Newsy

W Rybniku stanęła wieża Eiffela. Jej budowa pochłonęła 159 tys. złotych

Newsy

Autor:
Adam
Barabasz
Wieża Eiffela w Rybniku

15-metrowa wieża, będąca repliką symbolu francuskiej stolicy, stanęła na rybnickim rondzie Niedobczyce-Paryż. Projekt zrealizowano w ramach budżetu obywatelskiego. Konstrukcja wkrótce zostanie oświetlona, a teren wokół niej uporządkowany. Czy rybniczanie są gotowi na szturm turystów?

Wieża Eiffela w Rybniku

Paryż to nie tylko stolica Francji i wieś w kujawsko-pomorskim. To również zwyczajowa nazwa części rybnickiej dzielnicy Niedobczyce. Choć jej etymologia nie do końca jest jasna, to jest sprawą oczywistą, że nie może być Paryża bez wieży. I tak na rondzie stanęła młodsza siostra stalowej gigantki zaprojektowanej przez Gustave'a Eiffela u schyłku XIX wieku.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Rybnicka wieża składa się z około 3 tys. elementów stalowych i 700 łączników śrubowych. Waży 8 ton. Z kolei jej fundamenty to ważące 127 ton betonowe bloki. Pomysł jej postawienia narodził się w ramach budżetu obywatelskiego i początkowo był wyceniony na 90 tys. złotych. Ostatecznie budowa wieży pochłonęła 159 tys., a różnicę pokryto z budżetu miasta. Koszty zagospodarowania terenu wokół wieży przyjęli na siebie sponsorzy z prywatnych firm.

Dzielnice Rybnika

To może być dopiero początek walki Rybnika o zagranicznych turystów. W mieście są bowiem dzielnice Meksyk i Maroko-Nowiny. Dwa kolejne osiedla są zwane przez mieszkańców Manhattanem i Pekinem. Czy w Rybniku powstanie Zakazane Miasto, nad którym będzie górowała Statua Wolności, której - nomen omen - mniejsza kopia znajduje się nad Sekwaną? Być może rybniczan przekonałby fakt, że za konstrukcję pomnika jest odpowiedzialny nikt inny jak właśnie Gustave Eiffel.

Nie będzie więc błędem, jeśli powie się, że świat jest mały, a elity wąskie. Gafę natomiast popełni ten, kto nazwie Rybnik małym Paryżem. Jak donosi fanpage "Wiedza bezużyteczna", w starciu terytorialnym Rybnik zmiażdży francuską stolicę. Rybnik jest bowiem powierzchniowo większy od Paryża ( 148 km2 vs 102 km2), więc tak naprawdę to Paryż jest małym Rybnikiem. Nie oceniono jeszcze, jak powyższe dane wpłyną na objawy syndromu paryskiego. Zawsze jednak taniej jest się rozczarować na Śląsku. Choć przy obecnej inflacji nic nie jest takie oczywiste.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Alexander Spatari / Getty Images, Rybnik.eu - miasto Rybnik / Facebook

Pozostałe wiadomości