Brunei, a właściwie Brunei Darussalam (w tłumaczeniu oznacza Brunei Kraj Pokoju), bo tak brzmi pełna nazwa, to malutkie państwo leżące w południowo-wschodniej Azji na wyspie Borneo. Stolicą jest miasto Bandar Seri Begawan. Powierzchnia Brunei liczy zaledwie 5765 kilometrów kwadratowych, co czyni ją państwem 54 razy mniejszym od Polski.
Nazwa państwa pochodzi od rzeki Brunei, nad którą powstał sułtanat. Brunei utworzone zostało w XIII wieku, a około 200 lat później dotarł tutaj ze swoją wyprawa Ferdynand Magellan, co dało początek wielowiekowych walk państw europejskich o wpływy w tym rejonie świata. W XIX wieku Brunei stało się protektoratem brytyjskim, a niepodległość uzyskało dopiero w 1984 roku.
Brunei – kraj mlekiem i miodem płynący
W Brunei obowiązująca walutą jest dolar brunejski, a sułtan Brunei jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie – jego miesięczne przychody wahają się w okolicy 200 milionów dolarów, co ważne – amerykańskich, a nie brunejskich. Majątek sułtana szacowany jest na 40 miliardów dolarów.
Brunei to raj dla przedsiębiorców, ponieważ w tym kraju nie trzeba płacić żadnych podatków. Nie płacą ich również zwykli obywatele, a państwo prowadzi politykę wspierania swoich mieszkańców, przede wszystkim finansowo. Brunei utrzymuje się ze sprzedaży ropy naftowej, a co ciekawe, również z osobistego majątku sułtana. Islam to dominująca religia w tym państwie, a perfekcyjna znajomość Koranu może okazać się bardzo opłacalna. Zwycięstwo w konkursie czytania Koranu zapewnia dożywotnią pensję w wysokości 2000 dolarów brunejskich. W przeliczeniu na polską walutę to około 5,5 tysiąca złotych.
Podstawowe informacje o Brunei
Brunei to państwo muzułmańskie, a dokumentem zasadniczym w tym kraju jest konstytucja. Jednak, co ciekawe, panującym ustrojem jest monarchia absolutna. Sułtan jest szefem rządu, głównodowodzącym armią oraz ministrem finansów. Jego decyzje są niepodważalne.
W centralnym punkcie stolicy Brunei umiejscowiony został meczet, na cześć ojca obecnie panującego sułtana, w całości zbudowany z białego marmuru. Niezwykłą ciekawostka Bandar Seri Begawan jest zabytkowa dzielnica Kampong Ayer. Wszystkie znajdujące się tam budynki postawione są na palach umieszczonych w wodzie. Domy, szkoły, szpitale, posterunek policji umoszą sią nad wodą dzięki palom. Zamiast chodników cała dzielnica zaopatrzona jest w pomosty, po których mogą poruszać się mieszkańcy. Z tego też powodu stolica Brunei nazywana jest Wenecja Wschodu.
Geografia i symbolika flagi Brunei
Niezwykłą ciekawostką jest samo położenie Brunei. Państwo składa się z czterech regionów. Trzy z nich stanowią całość. Są to Belait, Tutong i Brunei-Muara. Natomiast, aby dotrzeć do czwartej krainy – Temburong, trzeba przejechać przez terytorium Malezji. Brunei jest bowiem otoczone ze wszystkich stron przez Malezję, poza wybrzeżem Morza Południowochińskiego.
Flaga Brunei jest również interesująca. Tło jest żółte, a w środku znajdują się dwa ukośne pasy – biały i czarny. Kolory te symbolizują dostojników, którzy podpisywali porozumienie z Wielką Brytanią dotyczące niepodległości Brunei. Kolor żółty symbolizuje sułtana, biały Pengiran Bendahara, a czarny Pengiran Pemancha. Znajdujący się w centralnym miejscu flagi trzyczęściowy maszt symbolizuje trzy poziomy władzy, a cztery pióra to: spokój, sprawiedliwość, pokój i dobrobyt. Półksiężyc, stanowiący podstawę masztu, to symbol islamu, a ręce okalające maszt i półksiężyc ukazują działania rządu Brunei, którego celem jest rozwijanie i utrzymywanie opieki społecznej.
Brunei – ciekawostki związane z tym krajem
Co kraj, to obyczaj – tam mówi znane powiedzenie. Podobnie rzecz ma się z Brunei. Poniżej kilka ciekawostek dotyczących tego państwa.
- W Brunei palcem wskazującym jest kciuk, ponieważ w kulturze przyjęte jest, że to właśnie kciukiem wskazuje się na coś lub na kogoś.
- W państwie początek obowiązku edukacyjnego jest podobny jak w Polsce – zaczyna się w wieku lat 6. Natomiast jest krótszy niż w naszym kraju, bowiem kończy się po osiągnięciu 15. roku życia.
- W Brunei jest tylko jedno lotnisko i zaledwie 13 kilometrów torów kolejowych. Są to tory wyłącznie przemysłowe – w planach jest budowa kolei aglomeracyjnej w stolicy państwa.
- Bardzo przykra niespodzianka spotkała sportowców Brunei, którzy mieli wystartować na XXIX Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Nie zostali dopuszczeni do zawodów, ponieważ nie stawili się na ceremonii otwarcia.
- W bardzo ciekawy sposób Brunei zaakcentowało po raz pierwszy swoją obecność na igrzyskach olimpijskich. W 1988 roku do Seulu udała się reprezentacja składająca się wyłącznie z… jednego delegata/działacza. Do Korei nie pojechał żaden sportowiec.
- Narodowym daniem Brunei jest ambuyat – to kleik z wnętrza pnia palmy sagowej. Najczęściej podawany jest z mięsem i warzywami.
Zobacz także:
- Najlepsze dania azjatyckie. Wybierz się w niezwykłą kulinarną podróż
- Polka robi karierę naukową w Azji. Dr Agata Błasiak pomogła w walce z pandemią, a teraz ułatwia życie chorym na raka. Azja - kontynent wielkich kontrastów i jego tajemnice
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Photographed by MR.ANUJAK JAIMOOK/Getty Images