Ciąża

Pierwsza doba po porodzie. Jak wstawać z łóżka i jak nosić dziecko?

Ciąża

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
Dzień Dobry TVN
Porady fizjoterapeutki dla młodych mam
Porady fizjoterapeutki dla młodych mam Dzień Dobry TVN
wideo 2/9
Dzień Dobry TVNPorady fizjoterapeutki dla młodych mam

Pierwsza doba po porodzie jest kluczowa w budowaniu dobrych nawyków w opiece nad dzieckiem. Jak karmić niemowlę? Jak trzymać je w ramionach? Na te pytania odpowiada fizjoterapeutka. 

Pierwsza doba po porodzie - porady fizjoterapeutki dla młodych matek

Poród jest bardzo dużym przeżyciem dla każdej matki i wiąże się zazwyczaj z niewyobrażalnym stresem. Co więcej, strach nie ustaje wcale po narodzinach dziecka, a wręcz przeciwnie - narasta. Kobiety zastanawiają się wówczas, jak zajmować się maluszkiem, by nie zrobić mu krzywdy i jak zadbać o własne zdrowie.

Aleksandra Polanowska-Lenart zaprezentowała w studio Dzień Dobry TVN kilka pożytecznych z punktu widzenia fizjoterapeuty działań, które pomogą młodym mamom w opiece nad niemowlęciem. Ekspertka zwraca jednak uwagę, by już w czasie ciąży uświadomić sobie trudy połogu i je minimalizować.

- To jest szczególny okres, powinniśmy się do niego bardzo dobrze przygotować, czyli już w trakcie ciąży pomyśleć o tym, co mogę zrobić dla swojego ciała. [...] Przy porodzie siłami natury możemy być już pionizowane mniej więcej dwie godziny po. Przy porodzie przez cięcie cesarskie - mniej więcej po sześciu godzinach. I dobrze się właśnie powolutku uruchamiać - czyli stopy, nogi, zgięcia, a dopiero potem pionizacja do pozycji siedzącej, a później do stojącej - tłumaczy w rozmowie z Anną Kalczyńską i Andrzejem Sołtysikiem.

Jak karmić i nosić dziecko?

Aleksandra Polanowska-Lenart twierdzi, że wiele młodych mam popełnia nagminnie te same błędy w opiece nad dzieckiem. Rodzicielki dbają bardziej o zdrowie malucha niż o własne. Często trzymają w rękach niemowlę niewłaściwie, tym samym mocno obciążając swój kręgosłup.

- Istotne jest to, w jaki sposób nosimy dziecko. Mamy taki odruch, że gdy trzymamy dziecko i boimy się o główkę, to najczęściej swingujemy biodrami do przodu. To mocno przeciąża przednią ścianę brzucha i kręgosłup - wyjaśnia specjalistka.

Fizjoterapeutka odniosła się także do często stawianego przez matki pytania: "Która pozycja do karmienia jest najlepsza?".

- Rekomenduję pozycję leżącą, ale nie zawsze wszystkie mamy i dzieci akceptują tę pozycję, więc jeżeli wybieramy siedzącą, to też warto zadbać o to, by siedzieć wygodnie, czyli mieć podparcie pod odcinkiem lędźwiowym, żeby dziecko było przyłożone do piersi, a nie my nachylone do dziecka. Wydaje się, że to jest tylko minut, a to de facto dużo karmień w ciągu doby - przekonuje.

W jaki sposób kłaść się i wstawać, żeby nie obciążać kręgosłupa? Jak układać dziecko w łóżeczku? Fizjoterapeutka zademonstrowała prawidłowe ruchy. Zapoznacie się z nimi w naszym materiale wideo.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości