Newsy

Rakiety uderzyły w Przewodowie. Prezydent: "To nie był atak na Polskę"

Newsy

Autor:
Agnieszka
Mrozińska
Źródło:
TVN24
Prezydent Andrzej Duda

- Nie był to atak na Polskę, nie mamy dowodów, że rakieta została wystrzelona przez Rosję - przekazał prezydent podczas konferencji prasowej. We wtorek 15 listopada w Przewodowie na Lubelszczyźnie w wyniku eksplozji zginęły dwie osoby. W komunikacie polskiego MSZ podano, że pocisk był produkcji rosyjskiej. Według prezydenta prawdopodobnie został "użyty przez obronne siły ukraińskie" - To Rosja ponosi winę za tę tragedię - podkreślił Andrzej Duda.

Przewodów. Rakiety spadły na Polskę

Jak przekazał prezydent Andrzej Duda, na Polskę spadła rakieta typu S-300. Prawdopodobnie była "użyta przez obronne siły ukraińskie", które odpierały wczoraj ataki rakietowe Rosjan.

- To Rosja ponosi winę za tę tragedię - podkreślił prezydent. - Ze zbieranych materiałów dowodowych, a także danych amerykańskich wynika, że był to nieszczęśliwy wypadek - dodał premier Mateusz Morawiecki.

Do eksplozji doszło sześć kilometrów od granicy polsko-ukraińskiej, po polskiej stronie. W jej wyniku zginęło dwóch polskich obywateli.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Po wtorkowym (15.11.2022 r.) posiedzeniu w BBN rzecznik rządu poinformował, że zdecydowano o podwyższeniu gotowości niektórych jednostek wojskowych i służb mundurowych. Z kolei prezydent USA Joe Biden powiedział, że jest "mało prawdopodobne", by rakieta, która spowodowała eksplozję w Polsce, została wystrzelona z Rosji. Jednak polskie MSZ napisało w komunikacie, że pocisk był produkcji rosyjskiej. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin "zapewnił Mariusza Błaszczaka o żelaznym zobowiązaniu Stanów Zjednoczonych do obrony Polski".

Świat solidaryzuje się z Polską po wybuchu pocisku

- Stany Zjednoczone solidaryzują się z Polską po tragicznej eksplozji w pobliżu granicy z Ukrainą i składają kondolencje po śmierci polskich obywateli. Pochwalamy decyzję rządu o dokładnym śledztwie przed wyciągnięciem wniosków. Zgodnie z prośbą udzielimy Polsce wszelkiej pomocy - zapewnił na Twitterze ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

- Rząd jest zszokowany wybuchem pocisku w Polsce. Kanclerz Olaf Scholz złożył kondolencje prezydentowi Andrzejowi Dudzie przez telefon - przekazał rzecznik rządu Niemiec. Z kolei prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył: "wyrażamy pełną solidarność z Polską po wtorkowej eksplozji w Przewodowie."

Premier Włoch Giorgia Meloni podczas rozmowy z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim wyraziła solidarność z polskim rządem i narodem. Poinformowała też o swoich rozmowach z sojusznikami z NATO.

Więcej informacji na ten temat na stronie TVN24.pl.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Agnieszka Mrozińska

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/x-news

Pozostałe wiadomości