Ceny warzyw i owoców ciągle rosną. Część sklepów w Europie zdecydowała się na wprowadzenie limitów sprzedaży

Źródło: Dzień Dobry TVN
Cenowy zawrót głowy
Cenowy zawrót głowy
Czy praca może dawać szczęście
Czy praca może dawać szczęście
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
4-dniowy tydzień pracy
4-dniowy tydzień pracy
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Finansowe ABC przed rozwodem
Finansowe ABC przed rozwodem
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
Trendy na rynku pracy 2022
Trendy na rynku pracy 2022
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Szkoła życia pod żaglami
Szkoła życia pod żaglami
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Niemal w całej Europie ceny warzyw rosną, a w niektórych supermarketach wprowadzone zostały limity ich sprzedaży. Przyczyny tego zjawiska są różne - od zmian temperatur po rosnące ceny gazu. Czego brakuje i jakie produkty są limitowane?

Niedobory i rosnące ceny warzyw w Europie

W Holandii klienci w supermarketach mogą kupić maksymalnie dwie papryki na osobę. W Wielkiej Brytanii limit dotyczy pomidorów - jednorazowo można zakupić trzy warzywa. W Niemczech wysokie są ceny ogórków, a na Słowacji mówi się o "kryzysie cebulowym". W Hiszpanii rolnicy patrolują pola przed złodziejami owoców i warzyw. 

Jak podaje portal tvn24.pl w Wielkiej Brytanii cztery sieci supermarketów wprowadziły ograniczenia w sprzedaży niektórych owoców i warzyw. "W sieci Asda jedna osoba mogła kupić maksymalnie po trzy sztuki pomidorów, ogórków, papryki, sałaty, brokułów, kalafiora oraz trzy opakowania malin, zaś w Morrisons restrykcje dotyczyły ogórków, pomidorów, sałaty i papryki - po dwie sztuki na klienta. Na podobny krok zdecydowały się Aldi i Tesco - w obu ograniczono sprzedaż pomidorów, ogórków i papryki do trzech sztuk na osobę" - informuje tvn24.pl.

Dlaczego brakuje owoców i warzyw?

Według ekspertów niedobory spowodowane są przede wszystkim przez ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak powódź w Maroku czy wyjątkowo niskie temperatury w południowej Hiszpanii. To z tych regionów najczęściej są importowane produkty. W prowincji Almeria sprzedaż pomidorów, ogórków i papryki spadła o 21-25 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem".

Wysokie ceny warzyw i owoców są również skutkiem wysokich cen energii. W efekcie konieczne było ograniczenie produkcji w szklarniach. Także ceny gazu są problematyczne - wiele szklarni jest nim zasilanych.

Jak przyznała rzeczniczka niemieckiego ministerstwa rolnictwa, niektóre owoce i warzywa znacznie podrożały, np. pomidory, ogórki, papryka, ale także mandarynki i klementynki. Powodem "niedoboru podaży" jest chłodna pogoda w obszarach upraw, a ponadto ograniczona ilość zbiorów w Maroku i Turcji. 

Limitowane ilości warzyw w Europie

- Obecnie zaopatrzenie w świeże owoce i warzywa w Niemczech jest zabezpieczone - zapewniała rzeczniczka niemieckiego ministerstwa rolnictwa w gazecie "Rheinische Post" w kontekście pustych półek w Wielkiej Brytanii.

Sytuacja dotknęła również Szwecję - jak donoszą tamtejsze media "po raz pierwszy doszło do sytuacji, że w miejscowościach przygranicznych to Szwedzi kupowali warzywa w Norwegii, a nie odwrotnie, jak ma to zwykle miejsce, z uwagi na wyższe ceny norweskiej żywności".

W Holandii również ceny gwałtownie wzrosły o 25-50%. Dotyczy to przede wszystkim sałat, pomidorów, kalafiorów i brokułów. Przyczyną są mniejsze niż zakładano zbiory. W efekcie częśc sklepów ustaliły limit maksymalnie dwóch papryk na klienta.

W Portugalii najdroższe są pomidory, a według tamtejszych ekspertów do spraw handlu głównym powodem wzrostu cen jest wybuch wojny w Ukrainie. Pomidory podrożały tam w porównaniu do zeszłego roku o 100%.

Z kolei na Słowacji zaczyna brakować cebuli. Warzywo to podrożało o 20% w skali roku, a według rolników "kryzys cebulowy" ma potrwać aż do kolejnych zbiorów. Jak podaje portal tvn24.pl "według słowackiej Izby Rolno-Spożywczej (SPPK) niedobór warzyw, w tym cebuli, wynika z napięć geopolitycznych i niekorzystnej pogody związanej z powodziami w Pakistanie, przymrozkami w Azji Środkowej i suszą w Afryce Północnej. Rekordowo wysokie ceny na Słowacji notowane w przypadku papryki. Niektóre gatunki kosztują 7 euro za kilogram (33 złotych)".

Czy w Polsce wprowadzone zostaną limity?

W związku z wprowadzaniem limitów na sprzedaż owoców i warzyw w niektórych krajach, w sieci pojawiły się nieprawdziwe informacje na ten temat. W Polsce nie będzie wprowadzany limit. O tym, czy może zabraknąć tych produktów możesz przeczytać tutaj: Znana sieć wprowadza limity na warzywa i owoce. Czy ograniczenia pojawią się także w Polsce?

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: ArtistGNDphotography/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości