Nowy system kaucyjny za butelki szklane i plastikowe. Co i kiedy się zmieni?

Nowy system kaucyjny za butelki szklane i plastikowe. Co i kiedy się zmieni?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Świnka skarbonka z plastikowej butelki
Świnka skarbonka z plastikowej butelki
Jak unikać niepotrzebnych wydatków?
Jak unikać niepotrzebnych wydatków?
Oddaj moje 500+
Oddaj moje 500+
Jak uczyć dzieci czym są finanse?
Jak uczyć dzieci czym są finanse?
Rozmowy Polaków o pieniądzach
Rozmowy Polaków o pieniądzach
Wyginam śmiało ciało w pracy
Wyginam śmiało ciało w pracy
Zalety krótkiego treningu w pracy
Zalety krótkiego treningu w pracy
Dni wolne od pracy w 2024 roku
Dni wolne od pracy w 2024 roku
Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
OszczędzaMY – kredytowy ból głowy
OszczędzaMY – kredytowy ból głowy
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Workation - praca i wakacje
Workation - praca i wakacje
Praca leży na ulicy? Nie! Wisi na szybie
Praca leży na ulicy? Nie! Wisi na szybie
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy praca po 16 godzin dziennie to gwarancja sukcesu?
Czy praca po 16 godzin dziennie to gwarancja sukcesu?
W Polsce ma zmienić się system kaucyjny dotyczący butelek szklanych i plastikowych. Zgodnie z nowymi przepisami kaucja zostanie nałożona na część opakowań. Nie włączono do tej grupy aluminium i kartonów po napojach. Kiedy wejdzie w życie nowe prawo i czego można się spodziewać?

Zmiany w systemie kaucyjnym za szklane i plastikowe butelki - kiedy wejdą w życie?

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba w lutym 2022 roku przedstawił szczegóły dotyczące systemu kaucyjnego. W środę 12 kwietnia 2023 roku na stronach RCL opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym. 

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. W marcu resort zakończył prace nad projektem i przekazał go do kancelarii premiera. W czwartek 30 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie kaucyjnym opakowań. Nowe przepisy wdrażają unijną dyrektywę ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

Zmiany będą wprowadzone poprzez Ustawę o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz Ustawę o odpadach. Obecnie prowadzone są prace nad jej projektem. Zgodnie z nim, w dniu wprowadzeniu prawa, obowiązek systemu kaucyjnego będzie miał charakter ogólnopolski i będzie obejmował:

  • puszki do 1 l
  • butelki szklane wielorazowego użytku do 1,5 l
  • butelki plastikowe do 3 l

Kaucja dla takich opakowań ma wynosić 50 groszy od sztuki. System kaucyjny wiązać się będzie z opracowaniem systemu zbiórki opakowań wielokrotnego i jednorazowego użytku. W związku z tym w sklepach mają pojawić się butelkomaty. Na wcześniej wymienione opakowania nałożona zostanie kaucja.

System kaucyjny. Jak będzie wyglądał zwrot opakowań?

Na mocy nowych przepisów sklepy, których powierzchnia przekracza 200 metrów kwadratowych, będą musiały odbierać puste opakowania. Mniejsze punkty do nowego systemu mogą przystąpić dobrowolnie. Kaucja, która nie zostanie odebrana przez klienta - sfinansuje rozwijanie systemu kaucyjnego. Nowy system utworzą przedsiębiorcy, który zajmują się obrotem napojów w opakowaniach. Powołają oni operatora (podmiot reprezentujący). Jego zadaniem będzie wdrożenie i czuwanie nad sprawnym działaniem systemu. Warto dodać, że przepisy nie regulują liczby takich operatorów, tym samym systemów kaucyjnych może powstać kilka.

Przedsiębiorcy, którzy nie przystąpią do systemu lub nie osiągną wymaganych poziomów selektywnego zbierania opakowań i odpadów, będą musieli zapłacić opłatę produktową.

Butelkomaty w odpowiedzi na zmiany w systemie kaucyjnym. Jakie obowiązki będą miały sklepy?

W Polsce, wzorem państw zachodnich, pojawić się mają butelkomaty. W nowym systemie nie będzie konieczności okazania dowodu zakupu posiadanych butelek. Kaucja zostanie wypłacona niezależnie od tego. System kaucyjny będzie jednak różny, w zależności od powierzchni sklepu, w jakim będzie znajdował się butelkomat. Obiekty do 100 m kw. będą będą miały obowiązek co najmniej pobierania kaucji za sprzedaż opakowań i produktów opakowaniowych. Sklepy większe będą miały obowiązek umieszczenia butelkomatu.

Sklepy o powierzchni 2 000 metrów kwadratowych i większych będą miały obowiązek prowadzenia systemu na własny koszt przy wyłączeniu opakowań objętych systemem kaucyjnym. Będą też miały obowiązek selektywnego zbierania opakowań po produktach znajdujących się w ofercie danego sklepu. 

System kaucyjny i jego skutki. Czy wzrosną ceny napojów?

Prace nad wprowadzeniem systemu kaucyjnego w Polsce trwają już od dłuższego czasu. Szacuje się, że za osiem lat do producentów ma wracać aż 90 proc. opakowań wyprodukowanych z tworzyw sztucznych i ze szkła. Następnie mają wracać na sklepowe półki ponownie napełnione napojami, co ma zmniejszyć ilość śmieci, a także zużycie surowców i energii potrzebnych do produkcji nowych opakowań. Nie bez powodu nad zmianami pracuje właśnie resort klimatu. Czy nowe przepisy przełożą się na wzrost cen napojów? Jeśli tak, to część ceny będzie można odzyskać, zwracając opakowanie i odzyskując za nie kaucję.

Więcej przeczytasz na TVN24

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości