Pijani kierowcy stracą swoje auta - te i inne zmiany w kodeksie karnym

Osoba oddająca kluczyki do samochodu
Pijani kierowcy stracą swoje auta - zmiana w kodeksie karnym
Źródło: fstop123/Getty Images
Rząd przyjął projekt reformy kodeksu karnego, w którym nowe przepisy mają zwiększyć kary dla kierowców za wykroczenia, między innymi dla osób prowadzących pod wpływem alkoholu. Sejm odrzucił sprzeciw senatu wobec nowelizacji. Nowe przepisy wkrótce wejdą w życie.

Nowelizacja została podpisana przez prezydenta w piątek 2 grudnia 2022 roku. Większość zapisów wchodzi w życie po 3 miesiącach od dnia ogłoszenia. 

Nowelizacja kodeksu karnego

Jak powiedział Minister Sprawiedliwości w lutym 2022 roku: "Reforma Kodeksu karnego kończy z filozofią, że najbardziej zwyrodniałych przestępców należy wyłącznie resocjalizować. Kary muszą być i nieuchronne, i surowe. Zwłaszcza za najcięższe zbrodnie przeciwko życiu i zdrowiu. Trzeba odizolować najbardziej niebezpiecznych bandytów od społeczeństwa. Tu państwo musi pokazać żelazną rękę". Oprócz zmian w karach za prowadzenie pod wpływem alkoholu w reformie proponowane jest zaostrzenie kar dla pedofilów oraz sprawców innych groźnych przestępstw.

Motoryzacja

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce

Jak powiedział wiceminister Marcin Warchoł podczas omawiania przygotowanych zmian "szczególnie ci, którzy krzywdzą najsłabszych, najbardziej niewinnych, nie będą mogli liczyć na pobłażliwość". Reforma ma na celu wprowadzenie na tyle surowych kar, aby skutecznie odstraszały przed popełnianiem przestępstw. Dotyczy to przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu, na tle seksualnym oraz wobec recydywistów.

Większe kary dla pijanych kierowców - konfiskata samochodu

Jak podano w komunikacie odnośnie reformy kodeksu karnego i zmian w karach dla nietrzeźwych kierowców: -Statystyki są przerażające. Tylko w pierwszym półroczu br. pijani kierowcy spowodowali 684 wypadki, w których zginęło 68 osób, a 841 zostało rannych. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zaostrzenie kar za najgroźniejsze przestępstwa drogowe.

Kierowcy, u których badanie wykaże 1,5 promila alkoholu we krwi i więcej, stracą samochód. Niezależnie od tego, czy spowodowali wypadek drogowy czy zostali przyłapani podczas kontroli. Auto ma zostać zabrane na okres 7 dni, a po tym czasie prokurator będzie orzekał zabezpieczenie mienia. W kolejnym kroku sąd obligatoryjnie ma orzekać o przepadku pojazdu, jeżeli doszło do wypadku pod wpływem alkoholu. Surowsze kary będą dla osób, które po raz kolejny prowadzą pod wpływem alkoholu - w takim przypadku konfiskata i przepadek orzekany będzie u osób, które przekroczyły 0,5 promila.

W reformie proponowane jest także zwiększenie kar za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu. 

Nowelizacja kodeksu karnego - co jeszcze się zmienia?

Nowelizacja podnosi górną granicę kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat. Jednocześnie zlikwidowana zostanie osobna kara 25 lat więzienia. Wydłużony zostanie okres przedawnienia zbrodni zabójstwa do 40 lat, a do tego wprowadzono nowy typ przestępstwa - zlecenie zabójstwa i kara za przygotowanie do zabójstwa. W nowelizacji znalazło się również tzw. bezwzględne dożywocie, które nie przewiduje możliwości zwolnienia warunkowego. Jak podaje portal TVN24, sąd karę będzie mógł wymierzyć w dwóch przypadkach - "jeżeli sprawca był skazywany już wcześniej za najpoważniejsze, określone przestępstwa lub jeżeli jego wyjście na wolność będzie zagrażało bezpieczeństwu ludzi". 

Zaostrzone zostaną kary za przestępstwa o charakterze seksualnym oraz za pedofilię:

  • Za zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem - od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie (obecnie do 15 lat więzienia).
    • Za zgwałcenie z następstwem w postaci ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie (obecnie jest to od 2 do 12 lat).
      • Za zgwałcenie z następstwem w postaci śmierci ofiary - od 8 do 30 lat więzienia lub dożywocie (obecnie jest to od 2 do 12 lat więzienia).

        Dodano nowe typy kwalifikowalne zgwałceń - na kobiecie ciężarnej, z posługiwaniem się bronią palną czy z utrwalaniem obrazu i dźwięku tego czynu. Za tego typu przestępstwo będzie groziło 20 lat więzienia. W przypadku zgwałcenia dziecka sprawca będzie podlegać karze od 5 do 30 lat więzienia. 

        Kradzież przestanie być wykroczeniem, a stanie się przestępstwem od 800 zł. Do tej pory było to 500 zł. Marcin Warchoł wiceminister sprawiedliwości argumentował to tym, że "prawo musi się rozwijać, jak całe otoczenie społeczne, to jest dostosowanie do zmian zachodzących w relacjach nabywczych w zakresie minimalnego wynagrodzenia".

        Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

        Więcej przeczytasz na tvn24.pl

        Zobacz także:

        Autor: Teofila Siewko

        Źródło: TVN 24/gov.pl

        Źródło zdjęcia głównego: fstop123/Getty Images

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości