Czym jest cittaslow? Sprawdź, dokąd warto pojechać na weekend w Polsce

Czym jest cittaslow? Sprawdź, dokąd warto pojechać na weekend w Polsce
Źródło: Dzień Dobry TVN
Cittaslow, czyli miasta dobrego życia
Cittaslow, czyli miasta dobrego życia
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Konno przez świat
Konno przez świat
Kolejna wyprawa Mikołaja Sondeja
Kolejna wyprawa Mikołaja Sondeja
Połączył podróże z treningami
Połączył podróże z treningami
Opowieści żeglarza Romana Paszke o dalekomorskich podróżach
Opowieści żeglarza Romana Paszke o dalekomorskich podróżach
Do zobaczenia w Bolonii
Do zobaczenia w Bolonii
Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Życie na kółkach Zosi i Jakuba
Życie na kółkach Zosi i Jakuba
Kapitan Baranowski wyrusza w samotny rejs
Kapitan Baranowski wyrusza w samotny rejs
Podróżuje i pomaga dzieciom z różnych stron świata
Podróżuje i pomaga dzieciom z różnych stron świata
Rowerem przez Afrykę
Rowerem przez Afrykę
Kuba przed czterdziestką odwiedził 91 krajów
Kuba przed czterdziestką odwiedził 91 krajów
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Od 7 lat na piechotę przez świat
Od 7 lat na piechotę przez świat

Szybka globalizacja i bycie ciągłym biegu sprawiło, że Włosi postanowili wymyśleć sposób, by to szaleńcze tempo nieco spowolnić. I tak powstał ruch cittaslow. To miasta dobrego życia, a w Polsce mamy już ponad 30 takich miejsc. Jednym z nich jest Lidzbark Warmiński. Dokąd jeszcze warto pojechać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli podróżnicy Karolina Miller i Piotr Andruszko.

Charakterystyka miast cittaslow

Cittaslow to miasta dobrej jakości życia, nastawione na to, żeby mieszkańcom żyło się jak najlepiej, a także by turyści chcieli je odwiedzać. Dużą wagę przykłada się również do kultywowania tradycji, dbania o zabytki i ekologię. Choć większość miejscowości cittaslow znajduje się na Warmii i Mazurach, to do sieci należą też inne, rozsiane po całej Polsce, np. Nowy Dwór Gdański, Prudnik czy Rejowiec Fabryczny.

Kolebką cittaslow w naszym kraju jest liczący zaledwie kilkanaście tysięcy mieszkańców Lidzbark Warmiński.

- Wesołe miasto, dużo zieleni. Lidzbark mi się bardzo podoba. Nigdy w życiu nie chciałabym nigdzie indziej mieszkać, zmieniać - przyznała pani Barbara, mieszkanka Lidzbarka Warmińskiego.

Największą chlubą miasta jest Zamek Biskupów Warmińskich.

- Nazywany jest malowanym zamkiem, Wawelem Północy. Mieszkał na nim Mikołaj Kopernik, tutaj wymyślił podwaliny teorii heliocentrycznej. Mieszkał i tworzył na nim biskup Ignacy Krasicki, książę poetów polskich. Ale oprócz tego są zachowane mury obronne miejskie, Wysoka Brama, gotycki kościół św. Piotra i Pawła. Wspaniała obecnie cerkiew, a kiedyś zbór ewangelicki, pierwszy na Warmii - wskazała Katarzyna Radulewicz, pełnomocnik ds. cittaslow Urzędu Miejskiego w Lidzbarku Warmińskim.

Gdzie warto pojechać na weekend w Polsce?

W naszym kraju mamy wiele pięknych miejsc, które mogą się poszczycić wyjątkowymi atrakcjami, zabytkami i widokami. To idealne propozycje na tani wyjazd na weekend. Można go połączyć z odkrywaniem Polski poza utartymi szlakami. O turystycznych perełkach opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN Karolina Miller i Piotr Andruszko, podróżnicy i blogerzy.

Co ciekawego znajdziemy w Bieszczadach?

- Często tak się mówi, że właśnie rzućmy wszystko i pojedźmy w Bieszczady. Jedziemy wtedy po spokój, po ciszę, ale nie każdy pamięta, że jeszcze kiedyś, kilkadziesiąt lat temu Bieszczady były jednym z najbardziej zaludnionych terenów w Polsce. Można ruszyć takim fantastycznym szlakiem Bieszczadzki Worek, gdzie możemy iść śladem dawnych bieszczadzkich wiosek, które dzisiaj już nie istnieją. Rzeczywiście nie sposób tam dzisiaj spotkać jakiejś żywej duszy. Przepiękne miejsce, zapomniane, ciche, spokojne - zachwalała Katarzyna Radulewicz.

Kolejnym miejscem, do którego można wybrać się na weekend, jest Bóbrka na Podkarpaciu.

- Przepiękna miejscowość, a w zasadzie historycznie bardzo ważna. W drugiej połowie XIX wieku Galicja kwitła, wtedy tamte rejony były pokryte szybami naftowymi. Tutaj oczywiście postać Ignacego Łukasiewicza (wynalazca lampy naftowej na terenach dzisiejszego Beskidu Niskiego - przyp. red.). Można powiedzieć, że tak naprawdę w tamtych czasach Polska była takim potentatem naftowym. Polecamy serdecznie to miejsce - mówił Piotr Andruszko.

Więcej poleceń podróżników można znaleźć w materiale wideo.

Piotr Andruszko i Karolina Miller
Cudze chwalicie, swego nie znacie
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości