Od 1. stycznia 2020 ZUS planuje wprowadzić zmiany, które wydłużą okres oczekiwania na zasiłek chorobowy, czyli tak zwane L4. Gość Dzień Dobry TVN, radca prawny Przemysła Ligęzowski, wyjaśnił na czym polega projekt oraz jakich zmian możemy się spodziewać.
W ramach poszukiwań prawnych rozwiązań mających na celu walkę z nadużyciami świadczeniobiorców oraz lukami w budżecie, Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić zmiany w zasadach funkcjonowania tak zwanego okresu wyczekiwania, czyli momentu, w którym wypłatę zasiłku chorobowego przejmie na siebie ZUS..
Rząd chce zmienić okres wyczekiwania, czyli podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu. Mówiąc prosto: w przypadku umowy o pracę, żeby otrzymać wynagrodzenie chorobowe lub prawo do zasiłku chorobowego, okres zatrudnienia u danego pracodawcy musi wynieść minimum 90 dni, zamiast dotychczasowych 30. W przypadku samozatrudnienia – okres ten wydłużony jest z 90 dni do 180 – wyjaśnił Ligęzowski.
Niezdolność do pracy
Projekt ma dotyczyć również zwolnień lekarskich, które trwałyby dłużej niż 30 dni - wynikające z nich świadczenia pokrywa nie pracodawca lecz ZUS. Planowane zmiany zakładają, że każde kolejne L4 (powyżej 30 dni) byłoby możliwe nie wcześniej, niż po upływie kolejnych 90 dni (lub 180 w przypadku działalności gospodarczej) liczonych od zakończenia poprzedniego zwolnienia. W przeciwnym razie chory nie może liczyć na świadczenia chorobowe. Zmiany mają objąć również zasiłek macierzyński i opiekuńczy.
„Przerwa między jednym zwolnieniem a drugim ma wynosić 90 dni, czyli żeby otrzymać zasiłek chorobowy po powrocie do pracy musimy przepracować 90 dni, żeby znowu pójść na zwolnienie i otrzymać świadczenie – wytłumaczył Ligęzowski - To nie jest zablokowanie prawa do zwolnienia, natomiast nie dostaniemy pieniędzy – dodał po chwili.
Zobacz też:
Anna Lewandowska spodziewa się kolejnej córki? Trenerka komentuje!
Marysia Rowińska - utalentowana gimnastyczka
"Psy 3. W imię zasad". Oficjalny zwiastun filmu z Bogusławem Lindą
Autor: Anna Kobyłka