Newsy

Polak wśród laureatów europejskiego konkursu dla młodych naukowców

Newsy

nauka model wirusa i DNA

Antoni Lis zdobył trzecią nagrodę w tegorocznym unijnym konkursie dla młodych naukowców EUCYS 2019. Nazwiska laureatów ogłoszono we wtorek w stolicy Bułgarii, Sofii.

Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców EUCYS (European Union Contest for Young Scientists) prowadzony jest przez Komisję Europejską od 1989 roku. Biorą w nim udział laureaci konkursów krajowych. Tematyka prac obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, a od niedawna także nauki humanistyczne i społeczne.

Polak wśród laureatów EUCYS

W tym roku jury przyznało po cztery równorzędne nagrody finansowe od pierwszego do trzeciego miejsca. Wśród nagrodzonych znalazł się polski projekt.

W gronie laureatów trzeciej nagrody znalazł się 19-letni Antoni Lis, absolwent XVIII LO im. J. Zamoyskiego w Warszawie. Zza swój pomysł dotyczący wykorzystania nanocząstek z tlenku żelaza w terapii antynowotworowej otrzyma 3500 euro.

Wyróżnienia także dla Polaków

Natomiast zespół w składzie: Łukasz Gałecki, Mateusz Mazurkiewicz i Jan Struziński otrzymał jedną z nagród dodatkowych - tygodniowy pobyt w ośrodku CERN w Genewie. To absolwenci III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni, którzy zaprojektowali i zbudowali prototyp drona-szybowca Ikar.

Nagrodę dodatkową - tygodniowy wyjazd do Instytutu Laue-Langevin (ILL) w Grenoble we Francji - otrzymała też reprezentująca Hiszpanię Polka Nadia Brzostowicz. W czasie konkursu przedstawiała wykonany przez siebie lewitator akustyczny.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Filip Yak

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości