W Polsce brakuje leków. Które farmaceutyki są ciężko dostępne?

W aptekach całej Polce brakuje leków. Na liście niedostępnych produktów znalazły się m.in. krople do oczu, metformina czy leki na nadciśnienie. Co zrobić, w takiej sytuacji? O brakach i odpowiednikach leków w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała Katarzyna Sabiłło z fundacji Lege Pharmaciae.

W Polsce coraz częściej słyszy się o brakujących w aptece lekach. Wśród produktów trudno dostępnych znalazły się 44 farmaceutyki. Są to metforminy potrzebne cukrzykom, antybiotyki, leki na choroby Parkinsona, schizofrenię, nadciśnienie, padaczkę, a także krople do oczu stosowane przy ciężkich stanach zapalnych. Jak wygląda sytuacja? Dostępność tych leków nie przekracza nawet kilku procent. W niektórych miastach nie dostaniemy farmaceutyku w żadnej aptece.

Co robić, gdy w aptece nie ma naszego leku?

Jeżeli idąc do apteki, dowiemy się, że przepisany nam lek jest niedostępny, nie popadajmy w panikę. Na rynku farmaceutycznym istnieje wiele odpowiedników i zamienników leków. Wykwalifikowani pracownicy szybko zaproponują nam lek o tym samym mechanizmie działania.

Ponadto problem niedoborów nie występuje przy lekach refundowanych, gdyż producent zobowiązany jest podtrzymywać ciągłość dostaw.

W przypadku, gdy pacjent musi stosować konkrety lek biologiczny, którego nie ma na terenie miasta, osoba ta powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza, w celu wyznaczenia leczenia zastępczego.

Czym różni się zamiennik od odpowiednika leku?

Odpowiednik leku to farmaceutyk zawierający tę samą substancję czynną, co nasz pierwotny lek. Ma on ten dam efekt terapeutyczny, a jego skład może być poszerzony o dodatkowe substancje. Zamiennik natomiast jest lekiem zawierającym inną substancję czynną o podobnym mechanizmie działania. Różni się tylko budową chemiczną.

Dlaczego w aptekach brakuje leków?

Najczęstszą przyczyną braku leków w aptekach jest problem z logistyką dostaw lub produkcją. Powody mogą być jednak różne. Czasami producent może nie przewidzieć zapotrzebowania danego leku na rynku lub może mieć kłopot z linią produkcyjną. Jednakże zawsze zobowiązany jest do informowania o tym, że nastąpi przerwa w dostawach i ile potrawa.

Zobacz też:

Autor: Anna Kobyłka

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!