Jak oderwać dziecko od telefonu?
Dzieci coraz więcej czasu spędzają z nosem w telefonie, a oderwane ich od urządzenia nieraz graniczy z cudem. Zdaniem Beaty Sobczyk, jeśli chcemy ustalić zasady korzystania z aparatu, powinniśmy wprowadzać je:
- racjonalnie,
- stopniowo,
- w porozumieniu z dzieckiem.
- Pamiętajmy, że to też są ludzie, tylko że trochę mniejsi. Jak nam ktoś chce narzucić, zakazać, ograniczyć to, co bardzo lubimy, też się buntujemy. To jest silniejsze od nas. W związku z tym na pierwszym miejscu jest to, żebyśmy przyjrzeli się sobie. Rodzice chcą zmieniać dzieci, ale każda zmiana w dzieciach powinna iść od zmiany w nas. Dzieci uczą się przez modelowanie, więc jeśli my dorośli modelujemy, że na przykład idąc spać, kończymy dzień scrollując telefon w łóżku, a dzieciom mówimy: "Ty nie możesz, bo to jest szkodliwe", to jest niezgoda w tych komunikatach - wyjaśniła edukatorka rodziców w Dzień Dobry TVN.
Zacznij zmianę od siebie
Rodzice powinni być wzorem dla swoich dzieci. Jeśli non stop korzystają z telefonów, to trudno im będzie wyegzekwować od pociech, by postępowały inaczej. Natomiast, jeśli ze względów zawodowych nie mogą wyłączyć smartfona, po prostu powinni o tym powiedzieć.
- Szczególnie młodsze dzieci nie mają pojęcia, co my robimy "w ekranach". Jeśli dla dziecka ekran, to jest oglądanie kreskówek, a my siedzimy wieczorem w łóżku i nadal jesteśmy w ekranie, to w oczach dziecka oglądamy bajki, bo nie ma całościowego oglądu sytuacji. Edukujmy i rozmawiajmy z dziećmi - poleciła Beata Sobczyk.
Zdaniem naszej gościni ważne jest to, by wprowadzić w życie pewne praktyki, które będą obowiązywały wszystkich członków rodziny, np. podczas wspólnych posiłków nie korzystamy z telefonów, na godzinę przed snem odkładamy aparaty.
Zbliża się czas wakacji. Na niektórych obozach czy koloniach dzieci mogą używać telefonów, np. tylko wieczorami lub w celu skontaktowania się z rodzicem. Czy zdaniem edukatorki to dobre rozwiązanie? Jak przekazać to najmłodszym? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Dodatkowe terminy matur 2022. Kto może przystąpić? Sprawdź harmonogram Nie otrzymuje alimentów na dziecko. "Przysyłał mi zdjęcie z wakacji na Lanzarote ze swoją nową dziewczyną"
- Dzieci potrzebują edukacji seksualnej. "To powinien być taki sam przedmiot jak język polski czy matematyka"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Keiko Iwabuchi/Getty Images