Park Narodowy Paklenica i jego atrakcje – co warto zobaczyć na terenie chorwackiej Paklenicy?

Park Narodowy Paklenica
Park Narodowy Paklenica. Co warto zobaczyć?
Źródło: joachimbago/Getty Images
Park Narodowy Paklenica jest jednym z ośmiu parków narodowych zlokalizowanych na terenie Chorwacji. Położony jest w północnej Dalmacji, w górach Welebit, nieopodal malowniczego miasteczka Starigrad. Każdego roku ściągają tam miłośnicy zapierających dech w piersiach widoków, a także fani wspinaczki. Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Paklenica?

Park Narodowy Paklenica w Chorwacji ma powierzchnię 95 km². Na jego terenie znajduje się najwyższy szczyt gór Welebit, czyli Vaganski Wierch, o wysokości 1757 m n.p.m. Piękny górski krajobraz to jednak niejedyna zaleta tego miejsca. Paklenica wyróżnia się również bogactwem interesujących form krasowych i jaskiń, a także ciekawą fauną i florą. Dzięki temu osoby odwiedzające park narodowy mogą liczyć na wiele niezapomnianych wrażeń.

Wyprawy w góry

Źródło: Dzień Dobry TVN
“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej
“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Jak przygotować się do górskiej wędrówki?
Jak przygotować się do górskiej wędrówki?

Paklenica – park narodowy z wieloma atrakcjami

Park Narodowy Paklenica został założony w 1949 r. Jego nazwa pochodzi od tzw. pakliny, czyli żywicy pozyskiwanej z czarnej sosny i wykorzystywanej do uszczelniania statków, a także stosowanej w medycynie tradycyjnej. Chorwacka Paklenica zachwyca przede wszystkim wspaniałą przyrodą. Na terenie parku rośnie ok. 1000 gatunków roślin, w tym 79 endemicznych, jak np. Aquilegia kitaibelii czy Linaria alpina. Miejsce to jest więc prawdziwą perłą natury. Ponadto można tam spotkać ciekawych przedstawicieli miejscowej fauny, jak np. różnorodne owady, ćmy, motyle, jaszczurki i węże. Wyjątkowo interesujące są jednak ptaki, takie jak sęp płowy i sokół wędrowny, a także ssaki, wśród których warto wymienić żbika, kozicę, jelenia i niedźwiedzia.

W przypadku Paklenicy na uwagę zasługuje też ukształtowanie terenu. Park położony jest w górach, w związku z czym zachwyca wzniesieniami i geomorfologicznymi formami. Oprócz tego jego ważną atrakcję stanowią jaskinie. Najpopularniejsza z nich to Manita Peć. Grota ma 175 m głębokości i jest otwarta dla turystów, jednak można zwiedzać ją jedynie z przewodnikiem. Taka wycieczka trwa około 30 min i zapewnia niezapomniane doznania estetyczne. Jaskinia wypełniona jest bowiem stalaktytami i stalagmitami, które układają się w niesamowite kształty.

Innym ciekawym miejscem jest bunkier Josipa Broza Tito. Został on wybudowany na przełomie lat 40. i 50. XX w. na polecenie jugosłowiańskiego polityka. Bunkier miał stanowić schron dla miejscowych w razie ataku ze strony ZSRR.

Park Narodowy Paklenica zachęca również innymi atrakcjami. Warto odwiedzić paklenicki młyn, etnodom Marasović i twierdzę Paklarić. Wizyta w tych miejscach z pewnością przybliży klimat i historię tego niezwykłego terenu. Należy jednak pamiętać, że pobyt w Paklenicy nie ogranicza się jedynie do wizualnych atrakcji. Park sprzyja bowiem podejmowaniu różnorodnych aktywności fizycznych, wśród których znaleźć można piesze i rowerowe wycieczki, wspinaczkę skałkową, a także spływy kajakowe.

Wielka Paklenica i Mała Paklenica – szlaki turystyczne

W Parku Narodowym Paklenica znajdują się dwa główne kaniony, czyli Wielka Paklenica i Mała Paklenica. Oba wąwozy oferują ciekawe trasy turystyczne, dostosowane do potrzeb zarówno zaawansowanych, jak i początkujących miłośników pieszych lub rowerowych wycieczek. Łączna długość szlaków to ponad 150 km.

Wielka Paklenica ma długość 14 km i szerokość ok. 500–800 m. W dole kanionu płynie potok o tej samej nazwie, który w porze suchej zanika. Ściany wąwozu są strzeliste i strome, osiągają wysokość ok. 400 m. Trasy turystyczne Wielkiej Paklenicy są stosunkowo proste, zwłaszcza na pierwszych odcinkach. W związku z tym doskonale nadają się nawet dla rodzin z dziećmi. Warto również wiedzieć, że wąwóz Paklenica jest wymarzonym miejscem do wspinaczki skałkowej. Na jego terenie znajduje się wiele doskonałych dróg wspinaczkowych, m.in. najwyższa skalna ściana w Chorwacji, czyli Anica Kuk o wysokości 712 m.

Mała Paklenica jest nieco mniej popularna. Jej trasy charakteryzują się wijącymi, wąskimi ścieżkami, które są o wiele trudniejsze do przejścia. Mniejszy wąwóz Paklenica ma całkowitą długość 12 km i szerokość sięgającą 400–500 m. Tamtejsze szlaki nie są polecane początkującym turystom.

Park Narodowy Paklenica – trasy edukacyjne

Niektóre szlaki Paklenicy nie tylko umożliwiają bliskie obcowanie z naturą, ale również pozwalają na zdobycie dodatkowej wiedzy. Należy do nich m.in. trasa pieszo-edukacyjna Pjeskarica o długości 1,5 km. Dzięki niej, oprócz podziwiania piękna przyrody, można zapoznać się z treścią rozmieszczonych tablic informacyjnych. Przekazują one wiedzę na temat parku narodowego, w tym jego fauny i flory.

Ciekawą atrakcją chorwackiej Paklenicy jest także trasa szlakiem Winnetou. W latach 80. XX w. na terenie parku kręcony był słynny serial opowiadający o przygodach indiańskiego wodza. Dzięki tabliczkom informacyjnym można zwiedzić miejsca, w których powstawały zdjęcia do serialu.

Park Narodowy Paklenica – godziny otwarcia

Wybierając się do Parku Narodowego Paklenica, warto określić czas, jaki się tam spędzi. Szacunkowo wycieczka do tego miejsca trwa minimum 3–4 godziny. Biorąc pod uwagę liczbę atrakcji, lepiej jednak przygotować się na całodzienne zwiedzanie. Park Narodowy Paklenica jest otwarty dla turystów przez cały rok, w godzinach 06:00–20:30. Wstęp jest płatny.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: joachimbago/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości