Vancouver to pięknie położone miasto, które jest ósme pod względem wielkości i trzecie pod względem liczby ludności w Kanadzie. W 2010 roku organizowano w nim igrzyska olimpijskie, dzięki czemu miejscowość i jej okolice stały się znane większej liczbie osób.
Vancouver leży w południowo-zachodniej części Kanady i otoczone jest wodą oraz górami. Vancouver z lotu ptaka prezentuje się oszałamiająco, a możliwości turystyczne tego miasta są naprawdę ogromne. Jaka jest historia miasta i pogoda w Vancouver? Co warto w nim zobaczyć?
Podróże samolotem i nie tylko
Podróże samolotem i nie tylko
Historia Vancouver (Kanada)
W 1827 roku powstała pierwsza osada na terenie dzisiejszego Vancouver. W 1885 roku rozpoczęła się budowa kolei Canadian Pacific Railway, dzięki czemu w 1886 roku Vancouver uzyskało prawa miejskie i zostało połączone z Montrealem za pomocą linii kolejowej. Dynamiczny rozwój miasta przypadł na lata 20. i 30. XX wieku. W latach 90. XX wieku znacznie wzrosła liczba mieszkańców Vancouver. Miasto liczy obecnie ponad 600 tysięcy mieszkańców. Językami lokalnymi są angielski oraz kantoński. Jeśli chodzi o czas w Vancouver, to nazywany jest on czasem pacyficznym.
Vancouver – pogoda
W Kanadzie średnie temperatury są dość niskie, jednak jeśli chodzi o Vancouver, klimat jest dosyć łagodny. Najlepsze miesiące dla turystów to czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień, ponieważ temperatury osiągają średnio 18℃. Zdarzają się także okresy cieplejsze z temperaturą powyżej 20–25℃. W Vancouver temperatury są wyższe niż w Polsce przez większą część roku. W zimie jest to średnio od 2℃ do 5℃. Styczeń i luty to miesiące najbardziej mokre, a grudzień jest najzimniejszym miesiącem w Vancouver. Położenie geograficzne tego miasta sprawia, że przez cały rok panują dodatnie temperatury, więc dla Polaków może być tam przyjemnie i ciepło.
Życie w Vancouver
W środkowej części miasta mieszkają zwykle single, pary i małe rodziny. Z kolei w tak zwanych residential areas, czyli dzielnicach domków jednorodzinnych, spotkać można starsze małżeństwa z dziećmi, rodziny wielodzietnie i osoby na emeryturze. Przy głównych ulicach jest sporo sklepów, lokali usługowych i biur.
Praca w Vancouver należy do jednej ze słabiej opłacanych w całej Kanadzie, ponieważ minimalna stawka godzinowa to około 11 dolarów kanadyjskich. Zdaniem mieszkańców tak zwana living wage, czyli stawka, która pozwala na dobre i godne życie, to 20 dolarów kanadyjskich na godzinę.
Atrakcje Vancouver
Vancouver nazywane jest miastem mostów oraz parków. Znajdują się tu takie atrakcje jak:
- wiszące mosty, na przykład Capilano,
- Park Stanleya,
- Dr. Sun Yat-Sen Classical Chinese Garden, czyli ogród chiński,
- Yaletown, czyli jedna z dzielnic Vancouver,
- muzeum antropologiczne i galeria sztuki,
- muzeum morskie,
- planetarium,
- Gastown, najstarsza część miasta,
- Harbour Centre, czyli wieża widokowa,
- góra Grouse,
- znicz olimpijski, czyli pamiątka po igrzyskach z 2010 roku,
- punkty widokowe.
Architektura Vancouver jest bardzo nowoczesna, a planowanie urbanistyczne bardzo dokładne ze względu na ograniczoną przestrzeń. Dlatego też partery i niższe piętra budynków zajmują sklepy i lokale usługowe, a wyższe piętra przeznaczone są na mieszkania.
Vancouver – bilety lotnicze
Bilety lotnicze do Vancouver są raczej drogie, ponieważ cena wynosi od 2 do 4 tysięcy złotych za lot w jedną stronę. Podróż samolotem trwa około 14 godzin i konieczne są przesiadki. Samo lotnisko w Vancouver jest przestronne, otoczone zielenią i nowoczesne. Za wizę trzeba uiścić opłatę w wysokości około 150 dolarów kanadyjskich.
Vancouver – ciekawostki
Vancouver uznawane jest za stolicę sportu, nie tylko dyscyplin zimowych, ale także letnich. Narodowe sporty to hokej na lodzie, narciarstwo oraz lacrosse. Rozwojowi sportu i byciu fit sprzyjają tereny zielone oraz parki w Vancouver.
Dzielnice miasta znajdujące się w zachodniej części są uznawane za bogatsze i czystsze. Ze względu na ograniczone przestrzenie w Vancouver zostały wydzielone specjalne strefy dla psów, biegaczy czy rowerzystów. Wszyscy są tutaj pełnoprawnymi uczestnikami ruchu, dlatego mimo korków i codziennych problemów kierowcy nie trąbią na rowerzystów i nie zajeżdżają im drogi, jak bywa w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.
Co ciekawe, około 50% populacji miasta stanowią Azjaci. Dlatego też w mieście jest specjalna dzielnica, Chinatown, w której mieści się chiński ogród. W Vancouver znajduje się się aż 180 parków i to właśnie w tym mieście można podziwiać wspaniałe zachody słońca. Co roku w Vancouver odbywają się pokazy fajerwerków.
Zobacz także:
- Wyjątkowość rodzinnego miasta Mozarta. "Nie mógł przyjść na świat w piękniejszym miejscu"
- Filipiny – co warto zobaczyć w tym wyspiarskim kraju? Największe atrakcje
- Zwiedzamy Amsterdam. Atrakcje, których nie chcesz przegapić
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: joe daniel price/Getty Images