"Bądź grzeczny, bo dostaniesz rózgę od Mikołaja". Czy straszenie dzieci kawałkiem patyka jest słuszne?

Rózga
Bądź grzeczny, bo dostaniesz rózgę
Źródło: Maskot/GettyImages
Dawniej rózga od świętego Mikołaja była popularnym straszakiem dzieci. Dziś zwyczaj jest już prawie zapomniany, jednak wciąż znajdują się rodzice, którzy w imię ciszy i spokoju chętnie go praktykują. Czy to oby na pewno dobry element wychowawczy? Zapytaliśmy o to psychologa Katarzynę Kucewicz.

Rózga – świąteczny postrach dzieci

Niech pierwszy rzuci bombką ten, kto nigdy nie słyszał, że na święta dostanie rózgę. Jeszcze do niedawna rodzice straszyli niegrzeczne dzieci i ostrzegali je przed niechcianym prezentem. A czym jest właściwie rózga? Zarówno wyraz, jak i "tradycja" staje się coraz bardziej archaiczna i niezrozumiała, warto to zatem wytłumaczyć. Rózga to bowiem nic innego jak gałąź pozbawiona liści, kij, który dawniej stosowany był do karcenia i wymierzania kar cielesnych. Na szczęście, to już zamierzchłe czasy.

Święta

Źródło: Dzień Dobry TVN
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Paulina Krupińska-Karpiel o świętach Bożego Narodzenia
Paulina Krupińska-Karpiel o świętach Bożego Narodzenia
Święta last minute
Święta last minute
Wyjątkowe prezenty dla bliskich na święta
Wyjątkowe prezenty dla bliskich na święta
Boże Narodzenie tuż tuż! Trwa poznański jarmark świąteczny
Boże Narodzenie tuż tuż! Trwa poznański jarmark świąteczny
Aleksandra Adamska o przygotowaniach do świąt
Aleksandra Adamska o przygotowaniach do świąt
Idealny makijaż na święta
Idealny makijaż na święta
Święta w podróży z pupilem
Święta w podróży z pupilem
Małgorzata Rozenek-Majdan o świętach i niani Henia
Małgorzata Rozenek-Majdan o świętach i niani Henia
Kuchnia. Święta tuż tuż
Kuchnia. Święta tuż tuż

- I całe szczęście, bo co to była za metoda wychowawcza, żeby karać dziecko za to, że przez cały rok było niegrzeczne? – przyznała w jednym z wywiadów psycholog Małgorzata Ohme.

Rózga – czy warto straszyć dzieci?

Choć straszenie rózgą bywa skuteczne, nie jest to najlepszy nawyk wychowawczy. Złe zachowanie dziecka można omówić na wiele innych i znacznie przyjemniejszych sposobów. Święta Bożego Narodzenia mają przecież kojarzyć się z miłością, rodziną i bliskością, nie przerażeniem, lękiem i stresem.

- To nieprzyjemne skojarzenie i absolutnie nie widzę sensu straszenia rózgą. Zawsze doradzam rodzicom, by w ogóle nie poruszali tej rózgi w rozmowach. Lepiej jest doceniać to, co dobre, skupiać się na tym, co dziecko pięknego robiło w tym roku, a nie wytykać w święta te drobne grzeszki, złe zachowanie - dodała Katarzyna Kucewicz, psycholog. 

Co więcej, dziecko, które dostanie rózgę pod choinkę, tak naprawdę nie będzie rozumiało, za co konkretnie zostało ukarane. Może to nawet przynieść odwrotne skutki i wywołać wielkie rozczarowanie oraz nasilony bunt. Zdaniem psychologów złe zachowania powinniśmy omawiać z maluchami na bieżąco.

Nie zapominajmy także o tym, że rózga to również porażka rodzica w roli wychowawcy. Jeżeli przez cały rok nie potrafiliśmy nauczyć dzieci dobrych wzorców, możemy czuć się równie winni.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Maskot/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości