Księżyc ujawni swoje supercienkie oblicze. "Czeka nas prawdziwa perełka na niebie"

Księżyc
Supercienki Księżyc na niebie
Źródło: VW Pics / Contributor/Getty Images
Już we wtorek wieczorem, 29 kwietnia zaobserwujemy piękny widok na niebie. Super cienki Księżyc widoczny będzie gołym okiem i zachwyci każdego amatora nocnych spacerów. Jak go wypatrzeć?

Dalsza część artykułu dostępna jest pod materiałem wideo.

DD_20230831_Merkurja_REP
Dzisiaj na niebie “Superksiężyc”, czyli gigantyczna pełnia księżyca
Źródło: Dzień Dobry TVN

Supercienki Księżyc na niebie

O wyjątkowym podniebnym zjawisku opowiedział na swoim facebookowym profilu Karol Wójcicki. Jak zapowiedział - na spacer, by obserwować niebo, najlepiej wybrać się wczesnym wieczorem. 

- Dokładnie dziś czeka nas prawdziwa perełka na niebie: młodziutki, cieniutki sierp Księżyca – najpiękniejszy, jaki można zobaczyć w ciągu całego roku. Wielu hardkorowych obserwatorów polowało na niego już wczoraj, ale to dziś zobaczy go absolutnie każdy! - stwierdził ekspert.

Światło popielate - Czym jest? Jak wygląda?

Według Karola Wójcickiego to właśnie wiosną, po zachodzie Słońca ekliptyka - "taka niewidzialna linia, w której pobliżu na niebie wędrują Słońce, Księżyc i planety" - ustawia się bardzo stromo względem horyzontu, co ułatwia obserwację.

- Dzięki temu młody Księżyc wznosi się wysoko nad zachodni horyzont i jest widoczny jeszcze długo po zmierzchu. O 20:00 – czyli w momencie zachodu Słońca – młody Księżyc będzie świecił na wysokości aż 23° nad horyzontem! - dodał wielbiciel obserwacji nieba.

Karol Wójcicki zachęcił też do przyjrzenia się drugiemu zjawisku. Światło popielate, czyli światło odbite od Ziemi to delikatna poświata rozświetlająca nieoświetloną część tarczy Księżyca.

- Tak, jakbyście widzieli kontury całego globu, choć Słońce podświetla tylko wąski pasek [...] To zjawisko dobrze znacie z zimowych nocy podczas pełni Księżyca - wtedy jego blask mocno rozświetla cały krajobraz. No Więc ten sam efekt na Księżycu jest nawet bardziej intensywny, stąd możliwość obserwowania światła popielatego - podsumował naukowiec.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości