Jak powstaje mydło? Warsztaty w Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum Mydła i Historii Brudu to miejsce dla osób w każdym wieku. Każda wizyta rozpoczyna się od warsztatów, podczas których wykonuje się własne mydło. Z czego zrobione jest mydło?
- Mydło powstaje z różnego rodzaju tłuszczów, ale aby zaszła reakcja, która zmieni stan tłuszczu, należy użyć popiołu, który je zmydli- mówi Pan Piotr, przewodnik Muzeum Mydła i Brudu w Bydgoszczy.
Cały proces odwiedzający poznają podczas warsztatów, to tam wybierają barwę i aromat, który mieszają z bazą mydlaną i przelewają do foremki, tworząc swoje własne mydełka. Na bardziej kreatywnych początkujących mydlarzy czekają różne dodatki, takie jak muszelki, czy otręby, nadające stworzonym kostkom mydła spersonalizowanych cech i pielęgnujących właściwości.
Eksponaty Muzeum Mydła i Brudu w Bydgoszczy
W bydgoskim Muzeum Mydła i Brudu można też zobaczyć niesamowite eksponaty, które przenoszą nas niczym wehikuł czasu do przeszłości. Eksponaty w gablotach to nic innego jak kostki mydła z minionych lat i narzędzia służące do higieny w zapomnianych już czasach.
Historia higieny człowieka to także historia prania. Od tarek, poprzez dzwony, sztukacze, aż do starej poczciwej Frani, która w każdym budzi sentyment.
Wyprawa do muzeum jest zawsze ciekawym pomysłem na spędzenie czasu z dziećmi. Warto więc skorzystać z mapy muzeów nietypowych, którą szczegółowo prezentuje w swoim materiale nasza reporterka Diana Kautz.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz także:
- Ma w mieszkaniu około 7 tys. sów. "Nie ma możliwości, by dokładnie je przeliczyć"
- Jedna z największych w Europie kolekcji porcelanowych lalek. "Jest ogromna"
- Tworzy figurki aniołów i zaraża pasją innych. "To jest taki balsam dla duszy"
Autor: Patrycja Sibilska
Reporter: Diana Kautz
Źródło: Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN