Związki i seks

Czym jest zespół Otella? "Nie mogłam spotykać się z koleżankami ani pracować"

Związki i seks

Autor:
Nastazja
Bloch
Zazdrość w związku

Znacie to uczucie, gdy wasz partner bądź partnerka są chorobliwie zazdrośni o każdy wasz krok? Uśmiechacie się - źle, jesteście smutni - źle, wychodzicie z koleżankami - tragedia, planujecie damski wypad za miasto - tego już za wiele. Te wszystkie zachowania są bowiem sygnałem, że na pewno zdradzacie swoją drugą połówkę. Skąd takie myślenie? To może być zespół Otella. To, czym jest i kogo dotyczy, wyjaśniła psycholog Jessica Kmieć.

Mój partner nie pozwalał mi wychodzić z domu

Karolina ma 25 lat i całe życie przed sobą. Ostatni rok był jednak dla niej koszmarem. "Nie pamiętam, co się działo" – wspomina. A nie działo się absolutnie nic, gdyż jej chłopak każdego dnia ograniczał ją we wszystkich działaniach. Ładna, młoda i ambitna, dobrze wiedział, że drugiej takiej dziewczyny może szybko nie znaleźć. Zarzekał się, że ją kocha. Choć czasami brzmiało to, jak puste słowa.

- Był zazdrosny dosłownie o wszystko. Nie mogłam spotykać się z koleżankami, bo wmawiał mi, że na pewno go zdradzam i wychodzę na randkę. Nie mogłam pracować, bo zazdrosny był o każdego fotografa, stylistę i mężczyznę, który powiedział mi tylko "cześć" - wspomina dziewczyna.

Gwiazdy o związkach

Adrianna Eisenbach opowiedziała o związku z młodszym mężczyzną
Adrianna Eisenbach opowiedziała o związku z młodszym mężczyzną
wideo 2/6

Urojona zdrada nie była wszystkim, co serwował Karolinie jej chłopak. 2 lata starszy partner miał problemy z używkami. Co więcej, nawet na trzeźwo potrafił wyzywać swoją ukochaną i życzyć jej… śmierci.

- Zaczęłam się go po prostu bać. Czułam się uwięziona we własnym domu i we własnym ciele. Chodziłam jak na szpilkach. Po roku męczarni zakończyłam ten związek - dodała.

Zespół Otella – co to jest?

Chorobliwa zazdrość i urojenia dotyczące zdrady w niektórych przypadkach związane są z zespołem Otella. Czym jest to zjawisko i kogo dotyczy? Wyjaśniła nam to psycholog - Jessica Kmieć.

- Zespół Otella, czyli obłęd zazdrości, jest ściśle powiązany ze spożywaniem alkoholu. Swoją nazwę wziął od Szekspirowskiej tragedii. Tytułowy bohater kierowany doniesieniami swego chorążego Jagona bezpodstawnie posądził swoją żonę o zdradę, co ostatecznie doprowadziło do śmierci żony oraz jego samobójstwa - powiedziała.

Specjalistka podkreśliła także, że nie w każdej sytuacji, w której mamy do czynienia z zazdrością, będziemy mówić o zespole Otella. Emocja zazdrości może pojawić się w różnych kontekstach, natomiast w tym przypadku będziemy mówić o wzmożonej, a wręcz paranoicznej zazdrości, która głównie powstaje z wyniku sięgania po alkohol.

Osoba, dotknięta zespołem Otella będzie święcie przekonana o tym, że jest zdradzana i żaden racjonalny argument nie będzie w stanie przyczynić się do zmiany jej zdania. Dla niej każda interakcja partnera może być dowodem na to, że partner jest niewierny, mimo że w rzeczywistości jest zupełnie inaczej

- Zespół Otella głównie dotyczy osób, które nadużywają alkoholu i najczęściej są to mężczyźni, choć czasami dotyka także kobiet. To właśnie nadużywanie alkoholu sprawia, że osoba sięga po repertuar takich zachowań oraz zaczyna postrzegać rzeczywistość w taki sposób. Do tego możemy dodać jeszcze kolejny czynnik w postaci obniżonej samooceny. Kiedy mamy do czynienia z osobą, która uważa siebie za niewystarczająco dobrą, to istnieje spora szansa na to, że to wzmocni jej obawę o brak lojalności ze strony partnera, mając przekonanie, że ktoś inny wyda mu się lepszy – wyjaśniła.

Chorobliwa zazdrość partnera – jak reagować?

Co robić, gdy druga połówka ciągle podejrzewa nas o zdradę? Pierwszym, racjonalnym krokiem będzie zajęcie się uzależnieniem od alkoholu.

- Kolejnym etapem może być rozpoczęcie leczenia, jeśli zachodzi taka konieczność, to skorzystanie z farmakoterapii zaleconej przez lekarza psychiatrę, czy też rozpoczęcie psychoterapii. Istotne jest także przyglądnięcie się swojemu poczuciu własnej wartości. Niejednokrotnie jest tak, że niska samoocena rzutuje na jakość relacji oraz stosunek do innych osób. Jeśli chodzi o osobę, która cierpi z powodu tego, że jej partner jest chorobliwie zazdrosny, to ważne jest, aby dbała o swoje potrzeby, samopoczucie, bezpieczeństwo, ale także zdecydowanie stawiała w relacji granice – powiedziała psycholog.

Na pytanie, czy taki związek ma szanse na przetrwanie, odpowiedziała:

- To zależy od osoby z zespołem Otella oraz jej wewnętrznej motywacji do zaimplementowania zmian. Partner takiej osoby może być dla niej wsparciem, opoką, ale nie wybawi jej z osobistych trudności. W takiej sytuacji zapewnianie partnera o uczuciach czasami nie wystarcza, dlatego duża odpowiedzialność w tym przypadku będzie leżeć po stronie osoby dotkniętej zespołem Otella oraz jej determinacji, oraz konsekwencji, chociaż oczywiście z poszanowaniem własnych granic możemy wspierać partnera w wychodzeniu z tej dolegliwości, pamiętając w tym wszystkim, aby zadbać również o siebie - podsumowała Jessica Kmieć.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Noel Hendrickson/Getty Images

Pozostałe wiadomości