Razem z Ukrainą

Mieszkanka Chersonia świętuje wyzwolenie miasta. "Jestem wdzięczna naszym chłopakom"

Razem z Ukrainą

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Bianka Zalewska
Chersoń jest wolny! REUTERS
Chersoń jest wolny! REUTERSDzień Dobry TVN
wideo 2/6

To wielki sukces ukraińskiej armii. Chersoń został oficjalnie wyzwolony i wrócił pod kontrolę Ukrainy. Mieszkańcy miasta świętują, a ci, którzy wyjechali w obawie o swoje życie, zaczynają wracać do domów. Viktoria Haliuk w Dzień Dobry TVN opowiedziała, jak wojna zmieniła jej życie.

Chersoń wyzwolony

Po wielu miesiącach okupacji Chersonia Rosja ogłosiła wycofanie swoich wojsk. Ukraina świętuje odzyskanie kontroli. Główny Departament Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy potwierdził, że miasto zostało wyzwolone. Viktoria Haliuk, mieszkanka Chersonia, wyznała, co poczuła, gdy dowiedziała się o tej radosnej nowinie.

- Tego nie da się opisać, to było super. Chciałam wyjść i krzyczeć na całe miasto: "Chersoń wyzwolony! Jesteśmy w domu!" - powiedziała Viktoria.

- Rodzina z Chersonia zadzwoniła, że zobaczyła pierwsze samochody z ukraińskimi flagami. Jakby wszystko wróciło na swoje miejsce - przyznał Sergii Haliuk, mieszkaniec Chersonia. - Stało się jasne, że wyzwalają miasto i całkowicie przechodzi pod kontrolę armii ukraińskiej i Ukrainy - dodał.

Początek wojny w Ukrainie

Viktoria nigdy nie zapomni feralnego dnia, kiedy rosyjskie wojska wkroczyły na teren Ukrainy.

- Dla mnie wojna zaczęła się o 5 rano, kiedy do męża zadzwonili z Nowej Kachowki i powiedzieli, że ją bombardują. Bardzo się bałam. Nigdy się tak bardzo nie bałam. Zaczęłam pakować torby, obudziłam dzieci. Starsza córka zaczęła płakać. Młodsza w ogóle nic nie rozumiała. Jedyne, co pamiętam, to ogromy strach. Były armaty, samoloty, były pociski. Pamiętam, że nad naszym domem trzy razy przelatywał samolot. Za każdym razem, kiedy leciał, mąż ściskał mnie za rękę. Wyjechaliśmy z Chersonia 15 kwietnia, 50. dnia okupacji - wspomina Haliuk.

Viktoria wraz z mężem i dziećmi pojechała do Kijowa. Cały czas liczyła na to, że jak najszybciej uda się im się wrócić do domu.

- Punktem zwrotnym był 10 listopada. Wtedy zrozumiałam, że Chersoń zostanie wyzwolony, bo nasze chłopaki zaczęły zbliżać się do miasta. Później zobaczyłam ukraińską flagę powiewającą w centrum Chersonia (...) Jestem bardzo wdzięczna naszym chłopakom - podkreśliła.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Bianka Zalewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości