Prawidłowa waga niemowlaka. Tabela, pomiary, wyniki

Prawidłowa waga niemowlaka. Tabela, pomiary, wyniki
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak uspokoić płaczące niemowlę?
Jak uspokoić płaczące niemowlę?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży

Waga niemowlaka to jeden z parametrów, który pozwala ocenić, czy maleństwo rozwija się prawidłowo. Jest ona zależna od wielu czynników, zarówno genetycznych, jak i środowiskowych. Mimo że jest to sprawa bardzo indywidualna, warto w regularnych odstępach czasu sprawdzać, czy z naszym dzieckiem wszystko jest w porządku.

Notowanie wzrostu i wagi niemowlęcia to ważna sprawa dla każdej świeżo upieczonej mamy. Tego rodzaju pomiary należy robić systematycznie – zarówno w przychodni, jak i w warunkach domowych. Warto przy tym pamiętać, że prawidłowa waga niemowlaka powinna być zawsze proporcjonalna do wzrostu naszego dziecka.

Ile powinien ważyć niemowlak?

Zgodnie ze skalą prof. Ruth Lawrence, niemowlę powinno przybierać dziennie: w 1. miesiącu: 20 g, od 2. do 3. miesiąca – 26–31 g, od 3. do 6. miesiąca – 17–18 g, od 6. do 9. miesiąca – 12–13 g, od 9. do 12. miesiąca – 9 g. Przez kilka pierwszych miesięcy dziecko przybiera na wadze najszybciej: w 1. miesiącu powinno ważyć około 600 g więcej. Po sześciu miesiącach życia – w opinii lekarzy – powinno ważyć dwa razy tyle, ile tuż po porodzie, z kolei w okolicach pierwszych urodzin – aż trzy razy tyle. W ciągu pierwszych czterech miesięcy powinno przybierać na wadze około 120-225 g na tydzień. Później, do 6. miesiąca – 90-120g, a od 6. miesiąca do roczku – 50-80 g na tydzień. Co więcej, należy pamiętać, że dziecko nie musi przybierać na wadze regularnie – po okresie utrzymywania się tej samej masy przez pewien czas, dziecko może nagle znacząco przytyć. Należy także pamiętać, że waga niemowlęcia jest w dużym stopniu uzależniona od tego, ile ważyło ono po urodzeniu. Co więcej, nieco inne parametry będą dotyczyć chłopca, a inne – dziewczynki. Jak powinna więc wyglądać prawidłowa waga niemowlaka? W tabeli przedstawione zostały przedziały wagowe u niemowląt, z uwzględnieniem miesiąca życia oraz ich płci.

Prawidłowa waga niemowlaka – dziewczynki:

Miesiąc - waga w kilogramach

  1. 3,2 – 5, 1,
  2. 4 – 6,
  3. 4,6 – 7,1,
  4. 5,3 – 8,
  5. 5,9 – 8,5,
  6. 6,3 – 9,
  7. 6,7 – 9,5,
  8. 7 – 10,
  9. 7,4 – 10,4,
  10. 7,5 – 10,8,
  11. 7,8 – 11,3,
  12. 7,9 – 11,6.

Prawidłowa waga niemowlaka – chłopcy: Miesiąc - waga w kilogramach

  1. 3,5 – 5, 5,
  2. 4,5 – 6,5,
  3. 5 – 7,5,
  4. 6 – 8,5,
  5. 6,5 – 9,5,
  6. 7 – 10,
  7. 7,3 – 10,5,
  8. 7,5 – 11,
  9. 7,8 – 11,5,
  10. 8 – 12,
  11. 8,3 – 12,3,
  12. 8,5 – 12,5.

Zazwyczaj, tuż po urodzeniu, waga noworodka wynosi około 2500-3500 g. Jeżeli dziecko będzie ważyło jednak pół kilo więcej lub mniej, będzie to mieścić się w granicach normy. Mamy powinny być zaniepokojone dopiero wtedy, gdy maleństwo waży poniżej 2500 g. Warto pamiętać, że w przypadku ciąży bliźniaczej noworodki ważą zazwyczaj mniej niż w przypadku ciąży pojedynczej.

Pomiary wagi niemowlaka – kiedy, jak i gdzie?

Po raz pierwszy dziecko zostaje zważone tuż po porodzie. Zazwyczaj 48 lub 72 godziny po nim jego masa może się zmniejszyć ok 10% co jest związane z usuwaniem nadmiaru zgromadzonej wody. Taki spadek ciała możemy obserwować szczególnie u dzieci, które były karmione piersią. Dziecko dochodzi jednak do pierwotnej masy pod koniec 1. tygodnia. Następnie należy przeprowadzać pomiary wagi dziecka mniej więcej raz w miesiącu. Warto zaznaczyć, że samodzielny pomiar wagi niemowlęcia może być bardzo trudny, zakłócać mogą go bowiem gwałtowne ruchy maleństwa, niedokładność wagi, na której chcemy je zważyć, może przeszkadzać nam również samo ubranko. Dużo dokładniejsze pomiary wykonuje lekarz pediatra, który następnie uwzględnia wszystko w książeczce zdrowia, nanosząc wyniki na siatki centylowe – są to wykresy przedstawiające normy, zgodnie z którymi powinno rozwijać się dziecko. Przy wykresach brane są pod uwagę takie czynniki, jak: wiek, płeć, wzrost, a także obwód głowy. Dzięki nim szybko można sprawdzić, czy maleństwo rośnie i przybiera na wadze w odpowiednim tempie.

Co wpływa na wagę niemowlęcia?

Tak jak i na masę każdego człowieka, na wagę maleństwa wpływa szereg rozmaitych czynników. Dzieci mogą przybierać na wadze nieregularnie na skutek choroby, wyrzynania się ząbków, wpływ na masę mają również geny. Ważny jest sposób żywienia dziecka. Warto zanotować, że niemowlęta same wyznaczają sobie odpowiednią porę posiłków, zazwyczaj zaraz po obudzeniu – mamy nie powinny jej im narzucać. Jeśli dziecko jest głodne, możesz zauważyć, że przegryza swoje piąstki i rozgląda się dookoła. Duże znaczenie ma również to, jak mama odżywiała się w trakcie ciąży, czy korzystała wówczas z używek oraz, czy karmi piersią – jeśli nie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że waga dziecka będzie plasować się powyżej normy. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości