Edukacja domowa - procedury
Z każdym rokiem wzrasta liczba uczniów wybierających edukację w zaciszu swoich domów. Według danych Stowarzyszenia Edukacji w Rodzinie takich dzieci i młodzieży jest już ponad 22 tysiące, a jeszcze 10 lat temu było ich mniej niż 500. Jak to wygląda w praktyce?
- Zapisujemy się do dowolnej placówki w całej Polsce. Składamy wniosek do dyrektora, dołączamy oświadczenie, że zapewniamy dziecku odpowiednie możliwości, żeby uczyło się w domu i obiecujemy, że będzie ono brało udział w egzaminach - wyjaśnia w Dzień Dobry TVN historyczka Agnieszka Jankowiak-Maik.
Wiedzę dzieci weryfikują testy. Są przeprowadzane z każdego przedmiotu i bazują na podstawie programowej. - Warto zwrócić się do nauczycieli danego przedmiotu i poprosić o wymagania egzaminacyjne - zaznacza nauczycielka. Ekspertka podkreśla, że pociechy mogą brać również udział w uroczystościach i wycieczkach szkolnych odbywających się w danej placówce.
A może edukacja w domu?
Naukę w trybie edukacji domowej podjęła m.in. córka Aleksandry Popławskiej. Początkowo aktorka obawiała się skuteczności tej metody, jednak po czasie stwierdziła, że zdecydowanie ułatwiła im ich codzienność.
- Daje to dużą wolność, jeśli chodzi o czas - zaznacza. - Nauczanie domowe uczy też dyscypliny i organizacji pracy. Ktoś, kto nie lubi wstawać rano, to przerabia ten materiał np. od 11 do 15 (...) - dodaje. Czy ta metoda jest wyłącznie dla zdolnych, angażujących się pociech?
- To jest mit. Moja córka nigdy nie była orłem w szkole. Trzecią klasę skończyła z wyróżnieniem. W ósmej stanęła na nogi (...) zdobyła wiedzę, która ją interesowała, zaciekawiło ją to. Edukacja domowa pozwala na to, żeby znaleźć tę wiedzę w Internecie i nauczyć się, gdzie jej szukać -wyjaśnia.
- Jeżeli jest to świadoma decyzja dziecka, to nauczy się ono samodyscypliny i organizacji - podsumowuje Agnieszka Jankowiak-Maik.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pierwszaki idą do szkoły. "Super było, extra!"
- Co uczniom nie podoba się w szkole? Powstał raport o stanie polskiej oświaty
- Kaja Klimek w redakcji Dzień Dobry TVN. Będzie prowadziła cykl filmowy
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News