Newsy

Próba przejęcia "Szpiegowa". Rozpoczęła się egzekucja komornicza

Newsy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
TVN Warszawa/wyborcza.pl
"Szpiegowo"

11 kwietnia rozpoczęła się akcja przejęcia "Szpiegowa", czyli kompleksu budynków przy Sobieskiego 100 w Warszawie. Od lat zajmowane są one przez Federację Rosyjską. Na miejscu pojawił się komornik i władze miasta.

Komornik oficjalnie przejmuje "Szpiegowo"

Próba przejęcia "Szpiegowa" rozpoczęła się po godz. 8. Na miejscu pojawiła się straż miejska, policja i Tomasz Bratek, wiceprezydent Warszawy. Jak przekazał, reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter kilkanaście minut przed przybyciem delegacji z ratusza, przyjechali zamaskowani mężczyźni. 

- Wjechali na teren i po kilku minutach wyjechali. Na miejscu została co najmniej jedna osoba, która łańcuchami zablokowała bramę wjazdową. Wszystkie te osoby porozumiewały się w języku rosyjskim - poinformował reporter.

Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Punktualnie o godzinie 9 pojawił się komornik. Jak przeczytamy na wyborcza.pl, towarzyszył mu pracownik fizyczny z nożycami do cięcia łańcucha i ręczną akumulatorową piłą tarczową. W asyście funkcjonariuszy policji zażądał wydania nieruchomości. Spisywany jest protokół.

Ratusz zapowiedział konferencję prasową przed bramą "Szpiegowa" z udziałem Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy oraz Andrija Deszczycy, ambasadora Ukrainy w Polsce.

Spór o "Szpiegowo"

Kompleks budynków przy ul. Sobieskiego 100 w Warszawie powstał w latach 70. ubiegłego wieku na mocy umowy o wymianie gruntów podpisanej z ZSRR w 1974 roku. W blokach zamieszkali radzieccy dyplomaci i przedsiębiorcy. Miejskie legendy mówią, że przebywali tam również szpiedzy i funkcjonariusze KGB. Stąd potoczna nazwa "Szpiegowo". W latach 90. rosyjscy mieszkańcy opuścili nieruchomość.

Zobacz wideo: Uwaga! TVN. Rosyjska propaganda

Uwaga! TVN. Rosyjska propaganda
Uwaga! TVN. Rosyjska propaganda

Jak podaje tvnwarszawa.pl, zdaniem Polaków kompleks wybudowany przez Rosjan nie został oddany ówczesnemu ZSRR w użytkowanie wieczyste, a stare umowy wygasły. Sprawa trafiła do sądu. Jesienią 2016 roku sąd nakazał Rosji za bezumowne korzystanie z nieruchomości zapłatę ponad 7 mln zł oraz wydanie budynku Polakom.

Tak się nie stało. Rosyjska inwazja na Ukrainę sprawiła, że władze Warszawy postanowiły ostatecznie rozwiązać tę sprawę i dostały pozwolenie na skorzystanie z egzekucji komorniczej.

Więcej w artykule na stronie tvnwarszawa.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: TVN Warszawa/wyborcza.pl

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości