Prof. Łukasz Krakowczyk został laureatem czerwcowej Pozytywki Dzień Dobry TVN. Pacjenci nazywają go "cudotwórcą"

Dzień Dobry Wakacje
Profesor Łukasz Krakowczyk nazywany jest chirurgiem "cudotwórcą". Ratuje kończyny dzieciom i dorosłym w bardzo krytycznych sytuacjach. Daje im szansę na powrót do sprawności. Lekarz został laureatem czerwcowej Pozytywki Dzień Dobry TVN.

Profesor "cudotwórca"

Pierwotnie profesor Łukasz Krakowczyk chciał zostać weterynarzem, jednak pewne sytuacje odwiodły go od tego pomysłu na życie i postanowił postawić na chirurgię. Początki nie były łatwe, profesor mdlał przy najprostszych zabiegach.

- Koledzy na studiach śmiali się ze mnie, ponieważ zemdlałem przy szczepieniu na WZW (obowiązkowe szczepienie domięśniowe - przyp. red.), jak widziałem igły i krew to mdlałem, początki były ciężkie, ale później jakoś nie wyobrażałem sobie robić czegoś innego - tłumaczy profesor.

Rocznie pokonuje ponad 60 tys. kilometrów. W różnych szpitalach w Polsce przeprowadza najbardziej nowatorskie i skomplikowane operacje rekonstrukcyjne. Przez pacjentów i ich bliskich nazywany jest "cudotwórcą".

- To jest chirurgia taka z górnej półki. To było dla mnie niesamowite, że można sobie pożyczyć fragment tkanek z innego miejsca, przeszczepić w to miejsce i spowodować, że pacjent je, normlanie oddycha, funkcjonuje - podkreśla prof. Krakowczyk.

Wyróżnienia za innowacyjne działania

Profesor Krakowczyk dwa lata z rzędu otrzymał wyróżnienie jakim jest "Złoty skalpel". Po raz pierwszy został wyróżniony za chirurgię dziecięcą głowy i szyi – innowacje polegające na wprowadzeniu modeli 3D do rekonstrukcji przy planowaniu zabiegów. Drugim razem, za projekt przy współpracy z Dolnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka i pomoc dzieciom po urazach i tzw. ratowanie kończyn, które bez zabiegów kwalifikowałyby się do amputacji.

Teraz do kolekcji wyróżnień może zaliczyć również czerwcową Pozytywkę Dzień Dobry TVN. To podziękowanie za wszystko, co profesor Łukasz Krakowczyk robi dla swoich pacjentów.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Chirurg, który ratuje kończyny dzieciom

Dzień Dobry Wakacje

Autor: Daria Pacańska

podziel się:

Pozostałe wiadomości