Dwa polskie miasta w niechlubnym światowym rankingu. Jedno z nich jest na podium

Autor:
Daria
Pacańska,
kw
Źródło:
TVN24
Z polskim smogiem walczą w Strasburgu
Z polskim smogiem walczą w Strasburgu Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Serwis smogowy IQAir.com opublikował w niedzielę ranking najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Niestety, okazało się, że dwa polskie miasta - Kraków i Poznań uplasowały się w tym niechlubnym zestawieniu bardzo wysoko.

Zanieczyszczone miasta w Polsce

Choć niedługo przywitamy meteorologiczną i kalendarzową wiosnę, to nadal w niektórych miejscach w Polsce unosi się smog, który jest charakterystyczny dla zimy. Zgodnie z rankingiem smogowym serwisu IQAir.com, opublikowanym w niedzielę, dwa polskie miasta znalazły się na wysokich pozycjach.

Około godz. 10:00 na trzecim miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych miast znalazł się Poznań, natomiast Kraków uplasował się na czwartym. Gorzej było tylko w Korei Południowej w Inczhonie oraz w Delhi w Indiach.

Jak określa się dobrą jakość powietrza?

O powietrzu dobrej jakości możemy mówić kiedy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają poniższych norm:

  • w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);
  • w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;
  • w przypadku benzenu - 10 µg/m3.

Jak informuje strona tvn24.pl, PM10 jest to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, która występuje m.in. w związku z procesami spalania stałych i ciekłych paliw. PM2,5 to cząsteczki o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Jest określana jako najbardziej szkodliwe zanieczyszczenie atmosferyczne dla człowieka. Dociera do układu oddechowego i krwionośnego. Na długo zostaje w organizmie. Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Wykazuje dużą toksyczność przewlekłą.

Więcej na stronie TVN24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska, kw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Bloomberg Creative/Getty Images

Pozostałe wiadomości