Newsy

Pisarze spotykają się z czytelnikami na Facebooku. Jacek Dehnel: "W warunkach kwarantanny bardzo nam Was brakuje"

Newsy

Digital VisionDougal Waters / GettyImages

Przez zagrożenie koronawirusem wszystkie imprezy kulturalne, w tym spotkania autorskie, zostały odwołane. Pisarze także zostali w domu, dlatego postanowili spotkać się z czytelnikami zdalnie. W tym tygodniu będą czytać swoje książki na Facebooku. Sprawdź, kogo będzie można posłuchać.

„UL z książkami”

Zygmunt Miłoszewski, Magdalena Grzebałkowska, Jacek Dehnel, Urszula Zajączkowska, Michał Rusinek . Od poniedziałku, codziennie o 18:00, pisarki i pisarze zrzeszeni w Unii Literackiej będą się spotykali z czytelnikami w ramach akcji „UL z książkami”.

W warunkach kwarantanny bardzo nam Was brakuje, a niewykluczone, że odwzajemniacie tę tęsknotę. Przez trzy kwadranse pisarz będzie czytał rzeczy stare i nowe, rzadkie cymesy i nagradzane bestsellery, a nawet książki jeszcze niepublikowane, a może odpowiadał na pytania czytelników – wszystko zależy od autorek i autorów

- zapowiada na Facebooku Jacek Dehnel.

Kto weźmie udział w akcji?

Jako pierwszy, w poniedziałek 16. marca z czytelnikami spotka się w sieci Zygmunt Miłoszewski , twórca bestsellerowych kryminałów („Gniew”, „Ziarno prawdy”, „Uwikłanie”).

Nową książkę skończyłem tydzień temu, premiera w czerwcu, ale superhiperprzedpremierowo pierwszy rozdział wydukam dla Was online. Thriller częściowo medyczny, więc na czasie

-zachęca Zygmunt Miłoszewski.

We wtorek, 17 marca w wirtualnym spotkaniu weźmie udział Magdalena Grzebałkowska , reportażystka, autorka biografii „Beksińscy. Portret podwójny” czy „Komeda. Osobiste życie jazzu”.

Żywot reportażu jest krótki. Dziś w gazecie, jutro ślad po nim ginie. Jestem reporterką od dwudziestu czterech lat i sama już nie wiem ile tekstów napisałam. A gdyby tak wrócić do któregoś? Tylko na chwilę, jednorazowo, w tym dziwnym czasie przywrócić pamięć dawnej historii? Wygrzebię coś dla Was w archiwach, wpadnijcie do mnie we wtorek na strych, to Wam przeczytam

- pisze Magdalena Grzebałkowska.

W środę, 18 marca z czytelnikami na Facebooku połączy się pisarz i tłumacz Jacek Dehnel (Lala", "Balzakiana", "Fotoplastikon")

Jak epidemia - to koniecznie w Polsce. Czytam fragmenty "Ale z naszymi umarłymi", powieści o tajemniczym wirusie narodowej zombifikacji

Pora na poezję. W czwartek, 19 marca wiersze w Internecie czytać będzie Urszula Zajączkowska .

Zapraszam do siebie do ogrodu w Wołominie. Rozpalę Wam ogień. Przy nim poczytam „Patyki, badyle” i wiersze, także całkiem nowe. Usiądźcie ze mną - wpadajcie!

- zaprasza poetka.

W piątek facebookowe spotkanie organizuje Michał Rusinek, pisarz, tłumacz i były sekretarz Wisławy Szymborskiej.

W czasie siedzenia w domu najlepiej jest poczytać „Wierszyki domowe”. Znajdziecie w nich niezwykłe historie zwykłych przedmiotów i pomysły na zabawę tym wszystkim, co składa się na dom. Albo po prostu mieszkanie. No, może nie wszystkim. Poza tym poczytamy „Wierszyki rodzinne”, bo w domu siedzimy teraz ze swoimi rodzinami. A wiecie, że mamy kilku wspólnych przodków? Jakich? Dowiecie się w piątek. Zapraszam!

Pomoc dla pisarzy

Czytania są bezpłatne, pisarze mają jednak prośbę. Jak przypominają, pisanie to nie tylko siedzenie przy kartce czy klawiaturze – w Polsce tylko nieliczni twórcy literatury są w stanie utrzymać się z samego wydawania książek. Wielu żyje w znacznej części z honorariów za spotkania autorskie, występów na festiwalach literackich itd. Teraz, podobnie jak aktorzy czy muzycy, stracili źródło dochodów, a że żyją często z miesiąca na miesiąc, bez oszczędności, ich sytuacja stała się bardzo ciężka.

Dlatego Unia Literacka rozpoczyna zbiórkę na pomoc socjalną dla pisarek i pisarzy (nie tylko członkiń i członków stowarzyszenia), którzy z powodu pandemii znaleźli się w finansowych kłopotach. Celem jest zebranie 44 tys. złotych na 44 zapomogi dla najbardziej potrzebujących. Tu można pomóc.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości