Jak powstaje syrop klonowy?
Smakuje młodszym i starszym. Dodawany jest do naleśników, ciast i napojów. Syrop klonowy to dobro narodowe Kanady. Nasza reporterka Irmina Somers wybrała się na północ od Toronto, żeby sprawdzić, jak powstaje. Wiosna to bardzo intensywny czas dla producentów tego produktu. Jednym z nich jest Tom Stehr.
Marzec i kwiecień to miesiące, w których wytwarzamy syrop klonowy w Kanadzie. Potrzebujemy ujemnych temperatur nocą, a dodatnich w ciągu dnia
- wyjaśnia Tom.
Przy odpowiednich warunkach można rozpocząć produkcję.
- Najpierw pozyskujemy wodę klonową. Jest klarowna i ma tylko 2% cukru. Aby powstał z niej syrop klonowy, zagęszczamy ją przez gotowanie, uzyskując minimum 66% cukru. Do wytworzenia litra syropu potrzebujemy 40 litrów wody z klonu – tłumaczy producent.
Od czego zależy kolor syropu klonowego?
Jak się okazuje, syrop klonowy występuje w czterech kolorach - złotym, bursztynowym, ciemnym i bardzo ciemnym. Dlaczego?
- Drzewa i matka natura kontrolują kolor, a ja tylko zawartość cukru. Im cieplej na zewnątrz, tym syrop ciemniejszy. Ciemniejszy kolor oznacza mocniejszy smak, ale poziom cukru zostaje taki sam – podkreśla Tom Stehr.
Nasza reporterka spotkała się także z Tedem Williamsem, wodzem rdzennych Indian. To oni rozpoczęli produkcję syropu klonowego. Jak mówią, to ich wkład dla świata. Zobaczcie cały materiał.
Zobacz też:
Hallerczycy z Niagary. "Przed Polakami otwierano domy, serca"
Kanada w Polsce, czyli Literacki Sopot 2020. "Co roku rozmawiamy o sprawach, które są ważne"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Anna Korytowska
Reporter: Irmina Somers