Podróże

Dawson City w Kanadzie – miejsce, w którym zatrzymał się czas. Jakie atrakcje oferuje miasto?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Dawson City, Kanada

Dawson City to niewielkie miasteczko w Kanadzie, położone na terytorium Jukon. Choć w 2018 roku zamieszkiwało je jedynie ok. 1300 osób, to każdego roku ściągają tam dziesiątki tysięcy turystów. Skąd bierze się popularność Dawson City i co warto tam odwiedzić?

Początki Dawson City w Kanadzie sięgają XIX wieku. To niepozorne miejsce bardzo szybko zyskało ogromną sławę, co było związane z jego położeniem. Dawson City zlokalizowane jest w pobliżu rzeki Klondike, w której pod koniec XIX wieku znaleziono złoto. Po tym odkryciu poszukiwacze drogocennego kruszcu masowo zaczęli ściągać do miasta, licząc na szybkie wzbogacenie się. Ślady ich bytności są widoczne w Dawson do dziś.

Dawson City i gorączka złota

Gorączka złota nad rzeką Klondike wybuchła ok. 1896 roku i trwała przez kilka lat, aż do początków XX wieku. Pierwsze złoża kruszcu zostały odkryte za sprawą trzech poszukiwaczy. Byli nimi George Carmack, Skookum Jim i Tagish Charley. Wieść o ich odkryciu bardzo szybko się rozniosła. Na tereny Jukonu zaczęli wtedy ściągać przybysze z okolicy, a także ze Stanów Zjednoczonych. Mieli wspólny cel: znaleźć złoto i zbić fortunę. W tamtym czasie Dawson City było siedzibą administracji terytorium Jukon, a więc jednym z najważniejszych miejsc w okolicy. W związku z tym to właśnie tam zaczęli osiedlać się nowi przybysze. Wpłynęło to na gwałtowny wzrost populacji miasteczka. W szczytowym okresie gorączki złota w Dawson City mieszkało aż 40 tys. ludzi.

Zobacz wideo: Kanadyjskie płynne złoto

Kanadyjskie płynne złoto
Kanadyjskie płynne złoto

Gorączka złota ukształtowała charakter Dawson City. Obecnie w mieście można znaleźć wiele odwołań do tamtego okresu. Charakterystyczne XIX-wieczne budynki rodem z westernów, tematyczne muzea, a także wycieczki śladami poszukiwaczy złota to główne atrakcje turystyczne tego miejsca.

Turystyczne atrakcje Dawson City

Punktem obowiązkowym wizyty w Dawson City jest wyprawa do Bonanza Creek. Pod tą nazwą ukrywa się rzeka będąca dopływem Klondike. To miejsce, w którym rozpoczęła się słynna gorączka złota. Dziś istnieje możliwość wyruszenia szlakiem dawnych poszukiwaczy. Dzięki tablicom informacyjnym turyści mają szansę zapoznać się z historią tego miejsca i lepiej zrozumieć jego charakter. Mogą także spróbować własnych sił w wydobywaniu złota. Przy okazji wycieczki do Bonanza Creek warto odwiedzić Claim 33 Gold Panning. W tym miejscu można nie tylko uzyskać ciekawe informacje na temat historii Dawson City, ale również zdobyć specjalistyczną wiedzę na temat tego, jak płukać złoto. Elementem wizyty jest też samodzielne poszukiwanie kruszcu. To doskonała zabawa, która daje wiele radości i pozwala poczuć prawdziwy zew przygody. Ciekawym obiektem w pobliżu Dawson City jest też Dredge No. 4. To specjalna drewniana pogłębiarka, która w latach 1913–1959 była używana do wydobywania złota. Uważa się, że jest to największa maszyna tego typu na terenie całej Ameryki Północnej.

Najważniejsze muzea w Dawson City

W Dawson City znajduje się wiele ciekawych muzeów i centrów kultury. Warto przyjrzeć się niektórym z nich. Najważniejszym obiektem tego typu jest Dawson City Museum. Zostało założone już w latach 50. XX wieku. Obecnie jego zbiory stanowią jedną z największych kolekcji historycznych terytorium Jukon. W muzeum można obejrzeć eksponaty z różnych okresów. Pozwala to na dokładne prześledzenie dziejów tego regionu, poznanie historii jego rdzennych mieszkańców, a także zdobycie wiedzy na temat powstania i rozwoju Dawson City w czasie gorączki złota. Ciekawym miejscem jest również Dawson City Fire Fighters’ Museum, poświęcone rozwojowi straży pożarnej w tym regionie. Na ekspozycji zgromadzono m.in. zabytkowe wozy strażackie, dawną aparaturę i sprzęt, a także fotografie sprzed lat. Istotnym punktem na mapie Dawson City jest Dänojà Zho Cultural Centre. Miejsce to prezentuje dziedzictwo Tr'ondëk Hwëch'in, czyli pierwszej indiańskiej nacji zamieszkującej te tereny. Turyści mają szansę zapoznać się z jej historią, kulturą i sztuką.

Co jeszcze warto odwiedzić w Dawson City?

Dawson City przez lata przyciągało wielu poszukiwaczy złota i przygód. Wśród osób, które uległy urokowi miasteczka, byli też znani pisarze. W latach 1909–1912 mieszkał w nim słynny brytyjsko-kanadyjski poeta Robert William Service, nazywany bardem Jukonu. Obecnie dom w którym się zatrzymał, stanowi jedną z atrakcji Dawson City i uznawany jest za miejsce dziedzictwa. Znaną osobistością związaną z Dawson City był także Jack London. Autor takich powieści, jak "Biały kieł" czy "Bellew Zawierucha", przybył do miasta w 1897 roku w poszukiwaniu złota. Choć spędził tam tylko rok, znalazło to odbicie w jego twórczości. Dziś chata, w której mieszkał, dostępna jest dla turystów. Jack London Museum w ciekawy sposób pokazuje dawne dzieje i związki pisarza z miejscowością. Podczas pobytu w Dawson City warto również odwiedzić Downtown Hotel. Znajduje się tam bar, który od 1973 roku serwuje nietypowy, dość makabryczny napój. Miłośnicy specyficznych wrażeń mogą zamówić Sourtoe Cocktail, czyli drink z zakonserwowanym ludzkim palcem. Tradycja podawania tego koktajlu związana jest ze starą historią – pierwszy odcięty palec miał należeć do jednego z poszukiwaczy złota.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Tashka/Getty Images

Pozostałe wiadomości