Dawniej rózga od świętego Mikołaja była popularnym straszakiem dzieci. Dziś zwyczaj jest już prawie zapomniany, jednak wciąż znajdują się rodzice, którzy w imię ciszy i spokoju chętnie go praktykują. Czy to oby na pewno dobry element wychowawczy? Zapytaliśmy o to psychologa Katarzynę Kucewicz.
Rózga – świąteczny postrach dzieci
Niech pierwszy rzuci bombką ten, kto nigdy nie słyszał, że na święta dostanie rózgę. Jeszcze do niedawna rodzice straszyli niegrzeczne dzieci i ostrzegali je przed niechcianym prezentem. A czym jest właściwie rózga? Zarówno wyraz, jak i "tradycja" staje się coraz bardziej archaiczna i niezrozumiała, warto to zatem wytłumaczyć. Rózga to bowiem nic innego jak gałąź pozbawiona liści, kij, który dawniej stosowany był do karcenia i wymierzania kar cielesnych. Na szczęście, to już zamierzchłe czasy.
Święta
Święta
- I całe szczęście, bo co to była za metoda wychowawcza, żeby karać dziecko za to, że przez cały rok było niegrzeczne? – przyznała w jednym z wywiadów psycholog Małgorzata Ohme.
Rózga – czy warto straszyć dzieci?
Choć straszenie rózgą bywa skuteczne, nie jest to najlepszy nawyk wychowawczy. Złe zachowanie dziecka można omówić na wiele innych i znacznie przyjemniejszych sposobów. Święta Bożego Narodzenia mają przecież kojarzyć się z miłością, rodziną i bliskością, nie przerażeniem, lękiem i stresem.
- To nieprzyjemne skojarzenie i absolutnie nie widzę sensu straszenia rózgą. Zawsze doradzam rodzicom, by w ogóle nie poruszali tej rózgi w rozmowach. Lepiej jest doceniać to, co dobre, skupiać się na tym, co dziecko pięknego robiło w tym roku, a nie wytykać w święta te drobne grzeszki, złe zachowanie - dodała Katarzyna Kucewicz, psycholog.
Co więcej, dziecko, które dostanie rózgę pod choinkę, tak naprawdę nie będzie rozumiało, za co konkretnie zostało ukarane. Może to nawet przynieść odwrotne skutki i wywołać wielkie rozczarowanie oraz nasilony bunt. Zdaniem psychologów złe zachowania powinniśmy omawiać z maluchami na bieżąco.
Nie zapominajmy także o tym, że rózga to również porażka rodzica w roli wychowawcy. Jeżeli przez cały rok nie potrafiliśmy nauczyć dzieci dobrych wzorców, możemy czuć się równie winni.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Ślub od pierwszego wejrzenia 8". Jak potoczyły się losy uczestników? "Życie weryfikuje"
- Wybierz laureata Pozytywki za listopad 2022. Trwa głosowanie
- Pierniki i inne świąteczne słodkości. Skorzystaj ze sprawdzonych przepisów
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Maskot/GettyImages