Parenting

Coraz więcej rodziców wybiera dla swoich dzieci edukację domową. "Daje to dużą wolność, jeśli chodzi o czas"

Parenting

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Coraz więcej uczniów wybiera edukację domową
Coraz więcej uczniów wybiera edukację domowąDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Uczniowie chętniej wybierają edukację domową. W tym roku na ten tryb zdecydowało się ponad 22 tysiące dzieci i młodzieży. Jak to wygląda w praktyce? Czy nauczanie domowe jest dla każdego? O tym opowiedziały historyczka Agnieszka Jankowiak-Maik oraz aktorka Aleksandra Popławska.

Edukacja domowa - procedury

Z każdym rokiem wzrasta liczba uczniów wybierających edukację w zaciszu swoich domów. Według danych Stowarzyszenia Edukacji w Rodzinie takich dzieci i młodzieży jest już ponad 22 tysiące, a jeszcze 10 lat temu było ich mniej niż 500. Jak to wygląda w praktyce?

- Zapisujemy się do dowolnej placówki w całej Polsce. Składamy wniosek do dyrektora, dołączamy oświadczenie, że zapewniamy dziecku odpowiednie możliwości, żeby uczyło się w domu i obiecujemy, że będzie ono brało udział w egzaminach - wyjaśnia w Dzień Dobry TVN historyczka Agnieszka Jankowiak-Maik.

Wiedzę dzieci weryfikują testy. Są przeprowadzane z każdego przedmiotu i bazują na podstawie programowej. - Warto zwrócić się do nauczycieli danego przedmiotu i poprosić o wymagania egzaminacyjne - zaznacza nauczycielka. Ekspertka podkreśla, że pociechy mogą brać również udział w uroczystościach i wycieczkach szkolnych odbywających się w danej placówce.

A może edukacja w domu?

Naukę w trybie edukacji domowej podjęła m.in. córka Aleksandry Popławskiej. Początkowo aktorka obawiała się skuteczności tej metody, jednak po czasie stwierdziła, że zdecydowanie ułatwiła im ich codzienność.

- Daje to dużą wolność, jeśli chodzi o czas - zaznacza. - Nauczanie domowe uczy też dyscypliny i organizacji pracy. Ktoś, kto nie lubi wstawać rano, to przerabia ten materiał np. od 11 do 15 (...) - dodaje. Czy ta metoda jest wyłącznie dla zdolnych, angażujących się pociech?

- To jest mit. Moja córka nigdy nie była orłem w szkole. Trzecią klasę skończyła z wyróżnieniem. W ósmej stanęła na nogi (...) zdobyła wiedzę, która ją interesowała, zaciekawiło ją to. Edukacja domowa pozwala na to, żeby znaleźć tę wiedzę w Internecie i nauczyć się, gdzie jej szukać -wyjaśnia.

- Jeżeli jest to świadoma decyzja dziecka, to nauczy się ono samodyscypliny i organizacji - podsumowuje Agnieszka Jankowiak-Maik.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości