Zamek w Edynburgu co roku odwiedza ponad milion ludzi. Wielu turystów nie zdaje sobie sprawy, że kroczy po tej samej ziemi, która kiedyś widziała straszliwą śmierć setek oskarżonych o czary kobiet. Winnym odmawiano odpowiedniego pochówku, a szczątki pozostawiano w miejscu śmierci.
Oskarżenia o czary w Szkocji
Szkocki król Jakub VI wierzył, że czary są formą satanizmu i że każdy, kto posiadał te nadprzyrodzone zdolności, był opętany przez diabła. W rezultacie w XVII i XVIII wieku ponad 4000 rzekomych czarownic (w większości kobiet) zostało skazanych na śmierć. Pod koniec XVII wieku przestano palić oskarżone na stosie, a zaczęto je wieszać. Ostatnie powieszenie miało miejsce w 1728 roku.
Astrologia i ezoteryka
Astrologia i ezoteryka
Każdy mógł zostać oskarżony o używanie czarnej magii. Zamordowane kobiety były często psychicznie chore lub zajmowały się zielarstwem. Przechodziły różne testy, aby sprawdzić, czy faktycznie posiadają nadprzyrodzone zdolności. Podejrzane były wiązane za ręce i stopy, a następnie wrzucane do wody, aby ustalić, czy są niewinne. Te, które utonęły, oczyszczano z zarzutów. Natomiast osoby, które przeżyły, oskarżano o czary i wysyłano na stos.
Jednym z najsłynniejszych przypadków były procesy czarownic z North Berwick. To tam Jakub VI, po powrocie do Szkocji po odebraniu swojej nowej narzeczonej z Danii, napotkał sztormy tak straszne, że jego statek musiał zawrócić. Był przekonany, że burze były dziełem czarownic z North Berwick - małej, nieznaczącej nic wiosce na szkockim wybrzeżu. Około 70 kobiet oskarżono o bycie czarownicami lub ich wspólniczkami, a następnie powieszono lub spalono na stosie.
Studnia Czarownic w Edynburgu
Nieopodal zamku w Edynburgu znajduje się Studnia Czarownic. To miejsce, gdzie przez setki lat palono czarownice. W XVI wieku w tym miejscu zamordowano więcej kobiet niż gdziekolwiek indziej w Szkocji. Każdej ofierze odmówiono odpowiedniego procesu. Niektóre źródła podają, że zamordowanych mogło być nawet 300 kobiet.
Obecnie Studnia Czarownic to mała fontanna, które historia sięga końca XIX wieku. W 1894 r. Sir Patrick Geddes, filantrop znany z innowacyjnego myślenia w planowaniu urbanistycznym, zlecił swojemu przyjacielowi i artyście Johnowi Duncanowi zaprojektowanie publicznej fontanny do picia w pobliżu zamku, aby upamiętnić kobiety bezsensownie prześladowane za czary. Misternie wyrzeźbiona fontanna Duncana zawiera symbole dualizmu dobra i zła, a także ikony uzdrawiania i higieny.
Następnym razem, gdy odwiedzisz Zamek w Edynburgu, znajdź Studnię Czarownic. Pomyśl o niewinnych kobietach, które padły ofiarą tego nikczemnego okresu historii i przypomnij sobie, jak daleko zaszliśmy, w sensie kulturowym, od tamtych przerażających czasów.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czym jest zespół Otella? "Nie mogłam spotykać się z koleżankami ani pracować"
- Gwiazda TTV o trudnych relacjach z tatą. "Musiała się wydarzyć śmierć, żebyśmy się pogodzili"
- Jak dobrać idealny dywan? Wiele osób popełnia ten błąd
Autor: Agnieszka Mrozińska
Źródło: theculturetrip.com
Źródło zdjęcia głównego: LightRocket/Getty Images