Artykuł z cyklu ''Planuję długie życie'' strona główna
Planuję długie życie

Rak płuc - najczęstszy nowotwór złośliwy w Polsce. Jak się przed nim uchronić?

Dzień Dobry Wakacje

Planuję długie życie

Rak płuc - najczęstszy nowotwór złośliwy w Polsce. Jak się przed nim uchronić?

Dzień Dobry Wakacje

Rak płuc to najczęstszy nowotwór złośliwy w Polsce. Zachorowania w 90 proc. związane są z czynnym paleniem papierosów. Dużym problemem jest praktycznie brak objawów na początku choroby. Jak się uchronić przed rakiem płuc?

Rak płuc - często występujący nowotwór złośliwy w Polsce 

Częste występowanie raka płuc to bardzo istotny problem w Polsce. Występuje szczególnie u osób czynnie palących papierosy, choć bierni palacze również są narażeni i też chorują. 

- Rak płuca jest rzeczywiście dość dużym problemem, ponieważ wydaje się, że to nie jest częsty nowotwór, wręcz przeciwnie, jest to najczęstszy nowotwór złośliwy w Polsce. Co roku, ponad 20 tysięcy nowych osób choruje na raka płuca i jest 20 tysięcy zgonów z powodu raka płuca - powiedział w Dzień Dobry Wakacje dr n. med. Adam Płużański.

Onkolog wspomniał również, że liczba kobiet, które umierają z powodu raka płuc jest większa niż z powodu np. raka piersi

Jak uchronić się przed rakiem płuc?

Jeśli chcemy uchronić się przed rakiem płuc, kluczowym wydaje się rzucenie palenia. Wpływa ono nie tylko na możliwość zachorowania, ale sprawia również problemy w trakcie leczenia, które wówczas może być mniej skuteczne.

- Sto kilkadziesiąt razy mniejsze jest ryzyko zachorowania na raka płuc u osoby nigdy niepalącej niż u osoby palącej. Palenie jest też takim czynnikiem, które szkodzi w trakcie palenia. Osoby, które palą i są leczone z powodu raka płuc, też się gorzej leczą niż osoby niepalące. Dlatego rzucenie palenia tytoniu jest dobre w każdym wieku, nawet u osób wiele lat palących - podkreśla dr Płużański.

Wczesny rak płuc zazwyczaj nie daje żadnych objawów. Większość przypadków rozpoznawana jest w zaawansowanym stadium choroby i poza możliwością leczenia operacyjnego. 

- Wczesny rak płuca może dać takie objawy jak zmiana charakteru kaszlu, krwioplucie, które każdego mocno zaniepokoi, nawracające infekcje dróg oddechowych, zapalenia płuc niereagujące na klasyczne antybiotyki. Takie objawy powinny być wskazaniem do wykonania klasycznego prześwietlenia klatki piersiowej, w dwóch projekcjach - przód i bok - wyjaśnia dr Płużański.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Policjantka w cywilu uratowała dławiące się dziecko. Było o krok od tragedii

Britney Spears opublikowała pełen żalu i emocji wpis. Fani nie mają wątpliwości, do kogo jest skierowany

Planujesz dłuższe życie? Więcej się ruszaj


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
88
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0