Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Paryż. Katedra Notre Dame ponownie otwarta po pożarze
Paryska katedra Notre Dame przez 5 lat była niedostępna dla turystów. Wszystko przez pożar, który wybuchł 15 kwietnia 2019 roku. Teraz, po długotrwałej i kosztownej (około 700 mln euro) odbudowie, jest już gotowa na przyjęcie zwiedzających oraz wiernych. Najpierw jednak odbędzie się uroczyste otwarcie, które zaplanowano na dwa dni: sobotę i niedzielę (7-8 grudnia 2024 roku).
Pierwszy dzień poświęcony będzie uroczystościom o charakterze politycznym. Gości z całego świata przyjmie prezydent Francji Emmanuel Macron. Do Paryża przybędą zatem przywódcy 50 krajów - prezydenci i monarchowie oraz szefowie ważnych instytucji unijnych. Na sobotę zaplanowano także część religijną oraz koncert.
Odwołany koncert światowych gwiazd muzyki
Niestety z powodu niesprzyjającej pogody koncert z okazji otwarcia Notre Dame odwołano. Miał się on odbyć o godz. 21 na placu przed katedrą. Uroczystość uświetnić miały występy gwiazd muzyki francuskiej i światowej sławy wykonawców muzyki klasycznej. Choć część artystyczna nie odbędzie się w takiej formie, jak planowano, paryżanie będą jednak mogli nacieszyć uszy grą wybitnych artystów.
Francuska telewizja postanowiła bowiem nagrać koncert na żywo w piątek wieczorem i w sobotę, w nocy, ma on zostać odtworzony. Wystąpią między innymi: Clara Luciani, Garou, Vianney, DJ Michael Canitrot, a także gwiazdy światowej opery: sopranistki Pretty Yende i Julie Fuchs oraz tenor Benjamin Bernheim. Na scenie pojawią się też: chiński pianista Lang Lang, który zaraz po pożarze Notre Dame wystąpił w Paryżu na koncercie charytatywnym, i amerykański wiolonczelista Yo-Yo Ma.
Ceremonia otwarcia katedry Notre Dame - program
Pierwotnie planowano, że 7 grudnia część oficjalna, podczas której ma przemówić Prezydent Francji, odbędzie się na placu przed katedrą. Jednak tak się nie stanie. - Z powodu warunków meteorologicznych cała sobotnia ceremonia odbędzie się we wnętrzu świątyni - poinformowały w piątek wieczorem we wspólnym komunikacie Pałac Elizejski i diecezja paryska.
Zmiany nie wpływają jednak na zaplanowaną na sobotę część religijną, czyli nabożeństwo, którego elementem jest symboliczne "przebudzenie" organów. Późnym popołudniem arcybiskup Paryża Laurent Ulrich zastuka pastorałem w zamknięte drzwi katedry. Następnie nastąpi symboliczna "odpowiedź" świątyni, która zamilkła po pożarze - zabrzmi psalm 121 ("Uradowałem się, gdy mi powiedziano: Pójdziemy do domu Pańskiego"). Za trzecim uderzeniem i trzecim śpiewem drzwi się otworzą. Później, już we wnętrzu katedry, abp Ulrich symbolicznie "obudzi" organy.
W niedzielę o godz. 10.30 arcybiskup odprawi natomiast mszę, podczas której poświęci ołtarz świątyni. Na nabożeństwie obecnych będzie blisko 170 biskupów z Francji i całego świata, kapłani z każdej ze 106 parafii diecezji paryskiej i duchowni katolickich Kościołów obrządku wschodniego, jak również wierni reprezentujący te wspólnoty.
Od wieczora 8 grudnia katedra znów ma być dostępna dla wszystkich, a przez pierwszy tydzień - do 14 grudnia - otwarta będzie do godz. 22. Przewidywany jest system darmowych biletów, które można zarezerwować przez stronę internetową.
Kto pojawi się na otwarciu Notre Dame?
Na ceremonii otwarcia katedry Notre Dame pojawi się wielu znakomitych gości z całego świata. Polskę reprezentował będzie prezydent Andrzej Duda. Do Paryża zawita również prezydent elekt Stanów Zjednoczonych, Donald Trump. Spotka się tam z Emmanuelem Macronem.
W stolicy Francji będzie gościł również prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Przyjedzie także Jill Biden, małżonka odchodzącego prezydenta, Joe Bidena. W Brukseli informowano o udziale szefowej Komisji Europejskiej Ursuli van der Leyen. Oczekiwana jest też przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. Radę Europy reprezentował będzie natomiast sekretarz generalny Alain Berse.
Wśród zapowiadanych na uroczystości monarchów jest belgijska para królewska - król Filip i królowa Matylda, wielki książę Luksemburga Henryk, jak również książę Monako - Albert. Przybędzie także brytyjski książę William, jednak nie będzie mu towarzyszyła małżonka, księżna Kate.
Na uroczystościach w Notre Dame zabraknie papieża Franciszka. Przywódca Kościoła Katolickiego napisał jednak list, który zostanie odczytany podczas ceremonii.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kulisy odbudowy katedry Notre-Dame. "Mamy międzynarodowe ekipy"
- Drugie życie dzieł sztuki z katedry Notre Dame. "Nadarzyła się idealna okazja do ich renowacji"
- Pożar katedry Notre-Dame. Wstrząsające wideo i zdjęcia wnętrza po pożarze
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: PAP/rmf.fm
Źródło zdjęcia głównego: Leonid Andronov/GettyImages