Dziecko

Chcesz oderwać dziecko od telefonu? Edukatorka radzi, by zmiany zacząć od siebie

Dziecko

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Kiedy dziecko siedzi z nosem w telefonie
Kiedy dziecko siedzi z nosem w telefonie Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Co piąty nastolatek w Polsce nałogowo korzysta z telefonu komórkowego. Podczas pandemii i nauki zdalnej problem ten prawdopodobnie się pogłębił. Co zrobić, by odciągnąć dziecko od smartfona? Jak rozmawiać na ten temat z pociechą? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedziała Beata Sobczyk, edukatorka rodziców.

Jak oderwać dziecko od telefonu?

Dzieci coraz więcej czasu spędzają z nosem w telefonie, a oderwane ich od urządzenia nieraz graniczy z cudem. Zdaniem Beaty Sobczyk, jeśli chcemy ustalić zasady korzystania z aparatu, powinniśmy wprowadzać je:

  • racjonalnie,
  • stopniowo,
  • w porozumieniu z dzieckiem.

- Pamiętajmy, że to też są ludzie, tylko że trochę mniejsi. Jak nam ktoś chce narzucić, zakazać, ograniczyć to, co bardzo lubimy, też się buntujemy. To jest silniejsze od nas. W związku z tym na pierwszym miejscu jest to, żebyśmy przyjrzeli się sobie. Rodzice chcą zmieniać dzieci, ale każda zmiana w dzieciach powinna iść od zmiany w nas. Dzieci uczą się przez modelowanie, więc jeśli my dorośli modelujemy, że na przykład idąc spać, kończymy dzień scrollując telefon w łóżku, a dzieciom mówimy: "Ty nie możesz, bo to jest szkodliwe", to jest niezgoda w tych komunikatach - wyjaśniła edukatorka rodziców w Dzień Dobry TVN.

Zacznij zmianę od siebie

Rodzice powinni być wzorem dla swoich dzieci. Jeśli non stop korzystają z telefonów, to trudno im będzie wyegzekwować od pociech, by postępowały inaczej. Natomiast, jeśli ze względów zawodowych nie mogą wyłączyć smartfona, po prostu powinni o tym powiedzieć.

- Szczególnie młodsze dzieci nie mają pojęcia, co my robimy "w ekranach". Jeśli dla dziecka ekran, to jest oglądanie kreskówek, a my siedzimy wieczorem w łóżku i nadal jesteśmy w ekranie, to w oczach dziecka oglądamy bajki, bo nie ma całościowego oglądu sytuacji. Edukujmy i rozmawiajmy z dziećmi - poleciła Beata Sobczyk.

Zdaniem naszej gościni ważne jest to, by wprowadzić w życie pewne praktyki, które będą obowiązywały wszystkich członków rodziny, np. podczas wspólnych posiłków nie korzystamy z telefonów, na godzinę przed snem odkładamy aparaty.

Zbliża się czas wakacji. Na niektórych obozach czy koloniach dzieci mogą używać telefonów, np. tylko wieczorami lub w celu skontaktowania się z rodzicem. Czy zdaniem edukatorki to dobre rozwiązanie? Jak przekazać to najmłodszym? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Keiko Iwabuchi/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości