Szczepienia dzieci przeciw COVID-19. Co na to rodzice?

Kalendarz szczepień dzieci. Które szczepionki są obowiązkowe, a które zalecane? Kiedy je wykonywać?
Kalendarz szczepień dzieci. Które szczepionki są obowiązkowe, a które zalecane? Kiedy je wykonywać?
Źródło: Karl Tapales / Getty Images
Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci budzi sporo emocji. Jak zwykle, zdania na ten temat są podzielone. Jednak większość rodziców jest zdecydowana zaszczepić swoje pociechy, o ile pojawi sią taka możliwość. Takie wyniki przynosi najnowszy sondaż.

Szczepienie dzieci przeciw COVID-19

68,7 proc. ankietowanych Polaków zdecydowałoby się zaszczepić własne dzieci przeciwko COVID-19, gdyby była taka możliwość. To wyniki sondażu United Surveys wykonanego na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

Jeszcze większe poparcie widać w licznych rodzinach. Aż 74 proc . osób posiadających dwoje i więcej potomstwa na pytanie odpowiedziało twierdząco. Wśród rodziców jedynaków poparcie jest znacząco niższe.

Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci

Różnice w podejściu do szczepień dzieci przeciwko COVID-19 widać także w podziale na płeć. Kobiety mniej chętnie niż mężczyźni zdecydowałyby się na podanie preparatu najmłodszym. Za takim rozwiązaniem byłoby 65 proc. kobiet i 72 proc. mężczyzn.

Zależności widać też w związku z wykształceniem - im niższe, tym większa niechęć. 62 proc. ankietowanych z wykształceniem podstawowym i zawodowym zgodziłoby się szczepić dzieci. Przy wyższym wykształceniu ten odsetek rośnie do 77 proc. - czytamy w "DGP".

Szczepienie dzieci przeciw COVID-19 w Polsce

W tym tygodniu Rada Medyczna będzie dyskutowała na temat szczepienia przeciwko COVID-19 osób poniżej 18. roku życia.

- Jeśli zostałaby wydana taka rekomendacja, jesteśmy gotowi, by uruchomić rejestrację - powiedział we wtorek 11 maja rzecznik rządu Piotr Müller.

We wtorek Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła do użytku w nagłych wypadkach szczepionki przeciwko koronawirusowi firm Pfizer/BioNTech dla osób niepełnoletnich od 12. roku życia.

W ubiegłym tygodniu o możliwe szczepienia osób małoletnich pytany był minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef MZ przyznał, że ta kwestia jest obecnie analizowana . Przypomniał, że szczepionka BioNTech/Pfizer jest dopuszczona do stosowania u osób w wieku powyżej 16 lat. Europejska Agencja Leków (EMA) będzie oceniać wniosek w sprawie zatwierdzenia tego preparatu dla dzieci od 12 lat.

Zalecenia po szczepieniu przeciwko Covid-19. Radzi dr Tomasz Karauda. Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Małgorzata Ohme o pracy: "Słyszę sprzeczne komunikaty, że jestem zabawna, sztuczna, głupia czy gruba"

Rafał Maślak po raz drugi zostanie tatą. "Tacierzyństwo to był kop motywacyjny"

Zmiany w alimentach natychmiastowych. Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło założenia reformy prawa rodzinnego

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Karl Tapales / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości