Najczęściej problemem wcale nie jest mała ilość snu dziecka w ciągu doby, ale jego częste pobudki. Cykl snu niemowlęcia obejmuje zaledwie 30-40 minut snu głębokiego, po którym następują krótkie okresy, w których staje się on płytszy. Dziecko może wtedy wiercić się w łóżeczku, mruczeć i niespokojnie oddychać.
Niemowlę mało śpi? Nie rozbudzaj go!
W fazie snu aktywnego, gdy niemowlę zaczyna się wiercić i wydawać odgłosy np. posapywania czy nawet postękiwania, wielu rodziców od razu wyjmuje je z łóżeczka i próbuje ponownie ukołysać do snu. Niestety w takiej sytuacji zwykle tylko niepotrzebnie rozbudza się dziecko. Takie zachowanie malca jest bowiem całkiem naturalne w tej fazie i jeśli pozwoli mu się spać dłużej, będzie mógł znowu wejść w fazę snu głębokiego. Dlatego w takim momencie lepiej postarać się po prostu nie zakłócać mu odpoczynku. Można ewentualnie delikatnie położyć rękę na główce dziecka lub pogłaskać je, by pokazać mu, że jesteśmy blisko.
Zadbaj o komfort malucha podczas snu
Gdy niemowlę mało śpi, nie tylko staje się marudne i płaczliwe. Odpowiednia ilość snu ma znaczenie dla prawidłowego rozwoju malca. Jednak niemowlęta są wyjątkowo wrażliwe, dlatego musimy nieco pomóc im w komfortowym zasypianiu. Przede wszystkim przygotujmy pokój, w którym nasza pociecha będzie wypoczywać. Na czas drzemek zaciągnijmy szczelnie rolety, aby dobrze zaciemnić pomieszczenie. Ludzki mózg odbiera światło jako sygnał czasu aktywności. Nie przejmujmy się jednak zbytnio, gdy mimo to noworodek nie chce spać w nocy, ponieważ tak małe dzieci nie odróżniają jeszcze tej pory od dnia i ich organizm dopiero przyzwyczaja się do takich zmian. Regularne zaciemnianie pomieszczenia, nawet na drzemki, przyspieszy ten proces. Postarajmy się też o odpowiednią temperaturę. Optymalna najczęściej wynosi ok. 20oC. Sprawdźmy też, czy ubranko nie będzie go uwierać. Nawet drapiąca metka może być przyczyną tego, że niemowlę mało śpi i co chwila budzi nas płaczem. Możemy również włączyć urządzenie, które będzie generować przyjemne, kojące dźwięki, np. szumiącą maskotkę lub specjalne nagranie.
Niemowlę mało śpi w nocy
Jedną z największych bolączek młodych rodziców jest fakt, że niemowlę nie chce spać w nocy. Niestety niemowlęta rzadko kiedy są w stanie przespać całą noc. Przyczyną najczęściej jest po prostu anatomia malucha. Mały żołądek i nierozwinięty jeszcze układ pokarmowy sprawiają, że dziecko należ nakarmić bądź przewijać zwykle co najmniej co 4-5 godzin. Mimo to nierzadko zdarza się, że maluch budzi się znacznie częściej. Jak temu zapobiec? Gdy niemowlę mało śpi w nocy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zbyt długo drzemie za dnia. Najlepiej ograniczyć drzemki, a przy tym nie kłaść malca zbyt wcześnie, by nie obudził nas płaczem ok. 4 rano, a potem nie mógł ponownie zasnąć. Ważne jest również to, by nie utrudniać maluchowi zapadnięcie w sen. Podczas nocnego karmienia lepiej włączyć jedynie lampkę nocną i zachowywać się możliwie jak najciszej.
Niemowlę mało śpi przez ząbkowanie
Ząbkowanie najczęściej zaczyna się ok. 6. lub 7. miesiąca życia, jednak nie jest to regułą. Może ono bowiem nastąpić już w drugim miesiącu życia lub dopiero ok. 1. roku. To, czy niemowlę mało śpi i płacze w nocy właśnie z powodu ząbkowania, dość łatwo można rozpoznać. Jeżeli maluch ślini się bardziej niż zwykle, a jego dziąsła są zaczerwienione i rozpulchnione, a w dodatku wszystko wkłada do buzi, to najbardziej prawdopodobną przyczyną problemów ze snem jest właśnie ząbkowanie. Dobrym sposobem na złagodzenie bólu i swędzenia dziąseł jest podawanie mu schłodzonych w lodówce specjalnych gryzaków, delikatny masaż w problematycznym miejscu lub stosowanie leków przeciwbólowych przeznaczonych specjalnie dla dzieci. Jednak przed skorzystaniem z tego ostatniego sposobu zawsze należy poradzić się lekarza.
Niemowlę nie chce spać w nocy przez kolki
Jeżeli niemowlę mało śpi w ciągu dnia, często zanosi się płaczem, napręża ciało, podkurcza nóżki, poci się i ma zaczerwienioną buzię, może to oznaczać atak kolki. Objawy najczęściej występują po jedzeniu. Aby złagodzić tę przykrą dolegliwość, dobrze jest wykonać delikatny masaż brzuszka i poradzić się pediatry, co do stosowania odpowiednich leków łagodzących ataki. Na szczęście przypadłość ta nie zagraża zdrowiu dziecka.
Niemowlę mało śpi i płacze - czy są powody do niepokoju?
Maluchy często budzą się z płaczem i zwykle nie powinno to budzić niepokoju rodziców. Zazwyczaj jest to po prostu sposób na zakomunikowanie, że jest głodne, potrzebuje bliskości mamy, ma pełną pieluszkę albo jest mu niewygodnie. Czasem jednak po jego zachowaniu widać, że chodzi o coś zupełnie innego, a przyczyna może być poważniejsza. Jeżeli zauważycie, że malec zachowuje się inaczej niż zwykle, a częste pobudki z płaczem zaczną Was poważnie niepokoić, najlepiej jak najszybciej udać się do specjalisty.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dlaczego dziecko powinno się wysypiać? "Sen to najlepsza pigułka, której szukamy na odporność"
- Dziecko – sennik. Co oznacza sen, w którym ujrzymy np. małe dziecko, dziecko na rękach lub porwane dziecko?
- Drzemka dziecka bez płaczu. Ekspertka wskazała niezawodne sposoby
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Sally Anscombe/Getty Images