Podróże

Powrót do przeszłości. Co zobaczyć możemy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa?

Podróże

Autor:
Nastazja
Bloch
A co z miasta Łodzi pochodzi?
A co z miasta Łodzi pochodzi?Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

Łódź od lat była miastem, które dyktowało Polsce, jak się ubierać. Liczne fabryki, pokazy mody i najnowsze kolekcje. Bartek Jędrzejak na chwilę cofnął się do dawnych czasów i udał się do Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Jakie atrakcje czekają na zwiedzających?

Łódź – miasto mody

Bartek Jędrzejak wybrał się na wycieczkę do Łodzi. Na miejscu odwiedził Centralne Muzeum Włókiennictwa, gdzie obecnie zobaczyć można niesamowitą wystawę – "Miasto, moda i maszyna".

-  O tym, jak kiedyś wyglądaliśmy, decydowała Łódź. To, co tutaj pojawiło się na pokazach mody, nosiła cała Polska – powiedział nasz prezenter.

Dlaczego właśnie to miasto? Jak się okazuje, w Łodzi produkowano materiały, przędzę, a także projektowano ubrania. 200 lat temu stworzono tam specjalną strefę ekonomiczną. - Ci, którzy się tu pojawiali, mieli tworzyć zakład, w którym produkowano nici. W zamian za to byli zwolnieni z podatków,  nie musieli iść do wojska, dostawali ziemię za darmo – wyjaśniał.

Niesamowita moda lat 70. i 80.

W latach 70. i 80. moda opierała się na wyobraźni i wbrew pozorom nie była wcale szara i ponura. W stylizacjach było bardzo dużo odwagi i koloru. Jak przyznał Bartek Jędrzejak, piękne było to, że kobiety potrafiły stworzyć coś z niczego. Hitem były wówczas bluzki spadochronowe robione z wojskowych spadochronów. - Kobiety przechodziły same siebie w pomysłach, co można zrobić w domu – podkreślił.   

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości