Wirus Powassan - choroba przenoszona przez kleszcze. Statystyki zachorowań
Wirus Powassan to flawiwirus przenoszony przez kilka gatunków kleszczy. Choć słyszymy o nim dość rzadko, zdarza się, że wywołuje poważne konsekwencje zdrowotne. 20 kwietnia amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w stanie Maine poinformowało, że z powodu zakażenia zmarł jeden z mieszkańców hrabstwa Waldo.
Jak podaje tvn24.pl, patogen rozprzestrzenia się poprzez ukąszenie zakażonych kleszczy z gatunków Ixodes scapularis, Ixodes cookei lub Ixodes marxi.
Zdrowie
Wirus Powassan nie jest powszechny w Stanach Zjednoczonych - od 2015 roku zaczęto odnotowywać rocznie około 25 przypadków. Wcześniej występował jeszcze rzadziej - według danych CDC w latach 2011-2014 każdego roku chorowało z jego powodu zaledwie 10 osób. Centrum podało, że zdecydowana większość przypadków była odnotowywana w okresie od później wiosny do połowy jesieni.
- Kleszcze są wtedy aktywne i szukają żywiciela, aby go ugryźć - przekazał Nirav D. Shah, dyrektor CDC w Maine. - Zachęcam mieszkańców i turystów do podjęcia działań, które zapobiegną ukąszeniom kleszczy - dodał.
Obecnie wzrost liczby zachorowań z powodu wirusa Powassan w USA jest najprawdopodobniej spowodowany rozszerzeniem się zasięgu występowania kleszczy. Czynniki takie jak wzrost temperatury i wilgotności, jak również wzrost populacji ich żywicieli, także mogły przyczynić się do nadmiernej ekspansji.
Wirus Powassan - objawy i śmiertelność
Zakażenie wirusem Powassan nie zawsze skutkuje ciężkimi dolegliwościami. Zdarza się jednak, że pojawiają się gorączka, bóle głowy, wymioty oraz ogólne osłabienie. U niektórych osób zarażonych wirusem Powassan może dojść nawet do zapalenia mózgu lub błon otaczających mózg i rdzeń kręgowy. Objawy tych schorzeń mogą obejmować dezorientację, utratę koordynacji, trudności w mówieniu i drgawki. Według CDC u około 10 procent osób z ciężkim przebiegiem, choroba kończy się śmiertelnie. Wspomniany pacjent z Waldo wykazywał silne objawy neurologiczne i zmarł podczas pobytu w szpitalu.
Niestety na chorobę spowodowaną wirusem nie ma konkretnego sposobu leczenia. Według CDC osoby z ciężką postacią zazwyczaj muszą być hospitalizowane i korzystać z urządzeń wspomagających oddychanie oraz przyjmować leki przecwzapalne w celu zmniejszenia obrzęku mózgu.
Najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia jest po prostu zapobieganie ukąszeniom kleszczy. Według CDC w Maine warto uważać w przypadku zalesionych i zakrzaczonych terenów, porośniętych wysoką trawą, poruszać się środkiem szlaków, stosować środki odstraszające owady, a także dokładnie oglądać swoje ciało po wizytach w lesie czy na łące.
Więcej newsów znajdziesz na tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jej skóra w 80 procentach pokryta jest bolesnymi plamami. "Są dni, kiedy nienawidzę swojego ciała"
- Dlaczego po zimnych napojach bolą zęby? Lekarz radzi, jak zapobiegać nadwrażliwości
- Lekarze alarmują: "Krztusiec atakuje dorosłych". Przechorowanie i jedna szczepionka nie ochronią
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: tvn24.pl.
Źródło zdjęcia głównego: Sciepro/Science Photo Library/Getty Images