Newsy

Sacheen Littlefeather nie żyje. Jej przemówienie podczas oscarowej gali zapisało się w historii 

Newsy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
tvn24.pl
Sacheen Littlefeather

Zmarła Sacheen Littlefeather, rdzenna Amerykanka, która zasłynęła przemówieniem na 45. gali rozdania Oscarów w 1973 r. W imieniu Marlona Brando odmówiła wtedy przyjęcia statuetki i odczytała napisany przez niego list. Aktorka i aktywistka chorowała na raka piersi. Miała 75 lat. 

Sacheen Littlefeather nie żyje

W wieku 75 lat w kalifornijskim mieście Novato zmarła Sacheen Littlefeather. W 2018 roku wykryto u niej raka piersi w czwartym stadium rozwoju. Trzy lata później wyznała, że nastąpiły przerzuty na jedno z płuc.

Zobacz wideo: Żałoba

Żałoba

O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznejDzień Dobry TVN
wideo 2/3

O śmierci aktorki poinformowała Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej. W pożegnalnym poście zacytowali jej słowa.

- Kiedy odejdę, zawsze pamiętacie, że ilekroć staniecie w obronie swojej prawdy, mój głos oraz głosy naszych narodów i naszych ludzi będą żyły nadal - czytamy na Twitterze.

Sacheen Littlefeather była pierwszą rdzenną Amerykanką na scenie podczas gali Oscarów

Sacheen Littlefeather urodziła się w 1946 r. jako Marie Louise Cruz w Salinas w Kalifornii. Była rdzenną Amerykanką, która miała w sobie krew Apaczów i plemienia Yaqui. Po przeprowadzce do San Francisco została modelką, a następnie rozpoczęła studia aktorskie na California State College at Hayward.

Była pierwszą rdzenną Amerykanką, którą poproszono o wygłoszenie przemówienia podczas uroczystej gali rozdania Oscarów. Aktorka stanęła na scenie za namową Marlona Brando, który w 1973 roku został nominowany do nagrody za rolę Vita Corleone w "Ojcu Chrzestnym". Kobieta w jego imieniu odmówiła przyjęcia statuetki i odczytała list napisany przez aktora. Była to otwarta forma sprzeciwu wobec dyskryminacji i niegodziwego traktowania Indian w westernach. Sacheen Littlefeather została wygwizdana.

Ostatnio dyrektor Akademii David Rubin przeprosił Sacheen za tamte wydarzenia. - Stając na scenie w trakcie rozdania Oscarów w 1973 roku, by nie przyjąć Oscara w imieniu Marlona Brando, w uznaniu błędnego przedstawiania i złego traktowania rdzennych Amerykanów przez przemysł filmowy, wygłosiłaś mocne oświadczenie, które nadal przypomina nam o konieczności szacunku i znaczeniu ludzkiej godności - brzmi fragment komunikatu.

Zobacz wideo: 25 lat od tragicznej śmierci księżnej Diany

25 lat od tragicznej śmierci księżnej Diany
25 lat od tragicznej śmierci księżnej Diany Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Frazer Harrison/Staff/Getty Images

Pozostałe wiadomości