Polacy przyjmują do 2 mld tabletek rocznie! Większość z nich to leki bez recepty. Jesteśmy w europejskiej czołówce

Dane są zatrważające - Polacy przyjmują do 2 miliardów tabletek rocznie, z czego tylko ok. 10 proc. jest przepisywanych przez lekarzy. Wśród leków bez recepty, po które z chęcią sięgamy są środki przeciwbólowe. Jak je przyjmować, aby sobie nie zaszkodzić? Gościem Dzień Dobry TVN była lekarz, Monika Działowska.

Polacy przyjmują bardzo dużo leków OTC (ang. over-the-counter drug), czyli takich, które nie są przepisane przez lekarza. Jesteśmy wręcz w europejskiej czołówce. Najczęściej wybieranymi tabletkami bez recepty są powszechnie dostępne środki przeciwbólowe. Wiele osób sięga po nie nawet przy najmniejszym bólu. Tymczasem trzeba zachować w tym zdrowy rozsądek.

>>> Zobacz także:

Jak bezpiecznie przyjmować leki przeciwbólowe bez recepty?

Koniecznie trzeba czytać ulotkę. Na każdej z nich jest napisane, jaka jest bezpieczna dawka jednorazowa, ile można spożyć danego leku na dobę i z czym nie należy go łączyć. W razie wątpliwości warto zasięgnąć porady farmaceuty sprzedającego nam lek.

Czy zwykły paracetamol czy ibuprofen może być szkodliwy?

Jeśli ktoś cierpi na chorobę wrzodową i przyjmie dłużej lub w większej dawce ibuprofen, to z dość dużym prawdopodobieństwem zaostrzy sobie chorobę, może np. krwawić z tego wrzodu.

Osoby z chorobami nerek, wątroby oraz serca również powinny przyjmować te leki z ostrożnością, żeby nie pogarszać stanu swoich narządów.

Mało kto wie, że ibuprofen może wpływać negatywnie również na płodność u kobiet.

Czy podawanie ibuprofenu dzieciom jest bezpieczne?

Jest kilka przeciwwskazań do podawania ibuprofenu dzieciom. Nie wolno podawać go w ospie (może powodować martwicze zapalenie powięzi), stanach odwodnienia, np. w biegunce lub zakażeniu układu moczowego, ponieważ może negatywnie wpływać na nerki. Są też doniesienia mówiące, że przeciwzapalne działanie tej substancji może obniżać odpowiedź organizmu po szczepieniu, lepiej więc wówczas podać paracetamol, który nie ma działania przeciwzapalnego.

Czy leki przeciwbólowe bez recepty można łączyć z alkoholem?

Paracetamolu nie można łączyć z alkoholom, inaczej zwiększa to ryzyko uszkodzenia wątroby.

Podsumowanie

Starajmy się używać jak najmniej leków przeciwbólowych bez recepty. Jeśli przyjmujemy dużo leków na stałe, zapytajmy lekarza, co możemy bezpiecznie wziąć w razie gorączki, bólu czy infekcji. Warto też poszukać domowych sposobów na te dolegliwości. Koniecznie czytajmy skład preparatów oraz ulotki, w nich jest bardzo dużo ważnych informacji. Pamiętajmy też, że u dzieci leki przeciwgorączkowe podajemy przeliczając na kilogram masy ciała, a nie na wiek.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości