Sinice w Bałtyku. Gdzie obowiązuje zakaz kąpieli?

Bałtyk
NiseriN/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Z powodu sinic w Morzu Bałtyckim obowiązuje zakaz wchodzenia do wody w jedenastu nadmorskich kąpieliskach. Jakie są przyczyny występowania sinic?

O stanie wody w kąpieliskach poinformował na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny. W środę (29 czerwca) rano na 11 nadmorskich kąpieliskach, w tym 8 w Sopocie , zorganizowanych na terenie województwa pomorskiego, woda nie nadaje się do kąpieli z powodu zakwitów sinic.

Zakwit sinic odnotowano na wszystkich ośmiu kąpieliskach zlokalizowanych w Sopocie, a także na kąpieliskach Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo oraz w Stegnie (zejście od ul. Morskiej) w powiecie nowodworskim.

Sinice w Bałtyku

Sanepid przypomina, że sytuacja w kąpieliskach, zwłaszcza tych nadmorskich, jest bardzo dynamiczna: z godziny na godzinę w danym miejscu może ona nagle ulec zmianie na tyle, że zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne, będą zamykane. Panująca od wielu dni wysoka temperatura sprzyja bowiem zakwitom sinic, które przemieszczają się niesione prądami wodnymi lub wiatrem.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Aktualna mapę występowania sinic możesz zobaczyć na stronie Serwisu Kąpielowego GIS.

Sinice - przyczyny występowania

Sinice (cyjanobakterie) taksonomicznie są bakteriami i zalicza się je do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Występują we wszystkich zbiornikach wodnych, problemem stają się tylko wtedy, gdy wzrasta ich ilość. Szczególną uwagę poświęca się tym, które produkują związki toksyczne. Sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie, towarzyszy mu zmętnienie wody i jej zabarwienie.

Czynniki wpływające na sinicowy zakwity wody:

  • temperatura wody ma powyżej 16-20°C;
  • dostępność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów);
  • słaby wiatr;
  • niewielkie falowanie wody;
  • brak opadów.

Przewidywanie występowania zakwitów wody jest trudne ze względu na zmienne warunki pogodowe. Z tego względu nie można przewidzieć, kiedy się pojawi i jak długo będzie się utrzymywał zakwit w danym zbiorniku wodnym.

Czym są sinice i dlaczego stanowią zagrożenie dla człowieka? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Jakie są największe atrakcje Krynicy Morskiej? Zobacz, co warto zwiedzić w czasie pobytu w tym popularnym miejscu

Poznaj Pomorze Zachodnie oczami naszych bohaterów. Rowerowe podróże Oskara

Jarosławiec – atrakcje turystyczne nadmorskiego kurortu i jego okolic

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

podziel się:
Tagi:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!