Pożar w Czarnobylu jest coraz bliżej składu radioaktywnych odpadów. "Sytuacja jest krytyczna"

''Pożar w Czarnobylu przybiera na sile'', źródło: x-news.

Walka z pożarem w strefie czarnobylskiej trwa od 4 kwietnia. Ogień dotarł już do miasta Prypeć i zbliża się do sarkofagu, w którym znajdują się radioaktywne pozostałości po elektrowni. Płonie teren znajdujący się około 500 metrów od konstrukcji, która powstała nad reaktorem nr 4 elektrowni atomowej w Czarnobylu, który w 1986 r. uległ awarii.

Pożar w Czarnobylu

W poniedziałek prezes Stowarzyszenia Czarnobylskich Przewodników Jarosław Jemelianenko podał, że sytuacja jest "krytyczna".

Sytuacja jest krytyczna. Strefa płonie. Miejscowe władze meldują, że wszystko jest pod kontrolą, ale w rzeczywistości ogień gwałtownie obejmuje nowe terytoria

- napisał Jemelianenko na Facebooku w poniedziałek po południu. Jak dodał, rozpatruje dwa warianty:

Do rządu nie docierają informacje o prawdziwej sytuacji albo wybrał on politykę przemilczania jak radzieckie władze w 1986 roku. Dosyć udawania, że wszystko jest ok! Powiedzcie ludziom, co naprawdę dzieje się z pożarem

Władze Ukrainy o pożarze

Państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych przekazała, że według stanu z godziny 17 w poniedziałek w strefie czarnobylskiej kontynuowana jest akcja gaśnicza. Dodano, że główne dziania trwają w pobliżu miejscowości Nowyj Myr, gdzie rozprzestrzenia się pożar trawy i ściółki leśnej.

Zapewniono, że tło radiacyjne w Kijowie i obwodzie kijowskim jest w granicach normy.

Przyczyny pożaru w Czarnobylu

Policja ustaliła w ubiegłym tygodniu, że przyczyną jednego z ognisk pożaru było podpalenie trawy i śmieci przez 27-letniego mężczyznę, który, jak powiedział, zrobił to "dla zabawy".

Katastrofa elektrowni atomowej w Czarnobylu

Do katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Wybuch czwartego reaktora siłowni doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch. W strefie wokół Czarnobyla wciąż obowiązuje zakaz osiedlania się ludzi.

W wyniku katastrofy, bezpośrednio po wybuchu, zginęło co najmniej 30 osób - 28 z nich w wyniku napromieniowania, a 2 od poparzeń. Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej. W jej efekcie ewakuowano i przesiedlono ponad 350 tys osób.

W maju 1986 r. w akcji gaśniczej i zabezpieczającej teren elektrowni brało udział 450 osób. W ciągu kilku lat 170 z nich zmarło.

Raport Lekarzy Przeciw Wojnie Nuklearnej szacuje liczbę przypadków raka tarczycy powstałych z powodu promieniowania na minimum 10 tys. oraz kolejne 50 tys. prawdopodobnych. Ponadto w wyniku katastrofy doszło do 10 tys. deformacji płodów i śmierci 5 tys. niemowląt.

W 30. rocznicę katastrofy ukończono budowę kopuły nad budynkiem elektrowni. Jej koszt wyniósł blisko 500 mln euro. Konstrukcja o wysokości 100 metrów i masie blisko 30 tysięcy ton za zabezpieczyć rejon na kolejne 100 lat.

Zobacz też:

Ekspert WHO przewiduje: pierwsze koncerty i festiwale dopiero jesienią 2021 roku

Łódź. Niszczył auta bo czuł się samotny w Święta

Tysiąc mandatów w pierwszy dzień Świąt. Policja apeluje o rozsądek i pozostanie w domach

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP| X-news

podziel się:

Pozostałe wiadomości