Do kiedy można wykorzystać zaległy urlop? Jest wyznaczony konkretny termin

Autor:
Justyna
Piąsta
Kiedy wziąć urlop w 2022?

Wielkimi krokami zbliża się nowy rok, więc wiele osób zacznie planować już krótkie wyjazdy i dłuższe wakacje. Kiedy najbardziej opłaca się wziąć wolne w 2022 roku? Do którego miesiąca można wykorzystać zaległy urlop? W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym Monika Smulewicz, ekspertka do spraw kadr i płac.

Liczba dni wolnych w 2022 roku

Święta państwowe i kościelne, a także długie weekendy to coś, na co z niecierpliwością czekają pracownicy. Ile zatem będzie dni wolnych w 2022 roku? Czy będzie ich więcej niż w bieżącym?

- No niestety, rok 2022 zapowiada się dość pracowicie. Przepracujemy łącznie 251 dni, czyli 2008 godzin i za dużo okazji do dłuższego wypoczywania nie będzie. W poprzednich latach zdarzały się duże lepsze ułożenia kalendarza. Patrząc, chociażby na styczeń: 1 stycznia wypada w sobotę. Za ten dzień pracodawca wyznacza inny dzień wolny od pracy. Wielu pracodawców zrobiło to 7 stycznia, czyli w piątek. Dzięki temu będziemy mogli odpocząć od 6 stycznia - Trzech Króli do 9 stycznia. Każde święto wypadające w sobotę powoduje, że w takim rozkładzie czasu pracy od poniedziałku do piątku, po 8 godzin, zyskujemy dzień wolny od pracy - powiedziała Monika Smulewicz.

Wielkanoc w 2022 roku wypada 17 kwietnia. Poniedziałek 18 kwietnia będzie dniem wolnym od pracy.

- Jeśli weźmiemy 4 dni urlopu, to będziemy mogli odpoczywać nawet 9 dni, od 16 do 24 kwietnia - podpowiedziała ekspertka.

Pogodni TVN

Pogodni TVN
Pogodni TVN Dzień Dobry TVN
wideo 2/10

Majówka i Boże Ciało - kiedy wypadają w 2022 roku?

Majówka w nadchodzącym roku również nie najlepiej się układa. 1 maja wypada w niedzielę.

- Z tego tytułu troszkę jesteśmy w maju stratni o jeden świąteczny dzień, dlatego że święto, które wypada w niedzielę, nie powoduje dodatkowego dnia wolnego w naszym rozkładzie czasu pracy - wskazała Smulewicz.

Z kolei 16 czerwca (czwartek) będziemy obchodzić Boże Ciało. Biorąc 3 dni wolnego od 13 do 15 czerwca, a do tego dzień wolny 17 czerwca, to łącznie możemy mieć aż 9 dni wolnego - wliczając w to dwa weekendy - 11-12 oraz 18-19 czerwca.

15 sierpnia (poniedziałek) obchodzimy święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Dzięki temu weekend przedłuży nam się o jeden dzień.

11 listopada, czyli Święto Niepodległości, w 2022 roku wypadnie w piątek. To ustawowo dzień wolny od pracy, zatem znów będzie można dłużej wypocząć.

Zaległy urlop - do kiedy można go wykorzystać?

Ile mamy czasu na odebranie zaległego urlopu? Warto zapisać tę datę w kalendarzu.

- Co do zasady pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy w roku, kiedy nabył do niego prawo. Urlop za 2021 rok powinniśmy odebrać w 2021. Jeśli nie jest to możliwe, to ten urlop przechodzi na rok następny jako urlop zaległy i powinniśmy go wykorzystać do 30 września następnego roku kalendarzowego - wyjaśniła Monika Smulewicz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości