Sposoby zabezpieczenia schodów przed dziećmi. Co zrobić, by maluch nie zrobił sobie krzywdy?

Dziecko wchodzące po schodach
Sposoby zabezpieczenia schodów przed dziećmi. Co zrobić, by maluch nie zrobił sobie krzywdy?
Źródło: Milan_Jovic/GettyImages

Dla ciekawego, małego dziecka schody są miejscem szczególnie niebezpiecznym. Próba wejścia na nie może zakończyć się groźnym upadkiem. Z tego powodu rozsądne będzie zamontowanie barierki zabezpieczającej na schody. Dowiedz się też, jak zasłonić balustrady. 

Schody są jednym z miejsc szczególnie niebezpiecznych dla małych dzieci. Próba wejścia na nie czasami kończy się groźnym upadkiem. Zagrożenie stanowią również balustrady, gdyż maluch może spaść z dużej wysokości. Kluczowe jest więc właściwe zabezpieczenie schodów i uniemożliwienie dziecku wchodzenia na stopnie. Na rynku mamy szeroki wybór produktów, które zasłaniają schody, ale nie utrudniają dorosłym korzystania z nich. Ponadto barierki ochronne mogą być również wykorzystane jako zabezpieczenie przed dostaniem się malucha do kuchni, łazienki czy wyjściem na balkon. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Parenting

Parenting

Źródło: Dzień Dobry TVN
2/3 nastolatek zmieniłoby coś w swoim wyglądzie
2/3 nastolatek zmieniłoby coś w swoim wyglądzie
Spokojny sen naszego maluszka
Spokojny sen naszego maluszka
Moje dziecko boi się dentysty - napisy
Moje dziecko boi się dentysty - napisy
Jak rozmawiać z dzieckiem o nałogu?
Jak rozmawiać z dzieckiem o nałogu?
Chcesz pogadać z nastolatkiem? Nie dzwoń (napisy)
Chcesz pogadać z nastolatkiem? Nie dzwoń (napisy)
Podróż z małym dzieckiem. Czy to możliwe?
Podróż z małym dzieckiem. Czy to możliwe?
Jak odzwyczaić dziecko od pieluch?
Jak odzwyczaić dziecko od pieluch?
Jakie prawa ma Twoje dziecko w szkole?
Jakie prawa ma Twoje dziecko w szkole?
Czy rodzice powinni “cenzurować” strój nastolatka?
Czy rodzice powinni “cenzurować” strój nastolatka?
Operacja dziecka w łonie matki
Operacja dziecka w łonie matki
Alkohol w rękach nastolatków
Alkohol w rękach nastolatków
Rok po operacji dziecka w łonie matki
Rok po operacji dziecka w łonie matki
Dziecko choruje – czy może wyjść na spacer? (napisy)
Dziecko choruje – czy może wyjść na spacer? (napisy)
W pętli szkolnej przemocy - napisy
W pętli szkolnej przemocy - napisy

Bramki zabezpieczające schody

Bramka rozporowa na schody to jeden ze sposobów skutecznego zabezpieczenia obszaru. System zamykający i otwierający furtkę jest stabilny i niemożliwy do otwarcia przez dziecięce ręce. Bramka zabezpieczająca powinna być montowana zarówno na dole, jak i na górze schodów. Modele rozporowe to dobre rozwiązanie przejściowe, które nie wymaga wiercenia otworów w ścianie. Stanowią świetne wyjście tymczasowe, które po zdemontowaniu nie pozostawia po sobie żadnych śladów. Ogromną zaletą barierki ochronnej na schody jest możliwość jej rozbudowy dzięki systemowi modułowemu. Zwiększanie wysokości bramki zapobiega wejściu na schody również dzieciom wyższym lub próbującym się wspinać na niskie furtki.

Decydując się na barierki zabezpieczające schody, należy upewnić się, czy produkt spełnia europejskie normy bezpieczeństwa. Ma to ogromne znaczenie, gdyż wiele firm oferuje blokady na schody wykonane ze słabej jakości materiału, który pęka i się wygina. Produkty niespełniające norm zazwyczaj nie mają też podwójnych zabezpieczeń. Trzeba pamiętać, że kluczowy w zabezpieczeniu schodów jest system otwierania i zamykania furtki – nie może być łatwy w obsłudze dla dziecka. Niektóre stelaże bramek dodatkowo wzmocniono stalową ramą, co jeszcze bardziej zwiększyło ich stabilność.

Barierki zabezpieczające schody są również doskonałym rozwiązaniem stosowanym w celu ochrony dziecięcego pokoju. Zamontowane we framudze, umożliwiają prawidłowe zamykanie i otwieranie drzwi wejściowych. To dobry pomysł, jeśli chcemy, by dziecko bezpiecznie bawiło się w swoim pokoju i nie opuszczało go samodzielnie. Rozwiązanie szczególnie docenią rodzice bardzo ruchliwych i ciekawych wszystkiego maluchów, które lubią wymykać się niepostrzeżenie. Oferowane przez producentów blokady na schody występują w wersji lakierowanej lub surowej (umożliwiającej ich pomalowanie). Dzięki temu dostosujemy je do stylu wnętrza, więc nie będą się wyróżniały. Schody nie stanowią jedynego zagrożenia dla małego, chodzącego dziecka, które jest ciekawe zainteresowane swoim otoczeniem.

Niebezpieczny może być również kominek, wyjście na balkon lub taras oraz kuchnia, w której maluch chętnie otwiera wszystkie szuflady. We wszystkich tych przypadkach doskonałym rozwiązaniem jest barierka ochronna. Dostępność blokady o różnych szerokościach umożliwia idealne dopasowanie jej do drzwi balkonowych lub wejścia do przestrzeni kuchennej. Dobry pomysł stanowi też zamontowanie blokady na schody wokół kominka (szczególnie w okresie jesienno-zimowym) i tym samym wyeliminowanie ryzyka poparzenia się dziecka. Sprawdzą się tu tzw. barierki teleskopowe, które umożliwiają zabezpieczenie przejścia lub powierzchni nawet do 2 metrów szerokości.

Jak zabezpieczyć balustrady?

Zabezpieczenie balustrady jest bardzo ważne, zwłaszcza wtedy, gdy dziecko samodzielnie chodzi po schodach. Bez odpowiednich elementów ochronnych na barierkach istnieje ryzyko spadnięcia malca, szczególnie jeśli rozstaw prętów jest duży. Jedno ze skutecznych rozwiązań to zamontowanie specjalnej siatki ochronnej od zewnętrznej strony balustrady. Tkana małymi oczkami uniemożliwi dziecku wkładanie rąk lub nóg między pręty.

Nakładki i taśmy antypoślizgowe

Nakładki i taśmy antypoślizgowe są dobrym rozwiązaniem zabezpieczającym przed upadkiem, szczególnie gdy dziecko samodzielnie chodzi. Mogą być montowane zarówno na schodach tapicerowanych, wyłożonych płytkami, jak i drewnianych lakierowanych. Nakładki oraz taśmy antypoślizgowe dostępne są w wielu sklepach budowlanych lub z artykułami dla dzieci. W ofercie mają je również producenci schodów. Produkty można dopasować do kolorystyki wnętrza oraz rodzaju schodów, aby nie wyróżniały się nieestetycznie. Są bardzo proste w montażu – wymagają jedynie przyklejenia lub nałożenia na końcach poszczególnych stopni. Rolą nakładek i taśm jest zmniejszenie ryzyka poślizgnięcia się na schodach przez małe dziecko, które w pierwszych latach życia ma problem z utrzymaniem równowagi.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości