patagonii. Należy do obszaru południowo-zachodniej prowincji Santa Cruz. Teren wokół niego uznany został za Park Narodowy Los Glaciares. W 1982 roku cały ten obszar został wpisany na listę UNESCO. Park zajmuje około 4500 km kw., z czego sam lodowiec ma "jedynie" 258 km kw. i 30 km długości. Czoło lodowca jest wysokie na około 70 metrów. Część lodowca jest schowana (na głębokość 140–170 m) pod powierzchnią wody.

Oprócz Perito Moreno w Los Glaciares znajdują się inne, większe lodowce:

  • lodowiec Viedma (pow. 978 km kw.);
  • lodowiec Uppsala (pow. 902 km kw.).

Zobaczyć można tutaj także wiele małych ujść wodnych spływających do dwóch największych na terenie parku jezior – Argentino i Viedma. Perito Moreno to część największego na świecie lądolodu, czyli Południowego Lądolodu Patagońskiego. Los Glaciares stanowi 1/4 jego powierzchni.

Skąd nazwa Perito Moreno?

Perito Moreno zawdzięcza swoja nazwę argentyńskiemu podróżnikowi, Franciscowi Moreno. Był on jednym z pierwszych, którzy wyruszyli na podbój Patagonii. Samotnie przemierzał niezamieszkane tereny ciągnące się wzdłuż łańcuchów górskich. Poznawał kolejne dzikie pustkowia Argentyny i Chile, odkrywając takie cuda, jak szczyt Fitz Roy, jezioro Nahuel Huapí oraz San Martin w Patagonii.

Perito Moreno – lodowiec, który trzeba zobaczyć

Perito Moreno w Argentynie (a także na świecie) uchodzi za lodowiec, który koniecznie należy zobaczyć. Wzbudza on u turystów niekłamany podziw. Sprzyja temu także sposób prezentacji tego cudu natury. Najpierw turystom ukazuje się zielona tafla lasu schodząca w dół jeziora. Wkraczając na kolejne pomosty, można dostrzec fragmenty lodowca, który całą swoją urodę prezentuje dopiero na głównym tarasie widokowym. Przypomina on biało-błękitną rzekę spływającą w dół.

Cechą charakterystyczną Perito Moreno jest to, że lodowiec ten cały czas wędruje. W ciągu dnia może się przemieszczać nawet o 2 metry, co jest zjawiskiem niebywałym w przypadku lodowców.

Zobaczyć "pracę" lodowca Perito Moreno

Perito Moreno przyciąga turystów spragnionych tego, by na własne oczy zobaczyć tzw. "dzielenie się" lodowca. Proces dzielenia się lodowca Perito Moreno w Patagonii w Argentynie odbywa się jednak raz na trzy, cztery lata. Fragment najbardziej wysuniętej części (tzw. jęzora) lodowca odrywa się od całości i niczym lawina spada w dolinę lub też wprost do jeziora. Na co dzień można zobaczyć odrywanie się zdecydowanie mniejszych fragmentów lodowca, ale i one robią na turystach ogromne wrażenie. Szczególnie ze względu na towarzyszący wpadaniu kawałków lodu do wody huk i jej wystrzał w górę ponad taflę.

Na czym polega wyjątkowość Perito Moreno?

Lodowiec Perito Moreno jest wyjątkowy z jeszcze jednego powodu. Jęzor lodowca odcina od jeziora Lago Argentino jedną z wpływających do niego odnóg. Dzieje się tak, gdy czoło lodowca dojdzie do jednego z brzegów Lago Argentino, czyli półwyspu zwanego Półwyspem Magellana. Dopływ zwany Brazi Rico sukcesywnie podnosi swój poziom przez dopływające tutaj potoki. Odcięcie dopływu od jeziora prowadzi do nieustannego podnoszenia się poziomu wody, która ostatecznie w tak silny sposób napiera na lodowiec, że rozsadza zaporę, jaką on tworzy. Poziom wód opada i cały proces rozpoczyna się od nowa. Po raz pierwszy tego typu zjawisko zostało zarejestrowane w 1917 roku. Do 1988 roku wystąpiło ono aż 16 razy. Globalne ocieplenie na długo zbudowało w naukowcach przekonanie, że podobny spektakl się już nie powtórzy. Do czasu, kiedy w czerwcu 2008 roku niesamowite widowisko rozegrało się jeszcze raz. Czy i kiedy nastąpi ono ponownie, nie sposób przewidzieć.

Jak dotrzeć do Perito Moreno?

Perito Moreno w argentyńskiej Patagonii jest jednym z popularniejszych kierunków turystycznych w tym regionie świata. Droga do niego wiedzie przez ogromne niezamieszkane przestrzenie i imponujące równiny. Ostatnim przystankiem przed spotkaniem z Perito Moreno jest oddalone od lodowca o 80 km miasteczko El Calafate, założone w lata 20. XX wieku przez hodowców owiec. Droga z El Calafate do Perito Moreno nie trwa więcej niż 2 godziny.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Ginące lodowce

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Anton Petrus/Getty Images

Pozostałe wiadomości