Andaluzyjska mozaika kulturowa
Ronda to białe miasteczko o bogatej historii, które swą nazwę zawdzięcza rzymskim osadnikom. To miejsce, które od wieków przyciągało różne kultury - od Celtów, przez Fenicjan, po Rzymian. Na przestrzeni wieków, miasto było świadkiem wielu zmian, nie tylko tych związanych z kolejnymi mieszkańcami, ale także architekturą. Charakterystyczny dla miasta jest Puente Nuevo, symbol Rondy, łączący dwie części miasta.
- Były dwa wielkie projekty tego mostu. Pierwsza budowa rozpoczęła się w 1733 roku, trwała zaledwie 8 miesięcy, a po 6 latach most się zawalił. Zginęło wtedy 50 osób. W 1751 roku zaczęto drugi projekt, budowa trwała prawie 40 lat - wskazała Inma Jimenez, przewodniczka, Turismo de Ronda.
Ronda to miejsce, które zachwyca swoją różnorodnością. Miasto, gdzie na każdym kroku można dostrzec wpływy muzułmańskie i chrześcijańskie. Zauważyć to można zwłaszcza w architekturze. Wąskie uliczki i domy z wewnętrznymi patio to typowe elementy andaluzyjskiego stylu. Ale Ronda to nie tylko zabytki. To przede wszystkim miasto, które tętni życiem, czym przyciąga wielu turystów.
Torremolinos - miasto pełne kolorów
Torremolinos to miasteczko, które podczas Festiwalu Świętego Michała, zamienia się w prawdziwe miasto fiesty, pełne muzyki, tańca i smacznej kuchni. Mieszkańcy, ubrani w kolorowe stroje flamenco, bawią się, śpiewając i tańcząc do późnych godzin wieczornych. Festiwal to również okazja do degustacji tradycyjnych potraw, takich jak paella czy ciecierzyca w sosie pomidorowym.
- Niektórzy też są poprzebierani, przede wszystkim kobiety w stroje piękne, kolorowe, flamenco. Wszyscy naprawdę świetnie bawią się - powiedziała Aneta Kręglicka.
W głąb Andaluzji - spacer po ścieżce Caminito del Rey
Poza festiwalowym zgiełkiem, Aneta wyruszyła na spacer po jednym z najpiękniejszych szlaków turystycznych w Andaluzji - Caminito del Rey. Ten niezwykły szlak, zawieszony na wysokich platformach nad wąwozem, oferuje zapierające dech w piersiach widoki. Chociaż na początku może wydawać się nieco przerażający, spacer po tej ścieżce to prawdziwa gratka dla miłośników przyrody i adrenaliny.
- Szlak ma 5,5 kilometra długości. Wyprawa trwa około dwóch godzin. Nie wolno palić i nie wolno zdejmować kasku. (...) To są skały wapienne. Zostały uformowane w okresie jury, wtedy, kiedy żyły dinozaury - instruowała Anetę Kręglicką Eva Centurion Calvente, przewodniczka. Dlaczego Hiszpanie nazywają to miejsce Ścieżką Króla?
- Wzięło się to stąd, że w 1921 roku król Hiszpanii, Alfons XIII, przybył tu na otwarcie tamy. Od tamtej pory pracownicy tego miejsca zaczęli używać właśnie tej nazwy - dodała przewodniczka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak dogadać się w Hiszpanii? Te proste zwroty mogą ci w tym pomóc
- Ania z Polski organizuje wymarzone śluby w Hiszpanii. "Ludzie potrzebują zrelaksować się"
- Zaskakujący sposób na znalezienie miłości. "To jest znak, że jesteście chętni"
Autor: Agnieszka Mrozińska
Reporter: A. Kręglicka, M. Nasternak
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN