Gorące tematy

11-letni Maks jest bohaterem. Chłopak uratował nieprzytomną kobietę

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Marcin Sawicki
11-letni superbohater z Jaworza
11-letni superbohater z JaworzaDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Maks pochodzi z Jaworza. Ma zaledwie jedenaście lat i jest bohaterem. Chłopak udzielił pierwszej pomocy nieprzytomnej kobiecie na przystanku autobusowym. Skąd wiedział, co trzeba zrobić? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.

11-latek pomógł nieprzytomnej kobiecie

Maks Szoblik ma jedenaście lat i chodzi do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stanisława Maczka w Jaworzu. Chłopak wracając z treningu, zobaczył na przystanku nieprzytomną kobietę. - Miała dziwnie spuszczoną głowę. Potem podjechała pani, pomogła mi. Potrząsaliśmy tą panią, sprawdziliśmy, czy jest przytomna. Nie odpowiedziała. Od razu zadzwoniliśmy na 112. Przykryliśmy ją kocem termicznym i czekaliśmy na przyjazd karetki - relacjonował Maks.

Skąd wiedział, co robić? - Raz na technice pani zwołała ratownika medycznego. I też dużo czytam książek, oglądam filmów - mówił chłopiec. Maks dodał, że nie wszyscy zareagowali tak, jak on. - Niektórzy po prostu przejechali albo przeszli - mówił chłopiec.

Ogromna grupa dorosłych nie podejmuje żadnego działania w takich sytuacjach, bo zakładamy, że dana osoba jest pewnie pijana. Na szczęście Maks rozmawiał o takich sytuacjach z tatą. - Jeździliśmy na Woodstock. Tam też zdarzały się sytuacje, że ktoś leżał, odpoczywał sobie. [...] Mówiłem mu, żeby sprawdzał, jak zobaczy taką osobę - mówił pan Łukasz, tata Maksa.

Bohater z Jaworza

Barbara Szermańska, dyrektorka szkoły i nauczycielka Maksa w ogóle nie jest zaskoczona jego postawą. - [...] Ta sytuacja miała miejsce na przystanku tuż przy szkole. Maks wracał z treningu. Pomyślałam sobie, że jako polonista Maksa mogę go nauczyć dostrzegać w zdaniu czasownik. Natomiast tego, żeby dostrzegał w drugim człowieku, nawet jeśli o nie prosi o pomoc, potrzebę tej pomocy, nauczyć go wrażliwości - to się przede wszystkim wynosi z domu - mówiła.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Marcin Sawicki

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości